Jak chronić się przed kleszczami?

Istnieje kilka sposobów na to, by kleszcze nie dostały się do naszego ciała. Jednym z nich jest noszenie długich ubrań. Tak, żeby kleszcze nie trafił bezpośrednio na odkrytą skórę. Bardzo często w celu ochrony przed tymi pajęczakami używamy sprayu ochronnego, który ma za zadanie odstraszyć owady. Należy pamiętać, że zawsze powinno się oglądać ciało po przyjściu z miejsca gdzie mogły występować kleszcze. Jak chronić się przed tymi owadami? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Kleszcze – gdzie możemy je spotkać?

W Polsce najczęściej występuje kleszcz pospolity, tak zwany Ixodes ricinus. Przy czym
w naszym kraju występuje aż 900 rodzajów kleszczy. Możemy je spotkać wszędzie. Najbardziej upodobały sobie występowanie między innymi w: ogrodach, parkach, lasach liściastych, mieszanych, czy też wszelkich trawnikach na osiedlach. Jak wiadomo kleszcze żywią się krwią. Atakują również: ptaki, psy, koty, sarny, jelenie, kozy.

Ponad to owady te mogą być przytwierdzone do ciała aż przez dwa tygodnie. Kleszcze są bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu, ponieważ przenoszą między innymi choroby zakaźne. Dlatego też bardzo ważne jest to, by się przed nimi chronić wszelkimi możliwymi sposobami.

Choroby i kleszcze

Kleszcze to pajęczaki, które wywołują wiele chorób. Przyczynia się to w znacznym stopniu do pogorszenia funkcjonowania, a w niektórych przypadkach z bardzo poważnymi powikłaniami. Momentami śmiertelnymi. Jedną z bardzo poważnych chorób wywołanych ukąszeniem kleszcza jest borelioza. Nie każde ukąszenie kleszcza jest z nią związane. Borelioza rozwija się wtedy, gdy kleszcz jest zakażony. Prawdopodobieństwo jest o wiele większe również gdy pajęczak zostaje długo w naszej skórze. Borelioza jest przenoszona przez bakterie – krętki Borrelia. Polska to kraj, który należy do regionów endemicznych boreliozy. Najwięcej zakażeń odnotowuje się na północnym-wschodzie kraju. W okresie od maja do października.

Borelioza – objawy

Do najczęstszych objawów boreliozy należy pojawienie się w obrębie ukąszenia rumienia skórnego. Po czym nawet do kilku tygodni po ukąszeniu pojawiają się takie objawy jak między innymi: bóle głowy, mięśni, stawu, karku, zmęczenie, zapalenie opon mózgowych, porażenie nerwów, w tym nerwu twarzowego, zaburzenia rytmu serca, zapalenie korzeni nerwowych, objawy choroby wieńcowej.

Jednym z najbardziej skutecznych metod leczenia boreliozy jest między innymi antybiotykoterapia. W tym zastosowanie doksycykliny. Warto pamiętać, iż podanie tego antybiotyku w dawce 200 mg do 72 godzin od usunięcia zarażonego kleszcza, pozwala na zminimalizowanie zachorowania na boreliozę. W Polsce stale rośnie liczna zachorowań na tą przypadłość. Obecnie prowadzone są badania na szczepionkę przeciw boreliozie. Intnieją równiż naturalne sposoby walki z boreliozą.

Choroby odkleszczowe

Do innych chorób spowodowanych przez ukąszenie kleszcza należy na przykład kleszczowe zapalenie mózgu, tak zwane KZM. Przenoszone jest ono przez bakterie. Krętki boreliozy potrzebują czasu, aby zainfekować nasz organizm. Ryzyko wzrasta po upływie 36 godzin od ugryzienia. Wirus działa bardzo szybko. Ponad to w przeciwieństwie do boreliozy, na kleszczowe zapalenie mózgu możemy się zaszczepić. Szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu wymaga podania 3 dawek. Wszystko w odpowiednich odstępach czasowych. Warto pamiętać, iż dawkę przypominającą podaje się po upływie 3-5 lat.

Do objawów kleszczowego zapalenia mózgu należą między innymi: gorączka, stany podgorączkowe, bóle mięśni, bóle głowy, czy też zmęczenie. Pierwszy etap choroby może zakończyć się wyzdrowieniem, jednak u 30% osób wirus przenika do ośrodkowego układu nerwowego. Właśnie wtedy rozwija się kolejna faza, która może powodować takie objawy jak: uszkodzenie struktur mózgu i rdzenia kręgowego, zaburzenia koordynacji ruchu (ataksja), porażenie nerwów czaszkowych, zaniki mięśniowe, porażenia mięśni oddechowych, czy też porażenie kończyn.

Karolina Solińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.