Wielu mężczyzn, przed ważnym spotkaniem biznesowym, bądź też uroczystością rodzinna, zastanawia się jak skomponować krawat oraz koszulę. Ogólnie pierwsza zasada jest taka, aby to krawat dobierać do koszuli, ponieważ koszula jest większa. Ze względu na kolor możemy rozróżnić następujące zasady:
Do jasnej koszuli dobieramy ciemny krawat, a do ciemnej koszuli – jasny. Chodzi o to, aby uzyskać odpowiedni kontrast, dzięki czemu wyglądamy w całym komplecie ciekawie i elegancko. Jeżeli chodzi konkretne kolory to:
1) Ciemna koszula – do ciemnej koszuli wybieramy krawaty jasne – na przykład szary lub kremowy
2) Jasna koszula – do jasnej koszuli pasują krawat o ciemnym kolorze takim jak ciemnoszary lub czarny. Do białej koszuli pasują wszystkie krawaty poza jasnymi.
4) Błękitna koszula – do błękitnej koszuli będą pasowały wszystkie odcienie granatu, ciemnoczerwony oraz w odcieniach różowych.
5) Różowa koszula – do różowej koszuli będą pasowały krawaty o kolorze szarym lub granatowym.
6) Szara koszula – do szarej koszuli dobieramy krawaty o ciemnej oraz granatowej barwie.
7) Zielona koszula – do zielonej koszuli pasuje krawat w kolorze granatowym lub kremowym.
8) Czerwona koszula – do czerwonej koszuli najczęściej dobieramy krawat w kolorze granatowym.
Dobieranie krawatu do koszuli według wzoru
Kolejną zasadą przy doborze krawatów jest dobieranie ich wzorów. Również w tym przypadku bardzo ważny jest kontrast. Do gładkiej koszuli wybieramy krawaty we zwory i odwrotnie (do wzorzystej koszuli – gładkie krawaty). Oczywiście z zastosowaniem zasad co do barw obu części ubioru. Przy doborze wzorów krawatów i koszul warto również stosować się do zasady – różne wzory, jednak tej samej wielkości lub te same wzory o różnej wielkości. Dzięki temu nasz krawat i koszula nie będą zlewały się w jedno i już z daleka będziemy wyglądać na osobę interesującą i intrygującą.
Dobieranie krawatu do koszuli, a stylistyka
Warto również pamiętać o zasadzie co do stylistyki – do stonowanych koszul można dobrać ekstrawaganckie krawaty, a do tych żywych – normalne. Przykładowo do zwykłej szarej koszuli, możemy dobrać granatowy krawat w trójkąciki i kółka o nieregularnych bokach.
Wszystkie powyższe wskazówki, powodują, że będzie nam łatwiej dobrać odpowiedni krawat do koszuli. Należy naturalnie pamiętać, że krawaty, koszule oraz pozostałe części stroju formalnego, powinny być dobrane do sytuacji. Na spotkania biznesowe preferowane są poważne zestawy, chyba że jesteśmy szefem firmy i przeprowadzamy rozmowę kwalifikacyjną, a chcemy pokazać, że również mamy poczucie humoru. Na wieczór kawalerski kolegi możemy ubrać gładką błękitną koszulę i dobrać do niej na przykład krawat z żółta kaczuszką.
Najważniejszy przy doborze krawatu do koszuli jest kontrast. Ukazuje to jednocześnie charakter mężczyzn. Pewną sprzeczność, której chcą kobiety. Delikatność i siłę. Dlatego warto znać podstawowe zasady doboru krawatów do koszuli, ponieważ dzięki temu informujemy naszego rozmówcę, że potrafimy się dobrze ubrać i jednocześnie ta sprzeczność w nas istnieje. Jak dobrać konkretny krawat, jeżeli kompletnie się na tym nie znamy ? Można zapytać w sklepie, zasięgnąć opinii stylisty lub skorzystać ze ściągi powyżej. Dzięki niej z pewnością będzie nam się łatwiej odnaleźć w sklepie z odzieżą.
Bardzo ważne jest, abyśmy jednocześnie podczas doboru krawatu, nie tłamsili w sobie naszych indywidualnych cech charakteru. Jeżeli ktoś się uparł na krawat w żółte kaczuszki, to powinien go kupić i nawet iść w nim na rozmowę rekrutacyjną. Może się okazać, że przyszły pracodawca poszukuje osoby odważnej i o niestandardowym poczuciu humoru. Nie ma złotego środka, a ze względu na to, że jesteśmy indywidualistami, powinniśmy się kierować naszą podświadomością – instynktem.
Podsumowując, warto powiedzieć, że dobór krawatu do koszuli, nie jest taką łatwą sprawą. Wiele kwestii, to indywidualne cechy samego człowieka. Jeżeli jednak nie chcemy popełnić faux pas, warto stosować się do zasad opisanych powyżej. Dzięki temu z pewnością znajdziemy krawaty oraz koszule idealne do naszego gustu i jednocześnie wyglądające, tak jak mają wyglądać, według norm ubioru oficjalnego. Jeżeli tylko zachowamy odpowiedni balans pomiędzy wzorami, stylistyką i kolorami, to gwarantuje to nam pełny sukces. Warto czasem w oficjalnym ubiorze o pewny element o charakterze humorystycznym. Dzięki temu, nasze otoczenie oraz my sami poczujemy, że posiadamy wartościowe poczucie humoru. Przy doborze konkretnego krawata zawsze możemy zapytać naszej dziewczyny, żony lub pani ze sklepu, o to czy w danym krawacie wyglądamy dobrze, czy też całkiem źle.
najlepsze są krawaty z jajem
ja noszę czerwony, do czerwonej koszuli
to chyba źle ?