Jak przygotować się na narodziny dziecka?

Pojawienie się dziecka, a więc nowego członka w rodzinie, na zawsze zmienia życie rodziców. Od tego momentu już nie tylko troszczą się o siebie nawzajem, ale też myślą o jak najlepszej przyszłości dla swojej pociechy. I choć niektóre chwile mogą być trudne, to dziecko dostarczy rodzicom znacznie więcej pięknych chwil, niż trudności. Oprócz właściwego nastawienia, ważne jest również, aby dobrze przygotować się na dziecko finansowo i mentalnie.

Jak przygotować się finansowo na narodziny potomka?

Okres ciąży to dziewięć niesamowitych miesięcy, które dla świeżo upieczonych rodziców są pełne wrażeń i emocji. Już wtedy rozpoczyna się pierwszy etap przygotowań, który powoli i z dnia na dzień kształtuje świadomość przyszłych rodziców. Wówczas zaczynają oni zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji i przyszłych potrzeb dziecka. W związku z tym chętnie poszukują porad doświadczonych rodziców, ale nie tylko.

Bardzo ważnym elementem jest finansowe przygotowanie się na nadejście potomka. Wychowanie malucha będzie wymagało oszczędności, jednak już przed porodem pojawią się pierwsze niezbędne wydatki. Do nich zaś należą regularne wizyty u lekarza, a później pokrycie kosztów związanych z porodem. Oprócz tego, przygotowanie pokoju dla dziecka to nawet przy najniższym koszcie kilkaset złotych! Warto wspomnieć również o tym, że pojawienie się nowego członka rodziny zauważalnie podwyższy także stałe opłaty eksploatacyjne.

W tej sytuacji niektórzy mogą liczyć na wsparcie najbliższych, czyli dodatkowe środki od rodziny i przyjaciół. Ponad to, w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, można złożyć formalny wniosek o przyznanie jednorazowego zasiłku ze skarbu państwa w wysokości 1000 złotych. To jednak może wymagać czasu. Warto więc pamiętać, że okres ciąży, czyli 9 miesięcy przed porodem, to ostatnia chwila na zgromadzenie oszczędności, jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy.

Odłożone pieniądze będą niezbędne, by zakupić podstawowe wyposażenie jak łóżeczko, wanienka, pościel i tak dalej. Niezbędne jest także zgromadzenie zawczasu pełnego kompletu kosmetyków pielęgnacyjnych i pierwszych ubranek. Doświadczeni rodzice zalecają tutaj korzystanie z rzeczy używanych, ponieważ te są znacznie tańsze. Natomiast narodziny dziecka to niekończące się pasmo wydatków, zatem ograniczonym budżetem trzeba zarządzać rozsądnie!

Pojawienie się dziecka, a pierwsze obowiązki taty. Co do nich należy?

Niektórzy ojcowie wykazują się niezwykłą inicjatywą, przygotowując mieszkanie na pojawienie się dziecka lub nawet oddzielny pokój. Niemniej, każdy dobry tata musi pamiętać o odpowiedniej opiece nad mamą swojego potomka. Będzie ona niezbędna szczególnie podczas ostatnich miesięcy ciąży. Wtedy nie wszystkie kobiety są w stanie same poradzić sobie z codziennymi obowiązkami. Co więcej, nie powinny być nadto obciążane, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na zdrowie malucha. Ogromne wsparcie będzie też niezbędne podczas narodzin dziecka, zarówno mentalne, jak i fizyczne. Toteż przyszły tata powinien zastanowić się nad swoim udziałem w porodzie. Jeśli czuje się na siłach, może nie tylko być świadkiem narodzin, ale również przeciąć pępowinę podczas porodu naturalnego. Poród rodzinny – czyli obecność mężczyzny podczas narodzin dziecka nikogo już nie dziwi.

Niemniej pierwsze obowiązki taty pojawią się w dużej ilości tuż po porodzie. Ostatecznie opieka nad noworodkiem jest całodobowa, a więc maluch może wycieńczyć fizycznie nawet najwytrwalszych rodziców. Jeśli wszystko będzie przebiegało pomyślnie, już po 3 dniach może zostać zabrany do swojego nowego domu. Należy jednak zawczasu zdać sobie sprawę, jak naprawdę wyglądają pierwsze dni z potomkiem. Nowo narodzone dziecko nie posiada poczucia czasu, a więc może równie dobrze spać za dnia, jak i w nocy. Zmęczenie, głód czy też potrzebę zmiany pieluszki, będzie głośno ogłaszał płaczem.

Świadomość ciągłych pobudek w nocy musi być na tyle silna, aby nie zaskoczyć świeżo upieczonych rodziców. Co więcej, powinni oni wspólnie zajmować się maleństwem, ponieważ rytm życia dorosłej osoby jest zupełnie inny. Pierwsze tygodnie będą wymagały spania na raty, a więc zmęczenie może być niezwykle duże. Dlatego tak ważne jest wzajemne wsparcie. W związku z tym nie bez powodu zaleca się skorzystanie z tzw. urlopu tacierzyńskiego tuż po narodzinach. Wówczas rodzice mogą na zmianę wypełniać nowe obowiązki i zajmować się maleństwem, które będzie wymagało wiele troski i całodobowej opieki.

Autor: Alicja Kozicka

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.