Ciąża to ważny okres szczególnie dla mamy, która w tym czasie powinna zadbać o swoje zdrowie. Niemniej jednak, zanim lekarz potwierdzi brzemienność, organizm daje znaki o owym stanie. Jakie zatem są wczesne objawy ciąży?
Jakie są objawy, które informują o ciąży
Ciąża jest przede wszystkim skomplikowanym procesem, gdzie w każdego dnia zachodzą zmiany w organizmie, a każdym tygodniu zmiany te już są mocno odczuwalne. Wczesne objawy ciąży to takie, które pozwalają kobiecie podejrzewać, że być może zaszła w ciążę. Symptomy te ukazują się już w pierwszych tygodniach i są skutkiem odziaływania estrogenów, progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej na piersi, pęcherz moczowy oraz układ nerwowy.
Do pierwszych objawów ciąży, bez wątpienia, możemy zaliczyć:
- Brak okresu – jest to główny objaw zajścia w ciążę. Brak miesiączki spowodowane jest wzrostem produkcji estrogenów i progesteronu przez ciałko żółte ciążowe. Brak krwawienia zazwyczaj jest pewnym dowodem na to, że zaszło do zapłodnienia.
- Popularne poranne mdłości, wymioty, nudności – objawy te pojawiają się średnio u 50-70% kobiet, już od 4 tygodnia ciąży. Często jednak ustępują po 14 tygodniu od zapłodnienia. Zazwyczaj objawiają się rano, ale też mogą występować w ciągu dnia. Silne nudności pojawiają się szczególnie w przypadku ciąż wielopłodowych i mogą być odruchem na mocniejsze zapachy i niektóre produkty żywnościowe.
- Bolące piersi – wzrost estrogenów i progesteronu powoduje obrzęk gruczołów pęcherzykowych i przewodów wyprowadzających w sutkach. Oznacza to, że obrzęk powoduje nadmierny ból piersi już od 6 tygodnia ciąży.
- Nadmiernie oddawanie moczu – podczas ciąży dochodzi do ucisku na pęcherz moczowy przez macicę, co powoduje częstsze oddawanie moczu.
- Zmęczenie- wahania nastroju, w tym zmęczenie są częstym objawem ciąży z uwagi na burzę hormonów, natomiast odczucie to zmniejsza się po 16 tygodniu ciąży.
- Zaparcia – wzrost progesteronu powoduje zmniejszenie napięcia mięśniówki gładkiej jelita grubego, w wyniku czego dochodzi do zwiększonego wchłaniania wody i osłabienia perystaltyki, a w końcu skutkuje to zaparciami.
- Zwiększona temperatura ciała – standardowa temperatura w okresie ciąży wynosi powyżej 37 stopni Celsjusza.
- Zwiększona wydzielina z pochwy – większe stężenie hormonów wpływa na wzrost wydzieliny w pochwie.
Kiedy wykonać test ciążowy?
Najszybszym sposobem na zweryfikowanie obecności ciąży jest zrealizowanie testu ciążowego, zakupionego w punkcie aptecznym. Testy te wykrywają zwiększony poziom beta-HCG który oznacza, że kobieta zaszła w ciążę. Niemniej jednak, podwyższony poziom beta-HCG występuje również podczas chorób nowotworowych, dlatego też, najpewniejszym badanie będzie diagnostyka ginekologiczna.
Dodaj komentarz