Jesień i zima za kierownicą – jak jeździć bezpiecznie?

Jesień i zima z całą pewnością nie są najlepszym okresem dla kierowców. Szybko zapadający zmrok oraz częste opady negatywnie wpływają nie tylko na widoczność, ale i na szeroko pojęte bezpieczeństwo jazdy. Jak jeździć bezpiecznie w tak niesprzyjających warunkach drogowych? O czym należy pamiętać, aby dotrzeć do celu swojej podróży w sposób bezpieczny?

Nawierzchnia może być zawsze zdradliwa

W miesiącach jesiennych jezdnia staje się nie tylko zimna, ale i mokra. Zimą jest jeszcze gorzej, albowiem pojawiają się mrozy oraz opady śniegu. W związku z tym niezwykle istotną rolę odgrywają opony. Najlepiej, jeżeli jest to ogumienie zimowe, ewentualnie całoroczne, pod warunkiem, że ktoś dużo nie jeździ zimą. Ważnym parametrem jest głębokość bieżnika. Otóż zaleca się, aby wynosiła ona co najmniej 2 mm.

Istotną kwestią jest także odpowiednie ciśnienie w oponach. Warto kontrolować je regularnie, na przykład raz w miesiącu, aby, jeśli jest ono zbyt niskie, dopompować koła. Prawidłową wartość ciśnienia można znaleźć w instrukcji obsługi każdego pojazdu. W razie wątpliwości można również zapytać mechanika.

Jesienią należy uważać również na liście, które spadają z drzew. Zalegając na jezdni, mogą one stworzyć wiele groźnych sytuacji. Są one bowiem śliskie i mogą doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem, na przykład podczas nagłego hamowania. Jeszcze bardziej niebezpieczny jest śnieg, lód, błoto pośniegowe oraz gołoledź. Zjawiska te uprzykrzają życie kierowcom szczególnie w górach.

Jak jeździć bezpiecznie – widoczność to podstawa

Kiedy widoczność zostaje ograniczona ze względu na naturalne czynniki, kierowca powinien zadbać o właściwe oświetlenie pojazdu. Jego podstawę stanowią sprawne żarówki. Warto też mieć ich zapas zawsze przy sobie, aby w razie potrzeby móc dokonać wymiany. Poza terenem zabudowanym dobrze jest wyrobić w sobie nawyk korzystania ze świateł drogowych. Pozwalają one na zdecydowane zwiększenie widoczności, co jest szczególnie przydatne w miejscach, gdzie nie ma latarni. Należy także przypomnieć sobie zasady korzystania ze świateł przeciwmgłowych.

Na kwestię związaną z widocznością istotny wpływ ma również czystość szyb. W związku z tym jeszcze przed sezonem jesienno-zimowym warto dokonać kontroli stanu techniczne wycieraczek. Może się bowiem okazać, że ich pióra wymagają wymiany. To jednak nie wszystko. Wymiany może wymagać również filtr kabinowy. Warto również zadbać o sprawność klimatyzacji. Pozwoli ona szybko i skutecznie usunąć osadzającą się na szybach parę.

Koncentracja to podstawa

Kierując samochodem w okresie jesienno-zimowym, należy być skoncentrowanym oraz zachowywać szczególną ostrożność. Ograniczona widoczność bywa bowiem powodem wielu kolizji, a także potrąceń pieszych.

Należy również obserwować jezdnię. Woda, która się na niej zbiera, może być niezwykle niebezpieczna. Wjazd w głęboką kałużę mieć bardzo poważne skutki w postaci aquaplaningu (akwaplanacji). Jest to utrata przyczepności, do której dochodzi poprzez powstanie klina wodnego pomiędzy oponami a jezdnią. W takiej sytuacji bieżnik opony nie jest w stanie odprowadzać wody, co sprawia, że samochód wpada w poślizg, z którego wyjście jest niezwykle trudne.

Jeżdżąc samochodem jesienią oraz zimą, trzeba także pamiętać o silnych podmuchach wiatru, które występują w niektórych miejscach. Mogą one bowiem doprowadzić do utraty panowania nad samochodem. Dlatego też należy mocno trzymać kierownicę obydwiema rękami, aby w razie konieczności móc zareagować w odpowiedni sposób.

Paweł Stasiuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.