Przed laty kradzieże samochodów były w Polsce prawdziwą plagą, o czym na własnej skórze przekonało się wielu kierowców. Obecnie sytuacja ta uległa zmianie, jednakże wciąż zdarzają się tego typu sytuacje. Dziś auta kradzione są zwykle na części, a niekiedy okradane z niektórych drogich elementów, szczególnie katalizatorów. Co zrobić, jeżeli samochód zostanie skradziony? Jak przygotować pojazd, aby nie był on łatwym łupem dla amatorów cudzej własności?
Kradzież samochodu – pierwsze kroki
Pierwszym krokiem, który należy uczynić po tym, jak pojawi się podejrzenie kradzieży samochodu, jest sprawdzenie, czy faktycznie do niej doszło. Niektórzy kierowcy zwyczajnie zapominają, w którym miejscu pozostawili swój pojazd.
Jeżeli jednak pojawi się pewność, że samochód został skradziony, wówczas należy zawiadomić o tym policję. Istotne są takie informacje jak miejsce, w którym doszło do kradzieży, marka i model pojazdu, rok produkcji, kolor nadwozia, numer rejestracyjny oraz ewentualne cechy szczególne (na przykład zarysowania, wgniecenia, naklejki, charakterystyczne malowanie, limitowane serie produkcji). Przydatne są również takie informacje jak czas, kiedy samochód był widziany po raz ostatni, a także kiedy jego utrata została stwierdzona. Po przyjęciu zgłoszenia funkcjonariusze policji powinni zjawić się na miejscu zdarzenia.
Jak zapobiec kradzieży samochodu?
Istnieje wiele sposobów na to, aby utrudnić życie potencjalnym złodziejom, którzy mogliby zainteresować się danym pojazdem. Przede wszystkim należy uważać na kluczyki do samochodu, aby ich nie zgubić. Gdyby bowiem przytrafiło się to na przykład w centrum handlowym, złodziej nie miałby większych problemów z odnalezieniem samochodu.
Warto pamiętać również o tym, że pojazd można wyposażyć w dodatkowe elementy, których funkcją będzie utrudnienie jego ewentualnej kradzieży. Zdecydowana większość pojazdów, które można kupić zarówno w salonach, jak i na rynku wtórnym, wyposażona jest w takie w immobiliser oraz alarm. Na własną rękę można jednak zamontować blokadę skrzyni biegów, a także przy każdym parkowaniu zakładać blokadę kierownicy. Pojazd można również oznakować, co w przypadku kradzieży może okazać się przydatne. Niezwykle pomocne może okazać się zamontowanie w samochodzie nadajnika GPS.
Dobre nawyki
Istnieją pewne nawyki, które mogą ustrzec kierowcę przed kradzieżą jego pojazdu, a przynajmniej zmniejszyć ryzyko takiego zdarzenia. Pierwszym z nich jest parkowanie w miejscach strzeżonych oraz wystrzeganie się pozostawiania samochodu w okolicach, które są znane z kradzieży. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jednakże jeśli jest taka możliwość, warto z niej korzystać. Dobrze jest także dbać o bezpieczeństwo kluczyków i dokumentów pojazdu, nosząc je w miejscu zabezpieczonym. Nie należy również pozostawiać samochodu z kluczykami w stacyjce czy też z uruchomionym silnikiem. Taka okazja może czynić złodzieja, a wbrew pozorom są kierowcy, którzy pozostawiają pojazd uruchomiony, gdy opuszczają go na chwilę – na przykład podczas otwierania lub zamykania bramy wjazdowej.
Należy pamiętać, że w razie ubiegania się o odszkodowanie z polisy autocasco, konieczne jest spełnienie warunków, które zostały określone w ogólnych warunkach umowy. Otóż kierowca, który chciałby otrzymać świadczenie, musi posiadać dowód rejestracyjny skradzionego pojazdu oraz tyle kompletów kluczyków, ile zadeklarował w momencie zakupu ubezpieczenia. Jeżeli któryś z tych warunków nie zostanie spełniony, wówczas zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty odszkodowania.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz