Krew w kale dziecka – bez paniki

Krew w kale może być spowodowany wieloma różnymi chorobami. Jeśli zauważysz to zjawisko u swojego dziecka, może być konieczne skontaktowanie się z lekarzem. Bezzwłocznie należy zasięgnąć pomocy medycznej, jeśli występuje gorączka, nadmierne osłabienie, wymioty lub ilości krwi w stolcu są znaczne. Nie zawsze jednak czerwona barwa stolca oznacza, że znajduje się w nim krew. Niektóre barwniki, takie jak czerwone występujące w niektórych gatunkach soków i leki mogą powodować stolec, który wydaje się zawierać krew.

Te badania zdiagnozują chorobę

Próbka kału może dostarczyć lekarzom wartościowych informacji kiedy dziecko ma problem w żołądku, jelitach, odbytnicy lub innej części układu pokarmowego. Istnieją również inne metody diagnostyki tego układu. Kolonoskopia polega na włożeniu małego urządzenia z kamerą do jelita grubego, aby znaleźć nieprawidłowości w jego strukturze. Jest to jednak niezbyt przyjemny rodzaj badania, więc nieczęsto przeprowadza się je u dzieci. Małe urządzenie z kamerą służące do zaglądania do górnego przewodu pokarmowego to inaczej endoskopia górna. Często także zleca się badanie krwi, co może wykryć wiele stanów chorobowych.

Przyczyny krwi w kale dziecka

Najpopularniejsze przyczyny krwi w stolcu to infekcje. Mogą być spowodowane spożywaniem zanieczyszczonej żywności, wody lub niemyciem rąk. Prowadzi to do zakażeń bakteriami, wirusami i pasożytami. Te infekcje mogą powodować biegunkę zawierającą krew. Zazwyczaj dziecko również skarży się na ból brzucha i może mieć gorączkę. Choroba zapalna jelit bywa również powodem krwi w stolcu. Przewlekłe stany zapalne, takie jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, powodują podrażnienie błony śluzowej przewodu pokarmowego i powodują obecność krwi w stolcu, utratę wagi i ból brzucha.

Polipy to narośla, które mogą rozwijać się z wewnętrznej wyściółki jelita grubego. Polipy u dzieci zwykle nie są nowotworowe, ale mogą krwawić i powodować krew w stolcu nie powodując bólu brzucha lub innych oczywistych objawów. Obecność krwi w stolcu może także nie być spowodowana problemem w odbytnicy, ale problemem samej krwi. Jakakolwiek obecność zaburzeń związanych z krzepnięciem krwi lub nieprawidłowości w tworzeniu naczyń krwionośnych może doprowadzić do tego zjawiska i spowodować krwawienie z odbytnicy.

Gdy taki stan jest obecny, przejawia się on także w na skórze w postaci wysypek lub prostych siniaków. Krew w kale u dzieci może być także spowodowany zespołem jelita drażliwego. Jest to stan, w którym ruchy jelit są nieregularne, co powoduje zaparcia i biegunkę. Stała obecność biegunki i gwałtowny ruch mięśni jelit, aby umożliwić ruch stolca przez jelito, powodować krwawienie w przewodzie odbytniczym. Wiele innych mniej powszechnych schorzeń może również powodować krew w kale twojego dziecka.

Leczenie problemów jelitowych

Picie dużej ilości płynów, jedzenie żywności z dużą ilością błonnika i regularne ćwiczenia mogą pomóc w leczeniu i zapobieganiu większości problemów jelitowych u dzieci. Utrzymywanie obszaru w czystości i stosowanie maści może złagodzić ból i przyspieszyć gojenie ewentualnych ranek. Leczenie zależy od dokładnej przyczyny krwawienia z odbytnicy. W niektórych przypadkach, takich jak polipy, krwawiącą zmianę można usunąć za pomocą kolonoskopu. W innych przypadkach wymagane jest leczenie farmaceutyczne, które przepisze lekarz specjalista lub modyfikacja diety, np. eliminacja mleka krowiego u niemowląt z alergicznym zapaleniem jelita grubego.

Domowe sposoby – przyniosą ulgę dziecku

Istnieje również kilka domowych sposobów, które warto wypróbować. Dobrym sposobem na złagodzenie objawów jest ciepła kąpiel wodna. Dodanie niewielkiego roztworu antyseptycznego do wody do kąpieli pomaga usunąć bakterie zewnętrzne, a także przynosi bardzo potrzebną ulgę z bólu. Podczas zwykłych codziennych kąpieli należy zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia okolic odbytu.

Należy delikatnie używać gąbki, a także upewnić się, że cały obszar jest czysty i wolny od wszelkich pozostałości po stolcu, aby pobiec dalszej infekcji. Picie wystarczającej ilości wody ma ogromne znaczenie. Jedna szklanka wody od razu po przebudzeniu i dobra konsumpcja przez cały dzień znacznie wpływa na zmiękczenie stolca.

Autor: Ewa Maleszewska

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.