Niedobór magnezu w organizmie prowadzi do wielu powikłań. Należą do nich między innymi problemy z zasypianiem, zmęczenie, czy też brak energii. Niedobór magnezu zaburza również koncentrację. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem odnośnie wpływu magnezu na właściwy sen.
Problemy ze snem a magnez
Problemy ze snem mają znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zmęczenie i niewyspanie powodują, że nie radzimy sobie z podstawowymi, codziennymi czynnościami. Warto zaznaczyć, iż na pogorszenie higieny snu wpływa wiele czynników, natomiast jednym z nich jest brak magnezu. Dzieje się tak dlatego, iż pierwiastek ten reguluje funkcjonowanie układu nerwowego. Co więcej, reguluje wydzielanie hormonów, które korzystnie wpływają na jakość snu.
Przyczyny problemów ze snem
Problemy związane z brakiem snu mają zazwyczaj wiele przyczyn. Należą do nich między innymi nieustanny stres oraz nadmiar różnych bodźców. Wtedy mowa o przestymulowaniu organizmu. Dlatego też często wieczorem mózg nie może się wyłączyć, wyciszyć i ma problemy z zasypianiem. Do innych problemów z zasypianiem zalicza się również:
- Spożywanie ciężkich posiłków na noc
- Nieregularny tryb życia
- Brak aktywności fizycznej
- Zaburzenia lękowe
- Nadużywanie kofeiny i energetyków
Niedobór magnezu a trudności z zasypianiem
Magnez redukuje stres w organizmie oraz pozwala zwalczyć zmęczenie. Reguluje pracę układu nerwowego i wpływa na prawidłową pracę serca, co pomaga wyciszyć organizm. Natomiast brak magnezu może powodować skutki uboczne, utrudniając zasypianie i wpływając negatywnie na jakość snu.
Magnez reguluje również wydzielanie hormonów stresu. Jeśli poziom kortyzolu jest zbyt wysoki, organizm pozostaje pobudzony i gotowy do działania. Do zadań magnezu należy regulacja poziomu melatoniny, która wyznacza rytm dobowy, dlatego jest nazywana naszym zegarem biologicznym.
Czas na odpoczynek
Magnez wyznacza również czas na odpoczynek, pozwalając przejść w stan spoczynku i wyciszenia. Wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego, ułatwiając organizmowi przejście w stan ukojenia i spoczynku. W przypadku problemów z zasypianiem zaleca się włączenie do diety produktów bogatych w magnez oraz suplementację samego pierwiastka. Magnez powinno się brać około godzinę przed położeniem spać, aby wyciszyć organizm i przygotować go do snu, usprawniając również wydzielanie melatoniny.
Jeśli w organizmie istnieją duże braki magnezu, zaleca się przyjmowanie go dwa razy dziennie, także rano. Wszystko po to, by zniwelować nieprzyjemne skutki jego braku. Najlepsze efekty wchłaniania magnezu otrzymuje się po spożyciu go w produktach bogatych w białko.
Kolacja z magnezem i witaminą B6
Magnez oraz witaminę B6 można dostarczyć organizmowi poprzez spożywane posiłki. Produkty bogate w te składniki to:
- Chleb żytni
- Śledź
- Ogórek konserwowy
- Filet z morszczuka
- Marchew
- Kakao
- Pomidor
- Szynka
Dodanie tych produktów do wieczornego posiłku może pomóc w poprawie jakości snu i ogólnego samopoczucia.
Podsumowując, magnez odgrywa kluczową rolę w regulacji snu i ogólnego stanu zdrowia. Jego odpowiedni poziom w organizmie może znacząco poprawić jakość życia, redukując stres, poprawiając funkcjonowanie układu nerwowego i wspierając zdrowy rytm dobowy. Włączenie do diety produktów bogatych w magnez oraz odpowiednia suplementacja mogą okazać się kluczowe w walce z problemami ze snem.
Karolina Solińska
Dodaj komentarz