Każde dziecko potrzebuje odpowiedniego wsparcia, aby mogło prawidłowo wzrastać. Należy zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, dać dużo miłości i zapewnić odpowiednie otoczenie do rozwoju. Podejście Montessori zakłada, że dorośli powinni pomóc dziecku w osiągnięciu pełnego potencjału na każdej płaszczyźnie życia.
Metoda Montessori
W 1907 roku włoska lekarka, Maria Montessori, założyła w Rzymie placówkę, która zupełnie zmieniła standardowe podejście do edukacji. Mimo tego, że wydarzenie to miało miejsce ponad 100 lat temu, zasady jej funkcjonowania wciąż są aktualne. Montessori założyła, że zadaniem dorosłych jest wspieranie twórczości i spontaniczności dzieci, a także umożliwienie im wszechstronnego rozwoju. Zwróciła uwagę nie tylko na płaszczyznę fizyczną i duchową, ale również kulturową i społeczną.
Podstawą jej teorii jest wsparcie w osiągnięciu pełnego potencjału, któremu nie pomagają sztywne zasady i sztampowe reguły. Zajęcia mają rozwijać zdolności społeczne, podnosić koordynację ruchową oraz sprawność fizyczną, a także wspierać sferę emocjonalną. Zapewnienie odpowiednich warunków wzrostu pozwoli na maluchowi osiągnąć w życiu znacznie więcej.
Etapy rozwoju dziecka wg metody Montessori
Maria Montessori zwróciła uwagę na fakt, iż konwencjonalnej edukacji umyka zbyt wiele szczegółów. Potrzebne jest, zatem inne podejście, które będzie dopasowane do umiejętności dziecka oraz jego tempa rozwoju. Są to jednak kwestie indywidualne, które nie podlegają sztywnym regulacjom.
- Maluchy do 6. roku życia to odkrywcy. Eksplorują świat i najbliższe otoczenie, chłonąc język, religię, kulturę i zwyczaje. Już wtedy zaczyna się też kształtować pojęcie piękna.
- Dzieci między 6. a 12. rokiem życia zaczynają świadomie poznawać świat. Zauważają znacznie więcej, kierują się swoją wyobraźnią i rozwijają abstrakcyjne myślenie. Zaczynają oceniać i wyciągać wnioski.
- Pomiędzy 12. a 18. rokiem życia mają miejsce próby odnalezienia się w społeczeństwie. Wtedy dzieci poszukują własnej tożsamości i znajdują autorytety, szukając miejsca w świecie.
- Po 18. roku życia rozpoczyna się współtworzenie świata. Młodzi ludzie powoli wdrażają się w tworzenie rzeczywistości, stają się specjalistami w różnych dziedzinach i angażują się w budowę świata.
Jak wspierać rozwój – zabawki i meble Montessori
Przedmioty, które otaczają dziecko na każdym etapie jego rozwoju mają ogromny wpływ na jego rozwój. Wg założeń metody Montessori meble i zabawki powinny mieć kilka cech charakterystycznych.
- Pobudzanie aktywności – zabawki i meble Montessori mają służyć samodzielnemu rozwojowi. Powinny wspierać wyobraźnię i ćwiczyć motorykę małą, ale nie powinny wykonywać czynności za dzieci.
- Stymulacja zmysłów – jedną z bardzo ważnych płaszczyzn jest rozwój sensoryki. Zabawki Montessori powinny kształtować zmysły dotyku, wzroku, słuchu, a czasami nawet węchu.
- Estetyka – ważną kwestią jest także estetyka i styl, w jakim wykonane są meble Montessori. Powinny mieć różnorodne kształty, jasne, optymistyczne i stonowane kolory, ale powinny też wykorzystywać naturalne materiały.
- Izolowanie bodźców – zabawki Montessori powinny, jak najmniej rozpraszać dziecko. Niewskazane są kolorowe światełka i głośne dźwięki, warto postawić na zabawki, które uczą i zachęcają do różnorodnego ich wykorzystania.
- Realizm – odwzorowanie w zabawkach i meblach perspektywy dorosłych. Przedmioty te mają odwzorowywać życie ich rodziców, aby mogły zrozumieć, jak funkcjonuje świat.
Polskie meble Montessori – BIBO
Meble Montessori powinny charakteryzować się prostą formą oraz stonowanymi kolorami. Ważne też, aby były funkcjonalne, wykonane z materiałów naturalnych i miały rozmiary dopasowane do wzrostu dzieci. Dzięki spełnieniu tych warunków można zapewnić najmłodszym przestrzeń, która inspiruje, skłania do działania i uczy samodzielności.
Jedną z wyjątkowych marek jest BIBO – firma, która tworzy meble Montessori. Każdy produkt wykonany jest w polskiej stolarni wg autorskiego projektu, konsultowanego z pedagogami i fizjoterapeutą. Meble dla dzieci od BIBO wyróżniają się prostą formą i stonowanymi kolorami, wykonane są w stylu skandynawskim. Producent stawia na solidne, funkcjonalne, ładne i bezpieczne rozwiązania, które wspierają rozwój dzieci.
Meble dziecięce rosną wraz z maluchem, a ich wymiary dopasowane są do zmieniającego się wzrostu. BIBO stawia na kreowanie przestrzeni, która wspiera samodzielność i rozwija wyobraźnię. Stolik dla dzieci w prosty sposób zmienia się w krzesełko o dwóch wysokościach siedziska. Kitchen helper pomaga zajrzeć do świata dorosłych, podczas wspólnego wykonywania kuchennych czynności. Regał na książki dla dzieci Lama zaskakuje ciekawym designem i nawiązuje do królestwa zwierząt.
Wszystkie meble dziecięce wykonane są z naturalnej sklejki liściastej, która jest niezwykle trwałym i wytrzymałym materiałem. Zaskakuje lekkością i stabilnością, co daje meblom niesamowitą mobilność, ale jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo. Zdecydowanie warto poznać produkty tej polskiej marki, która płynie z wyobraźnią dziecka.
Dodaj komentarz