Dieta ketogeniczna, dlaczego warto ją stosować?

W dzisiejszych czasach często stosujemy różne diety. Dbając o to, aby  dostarczyć naszemu organizmowi wszelkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Coraz bardziej popularna jest dieta keto. Dlaczego warto ją wybrać? Jak szybko można osiągnąć stan ketozy oraz czy keto jest dla wszystkich?

Dieta ketogeniczna – co to takiego?

Dieta ketogeniczna, inaczej zwana dietą keto opiera się na posiłkach wysokotłuszczowych
z odpowiednią zawartością białka i niską węglowodanów. Polega na zmianie sposobu odżywiania, który radykalnie wpływa na procesy metaboliczne. W diecie keto węglowodany zostały całkowicie zastąpione przez tłuszcze, które znajdują się na samym szczycie piramidy żywieniowej więc powinny być spożywane dość rzadko a także w małych ilościach. W rzeczywistości jednak nadmiar tłuszczu w diecie nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej, natomiast pomaga w jej redukcji.

Skąd nazwa diety keto?

Zjawisko polegające na redukcji tkanki tłuszczowej w organizmie zostało nazwane stanem  ketozy. Polega ono na pozyskiwaniu przez organizm energii płynącej z własnej tkanki tłuszczowej.  W rezultacie ulega ona znacznemu zmniejszeniu. Organizm nie gromadzi nadmiernej tkanki tłuszczowej, natomiast skutecznie, stopniowo pozbywa się jej.

Zasady diety ketogenicznej

Główne zasady diety ketogenicznej to spożywanie tłuszczy oraz wyeliminowanie węglowodanów. Dieta ta opiera się na znacznym ograniczeniu posiłków, które zawierają cukier. Wiąże się to także z ograniczeniem warzyw oraz owoców. Bardzo ważne w diecie keto jest skupienie się na produktach z dużą zawartością tłuszczy. Zaliczają się do nich między innymi: ryby, oleje, orzechy, tłuste mięsa, itp. Warto podkreślić, iż tłuszcze powinny być jedynie wysokiej jakości. Tłoczone na zimno, nierafinowane. Bardzo ważne w diecie tej jest spożywanie: oleju kokosowego, sezamowego, z awokado, masła kokosowego, oliwy z oliwek. Podczas stosowania diety ketogenicznej powinno się pamiętać o jedzeniu awokado, papryki, pomidorów, brokułów, ogórków. Można również jeść grzyby smażone na oleju.

Zalety stosowania diety keto

Redukcja tkanki tłuszczowej to jedna z głównych zalet stosowania diety. Usprawnia to pracę nerek, serca oraz wielu innych narządów organizmu. Warto podkreślić, iż obniża się także ciśnienie tętnicze krwi. Dieta keto to także zmniejszenie poziomu cholesterolu, cukru czy trójglicerydów. Zapobiega to udarom, miażdżycy tętnic oraz zawałom. Bardzo często dieta keto stosowana jest do leczenia padaczki u dzieci. Według badań ma ona również korzystny wpływ podczas leczenia takich chorób jak: Parkinson, Alzheimer, autyzm, stwardnienie zanikowe boczne, bóle głowy, zaburzenia snu oraz choroby nowotworowe.

Wady diety keto

Dieta ketogeniczna nie powinna być stosowana u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Nie zaleca się stosowania ketozy także u osób, które mają problemy z nerkami, wątrobą czy trzustką. Osoba, która chce zastosować tego typu dietę powinna być w pełni zdrowa a jej organy sprawne żeby mogły sobie poradzić z nowym metabolizmem i uwalnianiem ciał ketonowych. Dieta ketogeniczna nie jest przeznaczona dla osób, które nie przestrzegają restrykcyjnych zasad. Dużą trudnością jest także odstawienie chleba, kaszy, ziemniaków oraz komponowanie posiłków wysokotłuszczowych. Nabieranie nowych nawyków żywieniowych może czasami trwać długo i stanowić pewien proces. Podczas stosowania diety ketogenicznej należy się także odpowiednio suplementować z racji tego, że znacznie redukuje ona spożywanie warzyw i owoców. Brak w organizmie błonnika może wywoływać duże zaparcia. Nie każdy organizm przystosowany jest do zastosowania diety keto.

Kontakt z lekarzem

Przed przystąpieniem do stosowania diety keto wymagany jest kontakt z lekarzem w celu sprawdzenia ogólnego stanu organizmu. Nieodpowiednio dobrana dieta może doprowadzić do głębokich skutków ubocznych i do kwasicy ketonowej. Należy podczas jej stosowania utrzymywać kontakt z lekarzem w celu zaczerpnięcia porady odnośnie ewentualnych skutków ubocznych. Dotyczy to między innymi diabetyków oraz osób z dużą nadwagą.

Karolina Solińska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.