Łagodny przerost gruczołu krokowego (prostaty) jest jedną z najczęściej występujących chorób urologicznych. Diagnozuje się ją u większości mężczyzn po 70 roku życia, choć nie w każdym przypadku przerost prostaty daje jakiekolwiek objawy. Mimo faktu, iż ogromna liczba mężczyzn cierpi na tę przypadłość (ok. 80%), to wciąż u chorych pojawia się skrępowanie, w związku z czym często latami odkładają wizytę u lekarza.
Mimo, że znaczna większość przypadków powiększenia prostaty kwalifikowana jest jako łagodny rozrost i nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia i życia, to jednak nie powinno się tego bagatelizować. Brak podjęcia leczenia może nieść za sobą niebezpieczne konsekwencje.
Niestety, przerost prostaty nie zawsze świadczy o łagodnym rozroście tego gruczołu. Zdarza się, że jest konsekwencją toczącego się procesu nowotworowego. W jednym i drugim przypadku objawy nie różnią się od siebie, zatem problemów tych nie można lekceważyć.
Objawy przerostu prostaty
We wczesnym stadium choroby objawy mogą być praktycznie niezauważalne. Prostata, powiększając się stopniowo powoduje zwężenie cewki moczowej, w związku z czym pojawiają się problemy z oddawaniem moczu.
Warto zwrócić uwagę na takie symptomy, jak:
- słaby strumień moczu
- uczucie, że pęcherz nie został opróżniony całkowicie
- osłabiony strumień pod koniec oddawania moczu
- nieustanne wrażenie pełnego pęcherza i częsta potrzeba oddawania moczu
- uczucie bólu i pieczenia podczas oddawania moczu
Leczenie przerostu prostaty
Po zaobserwowaniu objawów konieczna jest wizyta u lekarza. Mimo, iż na początkowym etapie objawy te nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, to należy mieć świadomość, że będą się nasilać. Jednym ze szczególnie niebezpiecznych powikłań nieleczonego przerostu gruczołu jest całkowite zatrzymanie moczu. Po wykonaniu stosownych badań lekarz dobiera odpowiednie leczenie.
Naturalne sposoby leczenia przerostu prostaty:
Obok leczenia farmakologicznego można zastosować również sposoby naturalne. W przyrodzie występuje szereg ziół, które dzięki zawartości fitosteroli wywierają korzystny wpływ przy leczeniu przerostu prostaty. Fitosterole są to bioaktywne roślinne hormony, które posiadają zdolność do naśladownictwa ludzkich hormonów steroidowych, co w przebiegu tej choroby daje szczególnie dobre efekty. Ponadto, wiele fitosteroli wykazuje działanie przeciwzapalne. Jest to ważne w odniesieniu do przerostu prostaty, ponieważ chorobie tej stan zapalny towarzyszy niemalże zawsze.
Zioła zalecane przy przeroście prostaty:
Korzeń pokrzywy – związki aktywne zawarte w korzeniu pokrzywy ułatwiają oddawanie moczu oraz łagodzą dolegliwości bólowe z nim związane. Wpływają także na częstotliwość oddawania moczu oraz zapobiega odkładaniu się w nerkach i tkankach złogów moczowych.
Wierzbownica drobnokwiatowa – dzięki zawartości fitosteroli, flawonoidów i garbników wykazuje działanie odkażające, przeciwzapalne, moczopędne i przeciwobrzękowe. Roślina ta jest najbardziej znanym sprzymierzeńcem męskiego zdrowia.
Palma sabałowa – owoce tej rośliny wywierają korzystny wpływ na układ moczowo-płciowy. Liczne badania naukowe dowodzą, że stosowanie palmy sabałowej znacznie poprawia komfort życia osób z przerostem prostaty. Bardzo ważne jest to, że w przeciwieństwie do leków syntetycznych, dedykowanych osobom z przerostem gruczołu krokowego, palma sabałowa nie obniża libido.
Wyżej wymienione zioła można zakupić w formie sypkiej (do zaparzania) bądź w formie ekstraktów w kapsułkach.
Warto zaprzyjaźnić się z dynią
Pestki dyni wyhamowują stany zapalne w obrębie gruczołu krokowego. Ponadto są doskonałym źródłem dobrze przyswajalnego cynku, którego odpowiedni poziom jest niezbędny w walce z przerostem prostaty. Olej zawarty w pestkach dyni, jako źródło fitosteroli wpływa także na zwiększenie popędu płciowego. Dynię można przyjmować w formie pestek bądź oleju dyniowego (ważne, by był nierafinowany i tłoczony na zimno, gdyż tylko wówczas może zachować swoje właściwości).
Dar z ula – pierzga pszczela
Ogromne ilości cynku zawiera także pierzga pszczela. Stosowanie pierzgi może przynieść ogromną ulgę przy problemach z oddawaniem moczu. Ponadto dostarcza ogromnych ilości witamin i minerałów, dożywiając i wzmacniając cały organizm.
Do innych produktów bogatych w fitosterole możemy zaliczyć: soję, cieciorkę, soczewicę, bób, groch i pestki słonecznika.
Najważniejsze – nie czekać!
Nawet niewielkich objawów przerostu prostaty nie można bagatelizować. Warto skorzystać z mocy, jaką daje natura. Ukrywanie problemu nie przyniesie nic dobrego, natomiast odpowiednia diagnoza, leczenie prostaty i dieta mogą pozwolić jak najdłużej cieszyć się zdrowiem!
Więcej na temat prostaty odszukać można pod adresem https://ptbo.edu.pl/ pod którym opublikowano inne dane i szczegóły.
Autor: Kamila Małek
Są też suplementy, w których w składzie jest kilka ekstraktów, a własnie przede wszystkim te wspomniane powyżej. O tych ziołach w necie dość sporo informacji, ale zaskoczyło mnie, że pierzga też ta takie właściwości.
Regen50 bardzo mi pomógł. Używałem go przez ostatnie 5 miesięcy i czuję różnicę.
Mam 55 lat i problem prostaty występował u mnie od kilku lat. Uzywalem wielu srodkow przepisanych przez lekarzy, ale pomogl mi dopiero ten preparat bit.ly naprostate Po jego zastosowaniu nie odczuwam juz zadnych bolow w kroczu i jadrach. Nie musze juz tak czesto odwiedzac toalety i rowniez wzroslo libido. Serdecznie polecam, Antoni.