Najlepsze rasy psów dla dziecka

Większość dzieci uwielbia zwierzęta, z tego powodu w życiu każdego rodzica pojawia się moment, kiedy jego dziecko prosi o zakup pieska. Moment zgody na zakup zwierzęcia jest jednak dopiero początkiem problemów. Dlaczego? Ponieważ pojawia się wtedy bardzo podstawowy problem, jaka rasa będzie najlepsza?

Wiek dziecka

Pierwszą kwestią, jaką należy rozważyć, jest wiek dziecka oraz zakres obowiązków, za jakie będzie odpowiadało w stosunku do czworonoga. Warto brać pod uwagę aspekty takie jak odpowiedzialność dziecka, czy też jego samodzielność. Ważną rzeczą jest, aby myśleć na zasadzie dnia dzisiejszego. Dlaczego? Stwierdzenie „moje dziecko za rok będzie bardziej samodzielne, z tego powodu wybiorę tę konkretną rasę” jest bardzo niewłaściwe, dlaczego? Szczenięta rosną niezwykle szybko, w przypadku wielu ras, roczny pies kończy już swój okres wzrostu, natomiast psychicznie wchodzi w okres dorosłości. U dziecka natomiast, w skali roku nie nastąpią drastyczne zmiany w zachowaniu. Dlatego nie należy planować wyboru rasy z wyprzedzeniem.

Rasy małe

Psy małych ras takich jak na przykład yorkshire terrier nie nadają się do małych dzieci. Ze względu na delikatność budowy oraz niski prób bólu dziecko może niechcący wyrządzić zwierzęciu krzywdę. Co więcej, brak wyczucia w dotykaniu czworonoga może sprawić, że zwierze zareaguje na ból agresją w celu obrony. Może być to niebezpieczne dla wrażliwych dłoni małego dziecka. Tego typu psy bardzo dobrze sprawdzą się u dzieci w wieku przedszkolnym i starszych. Ze względu na niewielkie gabaryty, dziecko może zająć się podstawowymi potrzebami zwierzęcia, takimi jak czesanie, czy też wyprowadzanie na spacer. Należy jednak pamiętać, że wiele małych ras psów jak na przykład jamnik króliczy, czy wcześniej wspomniany yorkshire terrier to psy myśliwskie, z tego powodu potrzebują właściciela aktywnego, o pewnym charakterze, inaczej mogą być uciążliwe. Dlatego dla dziecka zaleca się rasy spokojne jak mopsy, czy pekińczyki.

Rasy średnie

Psy tych ras można uznać za najbardziej uniwersalne. Ze względu na swoje gabaryty nie są problematyczne w domu, czy mieszkaniu, z drugiej strony są wystarczająco duże, by małe dziecko nie zrobiło im krzywdy. Z tego powodu wśród tego typu psów, znajdzie się najwięcej ras, które będą tworzyły z dziećmi bardzo zgraną parę. Warto jednak pamiętać, że łagodność danej rasy, niekoniecznie klasyfikuje ją jako przyjazną dzieciom. Dlaczego? Za przykład może posłużyć labrador, który jest uważany za jednego z najłagodniejszych psów. Oczywiście jest to fakt, jednak często pomijaną kwestią jest fakt, że labradory psychicznie dojrzewają niezwykle późno, z tego względu są niezwykle ruchliwe do nawet 2 roku życia. Sprawia to, że podczas bardzo chaotycznego biegania wokół właściciela, bądź po podwórku, mogą przypadkowo przewrócić nawet większe dzieci (masa labradorów to nawet 30 kg). Najlepszym wyborem będą więc rasy, które są spokojne już w wieku szczenięcym. Znaleźć wśród nich będzie można boxera, czy też baseta.

Rasy duże i olbrzymie

Pomimo bardzo często problematycznej wielkości, szczególnie w przypadku przebywania w pomieszczeniach o małym metrażu, większość psów ras dużych i olbrzymich bardzo dobrze nadaje się na towarzyszy dzieci, szczególnie tych młodszych. Wynika to z faktu, że rasy te są doskonale świadome swojej siły, jak i wielkości, z tego powodu można zaliczyć je do spokojnych, zrównoważonych, i bardzo delikatnych. Ze względu na gabaryty, bardzo mało prawdopodobne jest również że młodsze dziecko nieświadomie zrobi im krzywdę. Psy ras olbrzymich są również powszechnie uważane za bardzo cierpliwe oraz rzadko reagujące agresją, nawet w przypadku nagłych bodźców. Rasy, które bardzo dobrze odnajdą się z dziećmi to między innymi Owczarek podhalański, wilczarz irlandzki, czy berneński pies pasterski.

Zakup psa.

Bardzo ważne w zakupie psa, jest wybranie odpowiedniej hodowli, z której będzie pochodził osobnik. Warto jeszcze na etapie wyboru odpowiedniej rasy udać się do hodowcy, w celu rozmowy na temat zachowań psa, czy też jego predyspozycji do, chociażby chorób. Dzięki takiej rozmowie wybór odpowiedniej rasy może być utrwalony bądź podany w wątpliwość, dzięki czemu dokonać będzie można korekty. Co więcej, wizyta w hodowli pozwoli sprawdzić, w jakich warunkach przetrzymywane są zwierzęta. Ważne, by wybierać renomowanych hodowców, o wieloletnim doświadczenie. Dlaczego jest to tak ważne? Zwierzęta z nieumiejętnie prowadzonych hodowli mogą przejawiać cechy, które nie są charakterystyczne dla danej rasy, takie jak, chociażby nadmierna ruchliwość, czy nawet agresja. Dodatkowo dobre hodowle udostępniają kupującym do wglądu badania lekarskie przeprowadzone rodzicom szczenięcia, dzięki czemu kupujący mają pewność, że szczenięta są pozbawione chorób genetycznych. Zwierze z hodowli będzie również posiadało wyprawkę, a jego właściciele dostaną dostęp do wieloletniej pomocy ze strony hodowli w kwestii np. znalezienia odpowiedniego weterynarza.

2 komentarze

  1. Marek Odpowiedz

    Psy mogą być wspaniałymi przyjaciółmi dziecka. Sam wychowywałem się z czworonogami i jestem pewien, że moje dzieci również będą dorastać w podobnym środowisku.

  2. Edyta Odpowiedz

    Kiedyś nie byłam pewna czy zakup psa dla dziecka jest dobrym pomysłem. Jednak im dłużej czytam na ten temat, widzę, tym więcej zalet takiego rozwiązania, moja córka będzie mogła nie tylko nauczyć się odpowiedzialności, ale również systematyczności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.