Nawierzchnia na plac zabaw

Plac zabaw to bardzo ważne miejsce, które kształtuje wiele cech rozwojowych młodego człowieka, jak również zapewnia rozrywkę, odprężenie i zdobywanie doświadczenia. Dobrze zaprojektowana powierzchnia powinna zawierać rozbudowane i dostosowane do wieku maluchów urządzenia, a także bezpieczne i ciekawe atrakcje. Jednym z głównych elementów placu jest jego nawierzchnia. Jak dobrać nawierzchnię do miejsca zabaw? Czym charakteryzują się poszczególne podłoża?

Projektowanie placu zabaw.

Zaprojektowanie oraz aranżacja placu zabaw, to zadanie bardzo odpowiedzialne i wielopoziomowe. Konstrukcja powierzchni powinna być przemyślana i dopasowana do ogólnych warunków bezpieczeństwa i BHP. Elementami, które powinny znaleźć się na tego rodzaju przestrzeni to m.in.:

– przystosowana nawierzchnia,

– ogrodzenie, płot,

– urządzenia i atrakcje dla dzieci : zjeżdżalnie, piaskownice, huśtawki, zestawy do wspinaczki, itp.,

– uliczki, alejki,

– oświetlenie,

– ławki, kosze na śmieci,

– strefa odpoczynku, zieleń, itp.

Podczas projektowania należy zwrócić szczególną uwagę na ustawienie atrakcji, tak by były one ogólnodostępne oraz praktyczne. Nawierzchnia placu zabaw to kolejny przodujący temat, który zasługuje na szerszy opis.

Nawierzchnie stosowane na placach zabaw.

Podłoże placu zabaw, pełni kluczową rolę zarówno estetyczną, praktyczną, jak i użytkową. Dobór odpowiedniej nawierzchni uzależniony jest od wielu czynników, którymi są np.

  • rodzaj palcu zabaw i zastosowanych urządzeń,
  • okolica,
  • nasłonecznienie,
  • wielkość powierzchni,
  • bezpieczeństwa, itp.

Spośród wielu rodzajów nawierzchni, projektanci mają do wyboru:

– nawierzchnię sypką – wykorzystanie takich materiałów jak: piasek, kora, wióry, żwir, rozdrobnione drewno, itp. Nawierzchnia powinna być odpowiednio gruba i posiadać grubość nie mniej niż 30 mm.

– gumową – stosowana w różnej formie – zarówno jako jedna, pełna materia, jak również w kształcie kafelków, kostek i innych kształtów. Gumowy materiał dostępny jest w wielu kolorach i grubościach.

– kratki, sieć gumowa – zazwyczaj uzupełniona sypki materiałem.

– nawierzchnie dywanową – syntetyczne dywany rozwijane w formie tzw. dywanów.

Cenionym producentem nawierzchni przeznaczonych dla placów zabaw, jak również projektantem miejsc rozrywki jest firma Group Playtime. Oferta firmy obejmuje wiele ciekawych rozwiązań, a szczegóły projektów opisane są na witrynie przedsiębiorstwa, znajdującej się pod adresem https://playtime.pl/strona/nawierzchnie-bezpieczne .

Producent dba o bezpieczeństwo użytkowników, trwałość produktów, jak również jak największą użytkowość i funkcjonalność stworzonych miejsc zabaw i rozrywki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.