Wbrew wszelkim przekonaniom wszy to nie problem dawnych czasów, z którymi zmagała się wtedy ludność. Wszawica może stać się obecnie zmorą wszystkich rodziców, ponieważ atakuje ona w szczególności najmłodszych, co oczywiście nie wyklucza ryzyka wśród osób dorosłych.
To, co natomiast się zmieniło to sposób zwalczania tej pasożytniczej choroby, ponieważ znanych jest dzisiaj wiele skutecznych, nie tylko aptecznych, ale i naturalnych sposobów na pozbycie się wszy. Jakie zatem naturalne metody na wszy zasługują na szczególną uwagę?
Czym są wszy i skąd się biorą?
Wszawica to choroba pasożytnicza, która u ludzi może występować w trzech odmianach, a odpowiedzialne są za nią trzy różne rodzaje stawonogów, do których zalicza się wesz głowową wesz odzieżową oraz wesz łonową.
Wszawica głowy ( wszawica głowowa) powodowana jest przez wesz głowową, która bytuje w owłosionej skórze głowy. Jest to obecnie najczęściej występujący rodzaj wszawicy, który dotyka głównie dzieci uczęszczające do przedszkola oraz szkoły (od 3 do 15 lat). Choroba ta rozprzestrzenia się poprzez używanie na przykład wspólnych grzebieni, czapek czy też kontakt fizyczny. Wszawicą spotykaną nieco rzadziej jest wszawica łonowa, przenoszona zazwyczaj drogą płciową, natomiast najmniej powszechnym rodzajem wszy są wszy odzieżowe. Ich występowanie wiąże się bowiem z niską lub też zerową higieną, co dotyczy w szczególności osób bezdomnych lub też jest ona następstwem klęsk żywiołowych.
W związku z tym, że największym realnym problemem jest wszawica głowowa, aby móc bronić się przed tą chorobą warto wiedzieć, że wszy tego rodzaju najczęściej pojawiają się wraz z początkiem roku szkolnego oraz w sezonie jesienno-zimowym. Co więcej, wszy występują znacznie częściej u dziewczynek niż u chłopców.
Skąd zatem biorą się wszy? Pamiętajmy, że problem wszawicy nie dotyczy tylko i wyłącznie osób niedbających o swoją higienę. Wesz głowowa wybiera zarówno dorosłych, jak i dzieci, które są zadbane oraz zdrowe. Jej rozprzestrzenianie się wynika z coraz to większego zaludnienia oraz tego, że praktycznie na każdym kroku przebywamy w skupisku ludzi- podróżując tramwajem, robiąc zakupy lub też w trakcie letnich dziecięcych obozów czy kolonii.
Wszy – objawy
Głównym objawem wszawicy głowowej jest dokuczliwy oraz stosunkowo silny świąd skóry. Ponadto, skóra głowy pokryta jest małymi przylegającymi do siebie czerwonymi strupkami, które bardzo swędzą. Co ważne, wesz głowowa podczas ruchu może być zauważona gołym okiem.
Naturalne metody na wszy
Jeśli Twoje dziecko boryka się z tą dokuczliwą oraz niezwykle nieprzyjemną chorobą, zadaniem każdego rodzica jest podjęcie natychmiastowych kroków mających na celu zapobiegnięcie rozprzestrzenianiu się czynników ją powodujących, czyli wszy. Na szczęście w dzisiejszych czasach sposoby na walkę z tymi pasożytami nie są tajemnicą, przez co możesz pokonać je bez wychodzenia z domu! Na szczególną uwagę zasługują bowiem naturalne metody na wszy, które są w pełni bezpieczne oraz pomimo dłuższego stosowania, nie powodują podrażnień ani alergii na wrażliwej skórze dziecka. Oto kilka z nich, o których warto pamiętać w przypadku zauważenia u swojej pociechy pierwszych objawów wszawicy.
1. Olejki eteryczne
Wszy są bardzo wrażliwe na zapachy, a niektóre z nich mogą je skutecznie odstraszyć. Są to między innymi olejki eteryczne takie jak olejek herbaciany, kokosowy czy eukaliptusowy, które należy stosować w formie naparu. Jak uzyskać taki napar? Wystarczy zagotować wodę z przykładowo liśćmi eukaliptusa lub innym olejkiem, pozostawić na około 10-15 minut, a następnie dokładnie wsmarować w skórę głowy i całość trzymać przez 30 minut. Po upływie tego czasu należy bardzo dokładnie wyczesać znajdujące się we włosach oraz na skórze głowy wszy.
2. Domowy preparat na wszy z czosnku i cytryny
Jeśli mowa o zapach, to swoją intensywną oraz dla wielu niezbyt przyjemną wonią może poszczycić się czosnek. Ta naturalna metoda na wszy opiera się na zgnieceniu około 10 ząbków czosnku, tak, aby miały konsystencję pasty. Następnie dodajemy 3 łyżki soku z cytryny i tak otrzymaną mieszankę nakładamy na głowę. Po upływie 30 minut całość należy zmyć ciepłą wodą. „Kurację” z czosnku powinniśmy stosować kilka razy, do momentu całkowitego pozbycia się wszy.
3. Ocet na wszy
Ocet jest produktem o wszechstronnym zastosowaniu. Nic więc dziwnego, że okazał się równie skutecznym środkiem stosowanym w walce z wszawicą. Ocet możemy używać jako płukankę do włosów lub też w połączeniu z majonezem. Jak przygotować taki domowy środek? Bardzo ważne są proporcje majonezu do octu, które powinny wynosić 2:1. Dla lepszego efektu można dodać również niewielką ilość olejku herbacianego. Mieszankę należy nałożyć na skórę głowy oraz pozostawić na kilka godzin.
4. Napar z rozmarynu
Rozmaryn poza właściwościami zwalczającymi wszy stymuluje również porost włosów. Napar przygotowujemy poprzez zagotowanie liści rozmarynu w gorącej wodzie. Preparat należy odstawić na kilkanaście minut do zaprzenia, a następnie nałożyć na miejsca dotknięte wszawicą.
5. Naturalna metoda z oliwy z oliwek
Aby oliwa z oliwek zdusiła wszy atakujące naszą głowę należy podgrzać jej odpowiednią ilość w dużym naczyniu, po czym dokładnie wmasować we włosy oraz skórę głowy. Zalecane jest pozostawienie jej na noc pod czepkiem. O poranku dokładnie spłukujemy oliwę ciepłą wodą oraz rozczesujemy włosy. Oczywiście dla lepszej skuteczności naturalne mieszanki powinno stosować się kilka razy z rzędu, aby całkowicie wyeliminować problem.
Moje dziecko wróciło do domu z taką niespodzianką… spróbowałam na początek wody z octem i na szczęście pomogło 🙂 Mam nadzieje, że problem już się nie powtórzy !!
To jakaś plaga – u córki w szkole już dwukrotnie były informacje o wszawicy a to dopiero półrocze. Fakt mieszkamy w malej miejscowości ale przecież mamy XXI wiek. Latamy w kosmos a z wszami do szkoły?