Nastolatkowie oraz ich rodzice coraz częściej szukają pomysłów na zorganizowanie wolnego czasu. Wiadomo, że w domu nastolatek z czasem może zacząć się nudzić zwłaszcza, gdy rodzice dużo czasu spędzają w pracy lub też po prostu młoda osoba ma aktualnie wakacje lub ferie zimowe.
Wtedy warto pomyśleć o czymś specjalnym, nie musi to być zwykły wyjazd wakacyjny, lecz obóz przetrwania. Z pewnością wiele młodych osób zainteresuje się takimi propozycjami, ponieważ można wtedy poczuć prawdziwą adrenalinę na własnej skórze, a dodatkowo zacząć powoli wchodzić w świat dorosłości i samodzielności.
Na obozach przetrwania nabywa się też wiele ciekawych umiejętności, które potem przydają się w dorosłym życiu. Na szczęście takie obozy są coraz częściej organizowane, w różnych regionach Polski, ale też całej Europy. Na obozach survivalowych opiekunowie pracują nad tym, aby nastolatkowie nauczyli się dyscypliny, determinacji, zaangażowania, cierpliwości, współpracy oraz skupienia. Z pewnością każdemu uczestnikowi wyjdzie to na dobre.
Jakie atrakcje są przygotowane podczas obozów przetrwania?
Wiadomą sprawą jest to, że przygotowywane dla nastolatków atrakcje nie mogą być niebezpieczne, bo nie chodzi o to, aby komuś wyrządzić podczas obozu przetrwania krzywdę. Trzeba skupić się na tym, aby zajęcia niosły za sobą jakieś przesłanie, wartości i dostarczały zainteresowanym dużo frajdy oraz ogólnej radości.
Wśród najpopularniejszych atrakcji znajduje się np. rozgrywka paintballowa. Wtedy też nastolatkowie dobierają się w drużyny, znajdują się pod czujną opieką instruktorów i rywalizują między sobą o miano lepszej ekipy. Rozgrywki toczone są na różnych polach. Poza tym młode osoby uczą się też obsługiwać różne mało niebezpieczne typy broni, takie jak łuki oraz wiatrówki. Ćwiczy się wtedy celność, różnorodne techniki zwiadowcze, umiejętne dobranie taktyki do wykonywanego zadania, itd. Zadania nie należą do najprostszych, jednak zagwarantowana jest podczas nich naprawdę dobra zabawa.
Zadania na orientację oraz różne ekspedycje
Obóz przetrwania to także wiele różnorodnych zadań na orientację. Nastolatkowie wyposażani są wtedy w kompasy, mapę, racje żywieniowe i ruszają z mapą do celu, tak aby dotrzeć do niego szybciej niż inne drużyny. Oczywiście nad czujnym przebiegiem takich zadań musi czuwać doświadczona osoba, aby nikomu nie stała się krzywda. Podczas obozów przetrwania organizowane są także różne ciekawe ekspedycje, mowa tutaj o ekspedycjach:
- nocnych (wcielanie się w komandosów, wojowników i poszukiwaczy skarbów),
- wodnych (trenowanie technik pływania, umiejętność budowania tratwy lub łodzi),
- górskie (wspinaczki, poznawanie tajnik alpinizmu).
Jak widać jest tego sporo, dlatego też nastolatkowie udający się na taki obóz będą mieli zapewnioną moc wrażeń na bardzo długie miesiące, o których nie powinni nigdy zapomnieć. Obowiązkiem rodziców jest więc przekonanie swoich dzieci do udania się na takie obozy. Można tam poznać rówieśników o podobnych zainteresowaniach, nawiązuje się w ten sposób przyjaźnie na całe życie. Obozy przede wszystkim dostarczają rozrywki, ale też uczą, np. udzielania pierwszej pomocy w kryzysowych sytuacjach, gdy zdrowie lub życie ludzkie są zagrożone. Nastolatkowie po zakończonym obozie przetrwania będą umieli odnaleźć się w tak trudnych sytuacjach życiowych.
Umiejętność działania w grupie
Obozy przetrwania mają nauczyć uczestników walki, ale też tego, że nigdy nie można się poddawać. Nastolatkowie będą musieli jednak w zdecydowanej większości przypadków działać w grupie i ze sobą współpracować. To najważniejsze zadanie do wykonania, dlatego też działanie w pojedynkę nie zawsze musi przynosić spodziewane rezultaty. Na obozach przetrwania często komfort jednej osoby zależny jest od kogoś innego, więc warto dawać sobie pomagać, bo w kilka osób można wymyślić jakieś ciekawe pomysły, na które samemu by się nie wpadło.
Takie obozy nie są może tanim przedsięwzięciem, jednak zdecydowanie lepiej jest wysłać swoje dziecko na obozy przetrwania, niż gdyby miało spędzić wolny czas przed komputerem lub na bezcelowych zabawach na podwórku. Lepiej nauczyć się czegoś pożytecznego i móc wykorzystać nabyte zdolności w przyszłości. Poza tym nastolatkowie mogą przeżyć w ten sposób przygodę swojego życia, staną się bardziej samodzielni, pewni siebie i będą mogli poradzić sobie z każdym trudnym zadaniem, które będzie na nich czekało po powrocie do codziennej rzeczywistości. Takie obozy sprawiają, że nastolatkowie dojrzewają i rodzice mogą być z nich bardzo dumni.
Autor: Mateusz Gruszeczka
Mój syn ma to w harcerstwie – polecam
Warto wysyłać dzieci na takie osoby, mogą się tam wiele nauczyć!
Może po prostu harcerstwo? Wszystko na raz w jednym pakiecie i do tego taniej 😁