Opony zimowe mogą uratować życie, dowiedz się jak!

Aby uświadomić sobie, jak kolosalna przepaść znajduje się pomiędzy oponami zimowymi i letnimi, trzeba poświęcić chwilę na omówienie, jakie konkretnie stoją pomiędzy nimi różnice. Stwierdzenie, że opona zimowa jest lepszą zimą, natomiast letnia-latem, jest jak najbardziej właściwe. Pytanie brzmi, dlaczego tak się dzieje?

Opony zimowe zbudowane są z innego materiału.

Podstawową różnicą pomiędzy obydwoma rodzajami tych opon jest inny materiał, z którego są wykonane, z tego powodu, ich właściwości są zachowane w różnych temperaturach. Opony letnie, będą sprawdzały się najlepiej w temperaturze + 7 C. W takich warunkach charakteryzować będą się odpowiednimi parametrami, dzięki którym utrzymywać będą wysoką przyczepność, zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni. Dodatkowo ich użycie spowoduje zmniejszone tarcie, dzięki czemu wzrośnie maksymalna prędkość samochodu, a zużycie paliwa zmniejszy się.

Dlaczego opon tych nie można używać zimą? W temperaturze poniżej 7 C ich twardość znacznie wzrasta, dodatkowo pod obciążeniami mogą kruszeć, sprawia to, że użytkowanie ich, może być bardzo niebezpieczne. Do takich celów, są przeznaczone opony zimowe, projektuje się je w taki sposób, by stosować je od temperatury granicznej dla opon letnich. Ze względu na inny skład mieszanki zachowują swoje właściwości w niskich temperaturach, oferując wysoką przyczepność.

Opony zimowe posiadają inny bieżnik.

poza skaldem różnice występują również w bieżniku. Opony zimowe posiadają głębokie i szerokie żłobienia, sprawia to, że dostaje się do nich ubity śnieg. Dzięki temu w dużej mierze wzrasta przyczepność na ośnieżonych drogach. Jak to się dzieje? Śnieg Jest bardzo przyczepny w stosunku do wszelkich innych ośnieżonych powierzchni, czasami nawet bardziej niż guma, z tego powodu rozwiązanie to, jest tak skuteczne. W przypadku opon letnich bieżnik przystosowany jest przede wszystkim do tego, aby wydłużyć żywotność opony, jednocześnie ograniczając zbędne tarcia. Dodatkowo żłobienia w oponach letnich są węższe oraz płytsze.

Praktyka

W niskich temperaturach opony zimowe oferują dużo większą przyczepność, mniejszą drogą hamowania, oraz większe bezpieczeństwo jazdy niż opony letnie. Z tego powodu powinny być na obowiązkowym wyposażeniu każdego kierowcy. Warto jednak pamiętać, że tracą swoje właściwości wraz z wyższymi temperaturami. Stają się wtedy zbyt miękkie, a jazda staje się bardzo nieopłacalna przez wysokie tarcie. Doprowadza to również do znacznie szybszego zużycia ogumienia.

Ekonomia

Między oponami letnimi i zimowymi pojawia się również różnica w postaci trwałości. W przypadku opon zimowych wyposażonych w bieżnik 8 mm należy wymienić oponę, gdy jego głębokość spadnie do 4 mm. Traci ona bowiem w tym momencie praktycznie wszystkie swoje właściwości. W przypadku opon letnich bieżnik może być cieńszy, z zachowaniem właściwości, niż w oponach zimowych. Jest to kolejny argument na to, żeby z opon zimowych korzystać jedynie w odpowiednim do tego sezonie. Warto również przypomnieć, że jazda oponami zimowymi latem, poza szybszym ich zużyciem, będzie powodowała większy pobór paliwa.

Autor: Tomasz Szafrański

1 komentarz

  1. Kierowca Odpowiedz

    Jak widać, nie warto oszczędzać na ogumieniu, to często tylko kilkaset złotych, a bezpieczeństwo jest bezcenne. Tym bardziej że dobrze eksploatowane opony mogą służyć przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.