Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym

Pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca, to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób zęba, przyzębia oraz jamy ustnej u najmłodszych pacjentów. Niezwykle ważne jest, aby dzieci były objęte profesjonalną opieką stomatologiczną już od najmłodszych lat. Właściwe przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty w gabinecie i jej przebieg będą miały znaczący wpływ na późniejszą postawę dziecka wobec leczenia stomatologicznego.

Kiedy pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym jest bardzo ważna i powinna nastąpić już wtedy, kiedy pojawiają się pierwsze ząbki i należy ją powtarzać co trzy miesiące, nie rzadziej, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Mając na uwadze, jak duży odsetek dzieci w Polsce ma próchnicę, zaleca się, aby pierwsza wizyta u stomatologa nastąpiła nie później niż w 2. roku życia.

Wizyta adaptacyjna służy zapoznaniu się małego pacjenta z personelem medycznym i otoczeniem gabinetu. Zazwyczaj odbywa się ona w formie zabawy, która pozwala dziecku na oswojenie się z personelem medycznym oraz sprzętem stomatologicznym. Mile widziany jest gabinet, w którym oprócz medycznego wyposażenia znajdują się zabawki i gadżety, które „uśmiechają się do dziecka” i kojarzą mu się z miłym, bezstresowym spędzaniem czasu. Dzięki takiej przyjaznej atmosferze kształtujemy u małych pacjentów pozytywny stosunek do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Milusińscy otrzymują też nagrody za odwagę jako zachętę do kolejnych wizyt.

Profilaktyka i higiena od najmłodszych lat

Higiena jamy ustnej oraz profilaktyka próchnicy i wad zgryzu mają ogromne znaczenie od najmłodszych lat. Warto podkreślić wielką rolę rodziców w tym procesie, począwszy od pilnowania, aby dzieci dokładnie i regularnie myły zęby – najlepiej po każdym posiłku – stosując zalecane przez stomatologa pasty i środki higieny jamy ustanej.

W razie potrzeby w gabinecie stosowane są zabiegi profilaktyczne polegające na lakowaniu i lakierowaniu zębów. Zabiegi te zabezpieczają zęby w miejscach szczególnie podatnych na próchnicę. Czynności składające się na dokładną higienę, czyli mycie zębów, masaż dziąseł i przecieranie języka, powinny odbywać się codziennie, od momentu pojawienia się pierwszych zębów –na ogół od 6 miesiąca życia dziecka.

Ubytki próchnicowe u dzieci leczymy bezboleśnie. W stomatologii dziecięcej bardzo powszechne są kolorowe wypełnienia, które powodują, że pacjent emocjonalnie podchodzi do leczenia, mogąc samodzielnie wybrać „własny, ulubiony kolor plomby”. W zależności od warunków i potrzeb możemy zaproponować wypełnienie w naturalnym odcieniu zęba bądź w kolorze wybranym przez dziecko. Z kolei przy leczeniu kanałowym lub w sytuacjach, kiedy konieczne jest usunięcie zęba, przed znieczuleniem igłą błonę śluzową smaruje się znieczulającym żelem o owocowym smaku, sprawiając, że zastrzyk staje się bezbolesny.

Podsumowując, profilaktyka to podstawa, jeśli zależy nam, aby dzieci nie miały problemów zdrowotnych związanych z zębami. Dlatego tak ważna jest postawa rodziców. Zapraszamy do naszej przyjaznej dzieciom kliniki, gdzie każdy pacjent mały i dorosły wychodzi zawsze z uśmiechem.

dr Jakub Dziewit z Kliniki Estetycznej Ortodoncji i Implantologii SOLDENT


Artykuł powstał przy współpracy z https://www.artdentico.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.