Pierwszy rower dla chłopca – na co zwrócić uwagę

Wybór odpowiedniego roweru dla chłopca jest niezwykle ważny. Właściwie dobrany model, pozwoli dziecku na wygodną i płynną jazdę. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem, jak dopasować rowerek do wzrostu i jaki model będzie najodpowiedniejszy dla naszego malucha.

Kiedy zakupić dziecku pierwszy rower?

Jest to kwestia bardzo indywidualna, gdyż dzieci rozwijają się w różnym tempie. Zanim maluch nauczy się jeździć na swoim rowerku, musi się z nim oswoić. Przeważenie pierwszy rowerek można zakupić już dwulatkowi. Na początku maluch może ciągnąć rower za sobą, pchać go, dopiero po jakimś czasie zrozumie, w jaki sposób należy z niego korzystać. Jeśli dziecko już we wczesnych latach oswoi się z rowerem, ma większe szanse na szybszą naukę jazdy na nim.

Jak dobrać rozmiar roweru?

Istotną kwestią w trakcie zakupu jest wybranie modelu o odpowiednim rozmiarze kół do wzrostu malucha.

1. Dla dzieci o wzroście do maksymalnie 100 cm dobiera się rower biegowy z kołami 12”

2. Dla dzieci o wzroście maksymalnie 120 cm dobiera się rowery z kołami 16”

3. Dla dzieci o wzroście do maksymalnie 130 cm dopiero się rowery z kołami 20”

4. Dla dzieci o wzroście do 145 cm dobiera się rowery z kołami 24”

Pierwszy rower dla chłopca – na co zwrócić uwagę ?

  • Przed zakupem należy właściwie dobrać rozmiar kół do wzrostu dziecka. Warto wybrać model z dokręcanymi kółeczkami, które można po jakimś czasie podnosić, albo odkręcić.
  • Siodełko powinno się móc regulować, dzięki temu dziecko będzie mogło korzystać z rowerku przez dłuższy czas. Wysokość, na której będzie znajdowało się siodełko, zależeć będzie od umiejętności malucha i jego wzrostu. Nie powinno być ono jednak zbyt wysoko, na samym początku nauki maluch musi czuć się bezpiecznie. W każdym momencie dziecko powinno mieć możliwość podparcia się nogami. Należy uważać także na zbyt niskie ustawienie siodełka, gdyż dziecko może wówczas uderzać kolanami o kierownicę, przez co będzie miało problemy z utrzymaniem równowagi.
  • Warto wybrać rower z hamulcem w pedałach. Zbyt szybkie naciśnięcie przez początkującego rowerzystę hamulców umiejscowionych przy kierownicy, może doprowadzić do wypadku.
  • Rama roweru powinna być w miarę możliwości jak najlżejsza, aby maluch nie miał problemów z podnoszeniem roweru.

Jaki wybrać rower- biegowy czy jednak z doczepianymi kółkami?

Najlepszym wyborem jest zakupienie biegowego rowerka. Jest on doskonałym rozwiązanym, z którego mogą korzystać nawet bardzo małe dzieci. Idealnie nadaje się jako pierwszy rowerek dla brzdąca. Będzie on mu służył przez kolejne 4 do 5 lat. Dzięki niemu dziecko może doskonalić umiejętność utrzymania równowagi, co pomoże mu w nauce jazdy na zwykłym rowerze dwukołowym z pedałami.

Ważną kwestią jest odpowiednie dobranie rowerka biegowego, dla dwuletniego malucha powinien on być odpowiednio niski, natomiast 4 latkowi przyda się większy model z hamulcem. Dopiero, jeśli dziecko nauczy się jeździć na rowerku biegowym, czuje się na nim pewnie, dobrze balansuje, wówczas warto zakupić mu klasyczny rower dwukołowy. Rowerek biegowy jest doskonałym wyborem, który ułatwi późniejszą naukę jazdy na tradycyjnym rowerze. Jednak jeśli wolisz klasyczny rowerek z kołami, sprawdź koniecznie, czy maluch dotyka stopą ziemi i w jakim stopniu przechyla się w którąś ze stron. Nie poleca się zbytniego podnoszenia kółek bocznych w rowerku.

Zalety rowerka biegowego:

  • Doskonałe ćwiczenie dla stóp
  • Szybsza nauka jazdy na tradycyjnym rowerze
  • Maluch uczy się utrzymywać równowagę i właściwie balansować ciałem
  • Potrafi koordynować naprzemienną pracą nóg
  • Rodzice uzyskują wolny czas

Jaki rowerek wybrać drewniany czy metalowy?

Zaletą rowerków drewnianych jest ich niższa waga, jednak głównie jest to kwestia tylko i wyłącznie estetyczna. Rowery wykonane z drewna charakteryzują się lepszym wyważeniem, mają w inny sposób wykończoną okolicę kół z tyłu. Dzięki temu maluch nie uderza w śrubki i jest w stanie nabrać spory rozpęd. W trakcie wyboru najlepiej kierować się własną estetyką, przeważnie wizualnie lepiej wypadają rowery wykonane z naturalnego drewna. Ważne jest przede wszystkim dopasowanie roweru do wieku i wzrostu dziecka.

Wybrany przez nas rowerek powinien mieć jasno określony przez producenta minimalny wiek dziecka, które może z niego korzystać. Musi posiadać także wszelkie ważne certyfikaty bezpieczeństwa, które należy sprawdzić przez kupnem. Najlepiej wybrać się do profesjonalnego sklepu rowerowego, gdzie obsługa pomoże nam dobrać idealny rower dla naszej pociechy. Nie zapomnijmy również o ważnym akcesoriach zapewniających bezpieczeństwo malucha, zakupmy dla niego kask i ochraniacze.

Autor: Marta Lubowiecka

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.