Pływanie dla niemowląt – dobry pomysł?

Niektórzy uwielbiają wodę tak bardzo, że nie wyobrażają sobie, by mogli spędzać urlopy czy inne dni wolne z dala od niej. Jednak pełną radość z wody można czerpać dopiero wtedy, gdy się umie pływać. Pływanie to nie tylko bardzo przyjemny, ale też zdrowy i aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Pływanie zaleca się wszystkim – dorosłym, dzieciom, a nawet seniorom. Przebywanie w wodzie nie obciąża tak stawów i pozwala na zwiększoną aktywność fizyczną przy jednoczesnym oszczędzaniu własnego ciała.

Dlatego w wodzie nierzadko odbywają się rehabilitacje i ćwiczenia dla osób po urazach i chorobach. Pływanie doskonale wpływa też na kręgosłup. Istnieje więc całe mnóstwo powodów by zacząć pływać. Żeby jednak czuć się dobrze i bezpiecznie, trzeba opanować tę sztukę. Nie trzeba od razu pływać na poziomie wyczynowym, ale utrzymywać się na wodzie, przemieszczać i nie bać się wody już trzeba – a w tym pomagają lekcje pływania. Im wcześniej rozpocznie się naukę, tym lepsze i szybciej zauważalne efekty się osiągnie.

Bezpieczna aktywność nad wodą

Większość ludzi ceni sobie czas spędzany nad wodą. Nie każdy jednak potrafi pływać. Niekiedy ludzie poddają się i w ogóle nie opanowują tej sztuki, uznając, że nie są stworzeni do pływania. To jednak nie jest prawda. W istocie każdy człowiek jest stworzony do pływania. Właściwie każdy też może powiedzieć, że woda to jego naturalne środowisko. Talent do pływania to tylko niewielka część – dużo ważniejsza jest praca i odwaga. Wody bowiem nie należy się bać. Z drugiej strony jednak wody nie należy lekceważyć. Dobry pływak to ktoś, kto nie tylko potrafi pływać, ale też jest w stanie mierzyć siły na zamiary, nie szarżuje, nie popisuje się i po prostu pływa. Uważa przy tym na pogodę, zawsze sprawdza wodę w nowym miejscu i unika miejsc uznawanych za niebezpieczne. Oczywiście, dzieci też mogą pływać, ale zdecydowanie nie mogą tego robić same i bez nadzoru. Nawet jeśli bardzo dobrze pływają. I nie ma w tym nic dziwnego – w końcu dziecko to nadal dziecko i nie należy ufać w to, że będzie zawsze rozsądne. A brak rozsądku nad wodą może się bardzo źle skończyć. Dziecku warto też wykupić lekcje pływania z doświadczonym i sprawdzonym instruktorem, w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach.

Kiedy można zacząć naukę pływania?

Tak naprawdę naukę pływania można rozpocząć bardzo wcześnie. Doskonale udowadnia to nauka pływania niemowląt. Wydaje ci się, że niemowlę nie może nauczyć się pływać? To duży błąd! Niemowlak ma jeszcze odruchy z życia płodowego, a przecież wtedy spędzał czas otoczony właśnie wodami płodowymi. Nauka pływania niemowląt przychodzi im naturalnie. Tak małe dzieci mają na przykład odruch wstrzymywania oddechu pod wodą i w naturalny sposób wiedzą, jak ułożyć swoje ciało, by móc unosić się na wodzie i czuć się przy tym bezpiecznie. Dlatego jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez wypoczynku nad wodą i uwielbiasz pływać, nic nie stoi na przeszkodzie, byś zapisał na lekcje również swojego niemowlaka. A jeśli interesuje cię nauka pływania dla dzieci Kraków jest doskonałym miejscem, w którym znajdziesz świetnych specjalistów.

Dlaczego warto uczyć niemowlęta pływać?

Warto jest uczyć niemowlęta pływać, bo to dla nich nadal jeszcze naturalna aktywność. Pływanie dla niemowląt jest dla nich też bardzo przyjemne – tak małe dzieci doskonale czują się w ciepłej i przyjemnej wodzie. Na takie lekcje uczęszczasz oczywiście razem z dzieckiem, co pomaga wam budować i wzmacniać swoją więź. Dziecko, jeśli nauka będzie kontynuowana, nigdy nie zatraci umiejętności pływania i w wieku szkolnym ma szansę być już znacznie lepsze od reszty rówieśników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.