Proste sposoby na pielęgnowanie związku w rodzinie z dziećmi

Dziecko pojawiające się na świecie wywraca życie do góry nogami. Nowy człowiek, który wydaje się tym najważniejszym pochłania mnóstwo czasu. Dochodzą nowe obowiązki, częste wstawanie w nocy i praca sprawiają, że potrzeby współmałżonka schodzą na dalszy plan. Dziecko nie powinno być jednak przyczyną rozłąki i zepsucia się relacji między partnerami. Po narodzinach małżonkowie powinni wspierać się nawzajem i pielęgnować uczucie między sobą. Jak to zrobić, kiedy w niektóre dni brakuje czasu na szybki prysznic?

Ustalcie, kto jest najważniejszy w Waszym życiu

Po pojawieniu się dziecka na świecie wiele osób zmienia swoje priorytety. Kobiety traktują maluchy jak oczko w głowie, a mężczyźni mogą czuć się przez to pominięci i nieważni. To prowadzi do wielu nieprozumień i problemów. Warto więc ustalić na początku, kto jest dla Was najważniejszy. Dziecko nie powinno stawać pomiędzy małżonkami. To właśnie miłość do partnera i partnerki pozwoliła na stworzenie nowego życia.  Najlepiej dla związku i dziecka jest utrzymanie szczęśliwego małżeństwa. Dzięki temu nie stracicie bliskości między sobą. Wasza miłość nadal będzie kwitnąć, a dziecko wychowywać się będzie w otoczeniu miłości i ciepła rodzinnego.

Pamiętajcie o randkach

Kluczowe dla każdego związku jest spędzanie czasu sam na sam z partnerem. Warto ustalić sobie zasadę jednej randki miesięcznie. To na początku rodzicielstwa może wydawać się bardzo trudne do zorganizowania, jednak od czego jest rodzina i przyjaciele? Na jeden wieczór zostawicie dzieci pod opieką bliskich lub opiekunki i spędzicie ze sobą przyjemne chwile. Pierwsza randka po porodzie może odbyć się w kinie lub restauracji. Możliwości jest naprawdę wiele, więc z pewnością znajdziecie dla siebie coś odpowiedniego. Jeśli w dniu zaplanowanej randki nie możecie wyjść, ponieważ nie macie z kim zostawić dzieci, postarajcie się położyć maluchy jak najszybciej do spania, a wspólny wieczór spędźcie przy kolacji przy świecach lub ulubionym filmie.

Cieszcie się z sukcesów partnera

W każdym związku ważna jest przede wszystkim rozmowa. Jednak motywujące do rozmowy z współmałżonkiem jest chwalenie i cieszenie się z sukcesów partnera. Drobne sukcesy mogą być powodem do radości dla obojga. Dzielcie się ze sobą ze swoimi sukcesami i porażkami. Zdaniem specjalistów pary, które dopingują się wzajemnie i doceniają nawet drobne sukcesy cieszą się znacznie lepszymi relacjami międzyludzkimi. Jest to również doskonały sposób na budowanie wzajemnego zaufania. W związki, w którym pojawiają się dzieci liczy się docenianie partnera i partnerki za każdy dobry uczynek. Przemęczenie i natłok nowych obowiązków sprawić mogą, że trudno jest Wam zachować motywację do działania, jeśli jednak usłyszycie od małżonka miłe słowa, w których słychać docenienie za ciężką pracę od razu poprawia się nastrój i wraca energia do pracy. Wystarczy małe „ Świetna robota Kochanie”, a uśmiech od razu pojawia się na twarzy.

Nie zapominajcie o bliskości

Przy opiece na dziećmi trudno znaleźć czas wolny dla siebie, nie wspominając już o zagospodarowanie chwili dla partnera lub partnerki. Ważne jest jednak pielęgnowanie bliskości między Wami. Drobny dotyk może zdziałać prawdziwe cuda! Trzymanie się za ręce, lub przytulanie poprawia nastrój i sprawia, że druga połówka zyskuje pewność o uczuciach współmałżonka. Idąc na zakupy złapcie się za ręce. Po ululaniu dziecka do snu przytulcie się do siebie i docencie chwilę, w której możecie spędzić ze sobą czas. Jest to bardzo ważne dla związku i utrzymania dobrych relacji międzyludzkich. Pamiętajcie o bliskości szczególnie w tych trudnych chwilach. Kiedy widzicie, że współmałżonek ma gorszy dzień przytulcie go mocno. Taka forma bliskości daje poczucie bezpieczeństwa i świadczy o tym, że partner jest wsparciem w każdej chwili. To działa bardzo wzmacniająco na relacje w związku małżeńskim.

Seks – jak pogodzić rodzicielstwo z życiem seksualnym w małżeństwem

Seks jest bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym aspektem w każdym małżeństwie. To nie tylko forma przyjemności, ale przede wszystkim bliskości, której nie da się osiągnąć w inny sposób. Znalezienie czasu na seks, kiedy w domu pojawiają się dzieci nie jest łatwe. Dodatkowo bardzo często opieka nad dziećmi sprawia, że zbliżenia z partnerem są na ostatnim miejscu na liście rzeczy do zrobienia. Jeśli jednak zaniedbacie tę część Waszego związku bliskość i zaufanie powoli będzie zanikać. Znajdźcie czas kilka razy w tygodniu lub miesiącu, by spędzić romantyczne chwile ze współmałżonkiem. Seks po porodzie może być stresującym doświadczeniem dla kobiet. Poczekajcie więc do momentu, w którym kobieta czuje się gotowa na zbliżenie. Jeśli obawiacie się kolejnej ciąży lub nie jesteście gotowi na kolejne dziecko i to zniechęca Was do seksu pomyślcie o antykoncepcji po porodzie. Istnieje wiele metod antykoncepcji dla kobiet karmiących i po porodzie.

Alicja N

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.