Mężczyźni w Polsce zdecydowanie zbyt często przedwcześnie umierają z powodu raka prostaty i raka jądra. W społeczeństwie brakuje wiedzy na temat profilaktyki oraz badań. Warto więc przybliżyć temat tych dwóch chorób z zakresu urologii, które przy spełnieniu pewnych warunków mogą być wyleczalne. Materiał został przygotowany przy współpracy z https://wroclaw.twojlekarz-wawa.pl/konsultacja-urologa-wroclawiu/
Dlaczego mężczyźni obawiają się leczenia?
Wielu mężczyzn odkłada diagnostykę w kierunku raka prostaty czy raka jądra, bo boją się, że przestaną być męscy. Każdy mężczyzna powinien udać się do urologa po skończeniu 40 lat, nawet jeśli nic mu nie dolega. Tymczasem lekarz urolog, jest kojarzony ze spacjalistą do którego idzie się wtedy, gdy się musi.
Co warto wiedzieć o raku prostaty?
W Polsce każdego roku odnotowuje się odsetkowy wzrost zdiagnozowanego raka stercza, za czym stoi ciągle zbyt niska świadomość społeczna. Tymczasem podstawą diagnostyki jest proste badanie laboratoryjne PSA czyli antygen sterczowy.
To badanie oczywiście nie boli, a może uratować komuś życie. Nie należy też kurczowo trzymać normy podawanej na wyniku, bo wartość tę zawsze musi zinterpretować lekarz urolog, gdyż zarówno wysokie jak i niskie stężenie PSA może oznaczać istnienie raka prostaty. Pacjenci zwykle bardzo boją się, że kolejnym krokiem po badaniu PSA będzie skierowanie na biopsję. Zazwyczaj jednak korzysta się z nieinwazyjnego badania, którym jest rezonans gruczołu krokowego.
Do diagnozowania używana jest także specjalna mapa PI-RADs. Dzięki temu szacuje się czy dana osoba ma wysokie czy niskie prawdopodobieństwo zapadnięcia na nowotwór. Gdy prawdopodobieństwo jest wysokie zleca się biopsję, którą można wykonać w znieczuleniu.
Nowotwór prostaty może występować w różnych postaciach. Niektóre z nich rozwiajają się bardzo powoli na przestrzeni wielu lat i dzieje się to na tyle wolno, że pacjent umiera z całkiem innego powodu.
Czasami są to także bardzo agresywne nowotwory, niepoddające się wielu metodom leczenia i to właśnie one powinny być szybko rozpoznane. Wtedy włącza się na przykład leczenie operacyjne czy radioterapię. Dzięki zastosowaniu leczenia systemowego, można wydłużyć życie danego chorego nawet o kilkanaście lat.
Rak jąder
Rak jąder dotyka głównie młodych mężczyzn i na szczęście obecnie nie jest już wyrokiem. Lekarze zachęcają mężczyzn aby regularnie samodzielnie badali oni swoje jądra i w razie zauważenia zgrubień i nierówności zgłaszali się do urologa. Gdy choroba jest wykryta we wczesnym stadium zwykle wystarcza leczenie miejscowe.
Jakie grupy pacjentów są szczególnie narażone na nowotwór prostaty i jąder?
Jeśli chodzi o raka jąder to jak już wspomniano zapadają na niego mężczyźni młodzi i nie występuje tu korelacja rodzinna. Z kolei w przypadku raka prostaty wiadomo już nieco więcej, bo pojawia się on rodzinnie. Jeśli ta choroba wystąpiła na przykład u dziadka i jego syna, to z dużym prawdopodobieństwem zapadnie na nią także wnuk. Badania pokazują także, że nowotwór prostaty jest powiązany z innymi nowotworami. Właśnie dlatego ważne jest wykonywanie badania BRCA.
GT – Monika Kowalewska
Dodaj komentarz