Rozwód, czyli sądowe rozwiązanie związku małżeńskiego, wydaje się często formalnością. Są jednak przypadki, gdy sąd rozwodu nie orzeknie.
Rozwód to poważna decyzja, która powinna być dobrze przemyślana. W przygotowaniach do rozwodu może pomóc prawnik, który będzie mógł również wskazać, czy orzeczenie rozwodu rzeczywiście jest możliwe.
Szacuje się, że na rozwód w Polsce decyduje się obecnie nawet do 1/3 zawieranych małżeństw. W Polsce najczęstszymi przyczynami rozwodów są zdrada, niezgodność charakterów, nadużywanie alkoholu, problemy finansowe, a także naganny stosunek do członków rodziny.
Kiedy sąd może nie orzec rozwodu? Na to pytanie odpowiada kancelaria prawna Centrum Prawa Kościelniak Kraków.
Rozwód w polskich przepisach prawnych
Zgodnie z art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego główną przesłanką do rozwodu jest trwały oraz zupełny rozkład małżeństwa.
Rozkład ten powinien nastąpić na trzech płaszczyznach, czyli na płaszczyźnie duchowej, gospodarczej oraz fizycznej, niemniej jednak warto wskazać, że w przypadku niezerwania niektórych więzi sąd także może orzec rozwód.
Przykładowo, jak wskazuje adwokat, rozwód można otrzymać przy zerwaniu więzi duchowych i fizycznych, podczas gdy małżonków nadal łączy więź gospodarcza – wspólne mieszkanie.
Zgodnie z przepisami, wnioskujący o rozwód może wybrać procedurę rozwodu bez orzekania o winie, która jest łatwiejsza w przeprowadzaniu, a także z orzekaniem o winie – wówczas konieczne jest przeprowadzenie bardziej dogłębnej sprawy, co przekłada się również na czas oczekiwania na orzeczenie rozwodu.
Przepisy określają jednak także, w jakich sytuacjach sąd może nie orzec rozwodu, czyli małżonkowie nie będą mogli rozwiązać swojego związku małżeńskiego.
Kiedy sąd nie orzeka rozwód?
Zgodnie z polskim prawem, istnieją sytuacje, gdy sąd może nie orzec rozwodu. Jak wskazuje kancelaria radcy prawnego Centrum Prawa Kościelniak Kraków takie przypadki zdarzają się rzadko, niemniej jednak należy o nich pamiętać przy składaniu pozwu rozwodowego.
Sąd może nie orzec rozwodu w następujących sytuacjach:
- rozwód mógłby posiadać negatywny wpływ na dzieci pary, na przykład jego efektem byłoby znaczne pogorszenie ich sytuacji materialnej, problemy natury psychicznej
- o rozwód wnioskuje małżonek, którego działania doprowadziły do rozpadu pożycia małżeńskiego, czyli rozwód mógłby być orzeczony z jego winy – drugi małżonek może wtedy nie zgodzić się na rozwiązanie związku małżeńskiego
- rozwód mógłby być niezgodny z zasadami współżycia społecznego, na przykład wtedy, gdy jeden z małżonków poważnie choruje i wymaga stałej opieki
Warto także pamiętać o tym, że każda sprawa rozwodowa jest inna, dlatego też sądy podchodzą do nich w sposób indywidualny, co powoduje, że wyroki mogą różnić się pomiędzy sobą nawet w przypadku spraw pozornie podobnych.
Chcesz wziąć rozwód? Skorzystaj z pomocy dobrego prawnika!
Zatem w polskim prawie istnieją przesłanki do tego, aby sąd rozwodu nie orzekł. Warto jednak wskazać, że nawet wtedy, gdy pojawiają się ku temu określone wskazania, sąd może podejść do sprawy indywidualnie. Warto zatem skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, czyli z prawnikiem posiadającym doświadczenie w sprawach rozwodowych.
Chociaż w trakcie rozwodu nie trzeba korzystać z porad prawnych oraz reprezentacji prawnika podczas rozprawy, to jednak na takie rozwiązanie decyduje się obecnie coraz więcej małżonków.
Prawnik może zapewnić wówczas kompleksowe i fachowe wsparcie już na etapie przygotowania pozwu rozwodowego, a następnie może reprezentować klienta w sądzie. Jego wsparcie przyda się także przy podziale majątku, ustalaniu opieki nad dziećmi oraz przy zasądzaniu alimentów.
Do skorzystania ze swoich usług w tym właśnie zakresie zaprasza Kancelaria Radcy Prawnego Kościelniak Kraków – to kancelaria radcy prawnego z wieloletnim doświadczeniem, która specjalizuje się również w prawie rodzinnym i opiekuńczym, które obejmuje rozwody.
Dodaj komentarz