Sposoby na pielęgnację skóry niemowlaka

Skóra niemowlaka jest niedojrzała i niezwykle delikatna. Nie umie ona bronić się przed szkodliwymi czynnikami. W porównaniu do skóry osoby dorosłej ma ona cieńszą warstwę rogową oraz mniej lipidów. Poza tym naskórek maluszka cechuje się większą przepuszczalnością wody, co sprawia, że ma tendencję do przesuszania się. Skórka dziecka nie ma zdolności termoregulacji. Z kolei większa liczba naczyń krwionośnych powoduje, że ryzyko odczynu rumieniowego u maluszka jest większe. Bardzo ważne jest więc, aby odpowiednio pielęgnować skórę niemowlaka.

Jak powinna wyglądać kąpiel niemowlaka?

Pielęgnacja skóry niemowlaka to przede wszystkim dbałość o higienę. Rytuałem rodziców jest codzienna kąpiel maluszka. Temperatura wody powinna mieć około 35 stopni. W trakcie kąpieli nie wolno stosować mydła i kosmetyków dla dorosłych. Należy zawsze wybierać kosmetyki dla niemowląt, które pozbawione są substancji barwiących i sztucznych zapachów. W kosmetykach powinny znaleźć się także składniki o właściwościach higroskopijnych, np. mocznik i kwas mlekowy oraz cząsteczki o działaniu okluzyjnym, które zapobiegają nadmiernemu parowaniu wody z naskórka. W pierwszym roku życia zbędny będzie szampon. Włoski dziecka można umyć po prostu wodą lub płynem do kąpieli. Niepotrzebne są gąbki i myjki, dzidziusia można umyć rękami lub ręcznikiem, który powinien być regularnie prany. W trakcie osuszania skóry dziecka nie należy jej agresywnie pocierać ręcznikiem. Lepiej przykładać go do skóry w celu wchłonięcia wilgoci.

Osobnym tematem jest mycie oczu, uszu i buzi dziecka. Do umycia twarzy wystarczy zastosować wilgotny wacik. Na specjalną uwagę zasługuje skóra wokół oczu, którą powinno się codziennie przemywać gazikiem nasączonym ciepłą wodą lub po prostu solą fizjologiczną. Powieki należy przemywać od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka, aby uniknąć wprowadzenia do oczu bakterii. W przypadku uszu należy myć jedynie wystającą część małżowiny usznej. Można to zrobić za pomocą brzegu ręcznika. Nie warto robić tego jednak zbyt często. Woskowina w uszach chroni przed zanieczyszczeniami oraz infekcjami.

Jak pielęgnować pupę dziecka?

Ważnym zagadnieniem w pielęgnacji skóry niemowlaka jest dbałość o jego okolice intymne. Dziecko nosi przecież pieluszkę, której tarcie może wywoływać podrażnienia. Poza tym pieluszka ogranicza dostęp powietrza. Dlatego warto pupę maluszka jak najczęściej wietrzyć. Trzeba mieć na uwadze, że zanieczyszczona pieluszka to idealne warunki do namnażania się bakterii, które z kolei mogą prowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry. Bardzo ważne jest więc to, aby regularnie i często wymieniać pieluszkę dziecka, a przy okazji umyć jego okolice intymne. Ponieważ skóra maluszka jest niedojrzała, należy nałożyć na nią krem, który stworzy barierę ochroną i będzie zapobiegał podrażnieniom. Warto sięgnąć po Sudocrem Expert. Maść posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, a także Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych. Jest to krem hipoalergiczny, odpowiedni dla wrażliwej skóry dziecka. Sudocrem nie tylko ma właściwości ochronne, ale także łagodzi występujące już podrażnienia i zaczerwienienia. Szybko przynosi ulgę i łagodzi odczuwany przez maluszka dyskomfort. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://sudocrempolska.pl/.

Pielęgnacja skóry niemowlaka wymaga od rodziców wyjątkowej ostrożności i zaangażowania. Nim osiągnie ona pełną dojrzałość minie jeszcze trochę czasu. Zarówno jeśli chodzi o mycie, jak i osuszanie skóry dziecka, należy być delikatnym. Na szczególne traktowanie zasługuje twarz dziecka, jego oczka i uszka. Ważna jest także pupa. Ponieważ maluszek niemal non stop przebywa w pieluszce, skóra okolic intymnych jest wyjątkowo narażona na podrażnienia, a nawet odparzenia. Dlatego trzeba ją często wietrzyć i myć oraz regularnie wymieniać pieluszki, najlepiej zaraz po zabrudzeniu. Więcej porad dotyczących pielęgnacji skóry niemowlaka można znaleźć na stronie
https://sudocrempolska.pl/jak-prawidlowo-pielegnowac-skore-dziecka/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.