Sprawdzone i skuteczne sposoby na walkę z trądzikiem

Trądzik dotyka zarówno osoby w młodym wieku, jak i dorosłych. Aż 40% osób, które odwiedza dermatologa, zmaga się z problemem skóry trądzikowej. Problematyczne wypryski można zwalczyć dokładną pielęgnacją skóry oraz systematyczną terapią. Jakie są sprawdzone metody na trądzik?

Trądzik młodzieńczy

Inaczej zwany trądzikiem pospolitym, to najpopularniejszy problem skórny młodzieży. Chociaż uwarunkowania genetyczne odgrywają tu pewną rolę, zazwyczaj jego przyczyną jest wytwarzanie łoju, właściwości mieszków łojowych oraz obecność bakterii na skórze. Jak są najlepsze sposoby na ten rodzaj trądziku?

Bardzo ważne jest w tej kwestii przestrzeganie zasad higieny skóry. Przede wszystkim nigdy nie należy wyciskać ropnych zmian. Niezbędne jest zastosowanie specjalnej linii kosmetyków do skóry trądzikowej i przetłuszczającej. Nie wolno myć twarzy zwykłym mydłem, które mogłoby przesuszać skórę i zwiększać produkcje sebum. Żele do mycia twarzy łagodzą stany zapalne cery trądzikowej, normalizują wydzielanie sebum i mają działanie antybakteryjne. Możemy używać również toników, które oczyszczają twarz. Choć ważne jest nawilżanie trądzikowej cery, gęste kremy mogą przyczyniać się do zatykania porów i pogarszania problemu.

Istotną rolę odgrywa również złuszczanie naskórka, za pomocą peelingów enzymatycznych. Należy unikać peelingów gruboziarnistych, które przyczyniają się do rozprzestrzeniania się bakterii i pogorszenia stanu cery. Odpowiednie zasady higieny przy cerze trądzikowe wymagają regularnej zmiany poszewki na poduszkę a twarz po codziennej pielęgnacji najlepiej osuszać jednorazowym ręcznikiem papierowym.

Jak powinna wyglądać dieta podczas terapii trądziku? Nie należy spożywać napojów alkoholowych, ostrych przypraw, kawy oraz produktów zawierających jod i brom. Dieta powinna być uboga w cukry proste natomiast obfita w błonnik, który oczyszcza z toksyn. Warto ją uzupełnić w takie minerały jak cynk, miedź oraz witaminę A i beta-karoten. Badania pokazują, że wydzielanie sebum spowodowane jest między innymi wysokim poziomem cukru we krwi. Należy więc pilnować, aby produkty żywnościowe cechowały się niskim indeksem glikemicznym. Co warto jeść? Pełnoziarniste pieczywo, ryże, makarony i kasze oraz warzywa i owoce bogate w witaminę C na przykład truskawki, paprykę czy brokuły. Z diety wykluczyć powinno się słodycze i fast foody oraz ograniczyć nabiał.

Trądzik u osób dorosłych

Są to zmiany skórne u osób powyżej 25 roku życia. Czasami dotykają kobiety podczas menopauzy. Do głównych przyczyn należą wahania poziomu hormonów, stres, niewłaściwa pielęgnacja lub niezdiagnozowane schorzenia. To głównie od przyczyn powstawania trądziku zależą metody leczenia.

Używając kosmetyków warto wybierać produkty łączone, na przykład przeciwzmarszczkowe do cery trądzikowej. Należy unikać preparatów z alkoholem, które przesuszają cerę. Lepiej wybierać kosmetyki antybakteryjne i łączyć je z matująco-nawilżającymi kremami. Mając cerę trądzikową szczególnie istotne jest odpowiednie jej oczyszczanie za pomocą peelingów enzymatycznych. Powstałe wypryski można potraktować olejkiem herbacianym, który działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Zasady odnośnie do diety i zachowywania higieny są takie same, niezależnie czy mamy kontakt z trądzikiem u osób młodych, czy u dorosłych.

Dojrzała cera może pozwolić sobie na stosowanie zabiegów z kwasami. Szczególnie polecane są kwasy AHA. Zabiegi te możemy wykonać w salonie kosmetycznym albo w domu. Warto zdecydować się na całą serię zabiegów, aby osiągnąć zadowalające efekty. Peeling chemiczny kwasami oddziałuje na skórę właściwą, działa oczyszczająco i usuwa zrogowaciały zmieniony chorobowo naskórek. Dzięki temu skóra swobodnie oddycha, ma ładny koloryt oraz jest przyjemna i miękka w dotyku. Jest to doskonały sposób na usunięcie blizn potrądzikowych.

Trądzik u dorosłych można też zwalczać laseroterapią. Na czym polega ten zabieg? Światło lasera dociera do głębokich warstw skóry tworząc mikrouszkodzenia. Następnie skóra regeneruje się a praca gruczołów łojowych zostaje unormowana. W ten sposób usuwamy bakterie w gruczołach łojowych i je odblokowujemy. Miłośnicy naturalnych metod z pewnością zainteresują się preparatami ziołowo-witaminowymi zawierającymi wyciąg z mniszka lekarskiego, fiołka trójbarwnego czy zielonej herbaty. Dietę warto też uzupełnić o witaminę B6, witaminę PP oraz cynk. W niektórych sytuacjach niezbędne jest włączenie do terapii antykoncepcji hormonalnej.

Trądzik u młodzieży, jak i u dorosłych wymaga zachowywania zasad higieny oraz odpowiedniej pielęgnacji. Całkowite wyleczenie trądziku jest możliwe, ale wymaga cierpliwości oraz połączenia kilku rodzajów terapii uzupełnionych odpowiednią dietą.

Autor: Sylwia Stachecka

1 komentarz

  1. Pamela Odpowiedz

    Zmagam się z trądzikiem u dorosłych od 5 lat. Raz jest lepiej, raz gorzej. Chyba musze zawracać większą uwage na higienę, na przykład używać ręczników papierowy i częsciej zmieniać poszewkę. Zobaczymy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.