Tomografia weterynaryjna – wszystko co musisz wiedzieć przed badaniem swojego czworonoga

Tomografia komputerowa to badanie, które wykonuje się nie tylko u ludzi. Okazuje się, że znalazła ona zastosowanie także w weterynarii. TK jest badaniem obrazowym, dzięki któremu lekarz, w tym przypadku weterynarz, jest w stanie zobaczyć na monitorze swojego komputera obraz interesującej go części ciała pacjenta w technologii 3D. Warto w tym miejscu podkreślić, że tomografia weterynaryjna jest zdecydowanie bardziej precyzyjnym badaniem niż zdjęcie RTG. W jakim celu wykonuje się takie badanie czworonogowi, jak przygotować pupila do tomografii weterynaryjnej, a także, czy można ją wykonać u każdego pacjenta – już tłumaczymy! Zachęcamy do dalszej lektury!

Tomografia u zwierząt – kiedy się ją wykonuje?

Tomografię u czworonogów wykonujemy, kiedy chcemy zdiagnozować różnego rodzaju problemy naczyniowe. Jest ona także nieoceniona z diagnostyce nowotworów, krwotoków wewnętrznych, zwapnień układu kostnego. TK weterynaryjne wykonuje specjalista, który dokładnie zna się na tym badaniu. Nie wykonamy go w pierwszy lepszym gabinecie. Weterynarz musi mieć specjalne przeszkolenie. Powinien być wyedukowany pod kątem wykonywania zwierzętom badania CT.

CT weterynaryjne – jak przygotować na nie czworonożnego pacjenta?

CT weterynaryjne jest badaniem, które odbywa się w. pełnym bezruchu, co w przypadku zwierząt oznacza, że muszą mieć one podaną narkozę. O ile człowiek jak w stanie zrozumieć, że przez 15 minut nie może się ruszać, o tyle zwierzak niekoniecznie. Aby przygotować naszego pupila do narkozy:

  • 8h przed CT nie podajemy mu żadnego jedzenia – czworonożny pacjent musi być na czczo,
  • 2h przez badaniem tomografem przestajemy podawać zwierzakowi wodę.
  • wykonujemy badania kwalifikujące czworonoga do narkozy.

Przeciwwskazania do wykonania tomografii weterynaryjnej u pupila

Najważniejszym przeciwwskazaniem do wykonania zwierzakowi badania tomografem weterynaryjnym jest brak możliwości podania narkozy. Bez narkozy nierealnym jest, że nasz ukochany pies bądź kot pozostanie przez kwadrans w absolutnym bezruchu. Inne, równie dyskwalifikujące do badania przeciwwskazanie to problemy zdrowotne, które nie pozwalają podać zwierzakowi kontrastu, który jest niezbędny do wykonania badania TK. Starsze zwierzaki, schorowane zwierzaki to także przeciwwskazanie. W ich wypadku podanie narkozy może skończyć się tragicznie. Ostatnim czynnikiem, który nie pozwala na wykonanie tomografii weterynaryjnej u czworonoga jest ciąża. Ciężarne kocice i suczki nie mogą być poddane badaniu CT, ponieważ może ono uszkodzić płody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.