Trądzik hormonalny dotyka wielu osób. Zazwyczaj kojarzy się z tym, że pojawia się u młodych osób. W momencie zmiany stężenia hormonów płciowych. Obecnie przypadłość ta pojawia się coraz częściej u osób między 24 a 35 rokiem życia. Co to jest trądzik hormonalny i jak sobie z nim radzić?
Trądzik hormonalny – co to takiego?
Trądzik hormonalny to choroba skórna, odmiana trądziku pospolitego. Choroba ta związana jest między innymi ze zmianami hormonalnymi. Wśród czynników hormonalnych wpływających na trądzik zalicza się między innymi: androgeny, hormony płciowe, hormony wzrostu, melanokortyna. Trądzik hormonalny leczy się środkami farmakologicznymi orazza pomocą naturalnych metod.
Przyczyny trądziku hormonalnego
Do przyczyn pojawiania się trądziku hormonalnego zalicza się miedzy innymi nieprawidłowe działanie hormonów. Jednego lub też kilku. Najczęściej dochodzi do zaburzeń takich hormonów jak: insulina, hormon tarczycy, prolaktyna, estrogeny, progesteron, insulina, dihydrotestosteron (DHT), dehydroepiandrostendion (DHEA), folikulotropowy (FSH), hormon lutoetropowy (LH). Warto zaznaczyć, iż gwałtowany wzrost, czy też spadek tych hormonów przyczynia się do powstawania wągrów, krostek, stanów zapalnych, jak również nadprodukcji sebum.
Zmiany hormonalne na twarzy
Oprócz nagłych wahań hormonów do czynników powstawania dermatozy (trądziku hormonalnego) mają wpływ między innymi: choroby tarczycy, niewłaściwy styl życia, uwarunkowania genetyczne, przewlekły stres, przemęczenie, brak snu, zanieczyszczenie środowiska, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, niewłaściwa pielęgnacja, czy też źle dobrana dieta. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, tłuste i przetworzone.
Trądzik u kobiet
Bardzo często zdarza się, iż trądzik hormonalny występuje u kobiet, u których zdiagnozowano PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Objawami PCOS są między innymi zaburzenia owulacji, a więc nieregularne miesiączki. Oprócz tego u kobiet cierpiących na tą dolegliwość obserwuje się wzrost wagi, jak również nadmierne owłosienie. W przypadku trądziku przy policystycznych jajnikach obserwuje się zbyt wysoki poziom androgenów. Na ich wpływ ma również poziom stresu. Kortyzol (hormon stresu) produkowany jest przez nadnercza.
Trądzik hormonalny, a mężczyźni
Trądzik hormonalny wstępuje również u mężczyzn, u których leczenie tej choroby również bywa bardzo uciążliwe. W przypadku mężczyzn duży wpływ na trądzik hormonalny mają uwarunkowania genetyczne. Zaburzenie genetyczne u mężczyzn, podobnie jak u kobiet sprawiają, że pojawia się u nich trądzik. W przypadku mężczyzn hormony, które są za to odpowiedzialne to przede wszystkim testosteron, DHT oraz DHEA. Te ostatnie zaburzają prawidłową pracę mieszków włosowych.
Trądzik hormonalny – jak z nim walczyć?
Leczenie trądziku hormonalnego jest długotrwałym procesem. W zależności od nasilenia objawów leczenie może trwać kilka miesięcy, lub też kilka lat. Składają się na to: zmiana sposobu żywienia, przyjmowanie lekarstw, wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji.
W przypadku zauważenia u siebie tego typu zmian hormonalnych powinniśmy niezwłocznie udać się do odpowiedniego specjalisty (dermatologa, endokrynologa), w celu kontroli i uzyskania prawidłowej diagnozy, jak również wskazówek co do prawidłowego leczenia postępującej choroby.
Lekarz po wstępnej diagnozie, kieruje zazwyczaj na specjalistyczne badania. W celu uzyskania 100% pewności oraz wyeliminowania innych objawów. Badania tego typu obejmują między innymi: testosteron całkowity, testosteron wolny, prolaktynę, hormony tarczycy, insulinę, DHEA, FSH, LH. Leczenie trądziku hormonalnego często odbywa się poprzez terapię hormonalną, która w przypadku kobiet zazwyczaj przybiera formę przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Wtedy mają one podwójne zadanie. Nie tylko łagodzą objawy bólu, ale również pełnią rolę antykoncepcyjną. W wielu przypadkach, podczas leczenia może się okazać, że niezbędna jest antybiotykoterapia. Wszystko zależy od stadium zaawansowania choroby.
Dodaj komentarz