Dzieci kochają wycieczki i tajemnicze miejsca. Wybierając się na weekend z dzieckiem, warto sprawić, aby miejsce, które decydujecie się odwiedzić było atrakcyjne nie tylko dla malucha, ale także dla jego rodziców. Oprócz wyjątkowo popularnej Smoczej Jamy na Wawelu, można zabrać dziecko w wiele ciekawych, mniej znanych polskich jaskiń i połączyć rozrywkę i zabawę z edukacją.
Jaskinie w Polsce? Czemu nie!
Świetnym pomysłem na rekreacyjny i zarazem edukacyjny wyjazd dla całej rodziny jest wycieczka, której głównym punktem będzie zwiedzanie jaskiń. Podziemne korytarze i tajemnicza sceneria urzekną nie tylko rodziców, ale także rządne przygody dzieci. Poznajcie zatem najatrakcyjniejsze jaskinie w Polsce – wycieczka w takie miejsce z pewnością nie będzie zaliczana do nieudanych. Poniższa lista uwzględnia jaskinie bezpieczne i ogólnodostępne – dla rodzin z dziećmi i zwykłych turystów, nie dla profesjonalnych grotołazów.
Jaskinia Raj – Góry Świętokrzyskie
Ciężko nie rozpocząć listy ciekawych jaskiń bez jednej z bardziej popularnych na rodzinnych szlakach turystycznych – Jaskini Raj. Mieści się ona na terenie Gór Świętokrzyskich i stanowi jednocześnie jedną z ich większych atrakcji. Obok jaskini, mieści się równie ciekawe centrum neandertalczyka, które zostało założone z uwagi na wyniki wykopalisk archeologicznych tamtejszej jaskini – szczątki praczłowieka.
Wycieczka do Jaskini Raj to niebywała gratka dla wszystkich małych fanów dinozaurów i pradawnych czasów – dobrze wiemy, że większość dzieci przechodzi przez etap tego rodzaju fascynacji. Sama Jaskinia Raj jest wyjątkowo atrakcyjna, dobre oświetlenie podkreśla wyjątkowo różnorodną warstwę naciekową – jest na czym zawiesić oko i czym się zachwycić. Przed rozpoczęciem zwiedzania warto wziąć dla dziecka coś cieplejszego – wewnątrz panuje około 8 stopni Celsjusza.
Jaskinię można zwiedzać od 15 stycznia do 15 listopada. Najkorzystniej jest bilet łączony uprawniający do wejścia do jaskini i Centrum Neandertalczyka w wysokości 29złotych. Wejście do samej jaskini kosztuje 18 złotych a do samego muzeum 14 zł. Podane ceny obowiązują w sezonie. Dzieci do 4 lat wchodzą gratis.
Jaskinia Głęboka – Jura Krakowsko – Częstochowska
Jaskinia Głęboka, położona na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej, a dokładnie w zachodniej części Góry Zborów zwanej Kruczymi Skałami jest miejscem wartym do zwiedzenia z kilku powodów. Pierwszym i najprawdopodobniej najciekawszym dla dziecka jest fakt, że zamieszkują ją olbrzymie stada nietoperzy, których populacja z roku na rok rośnie. Widok tych niezwykłych ssaków, uwieszonych u góry jaskini będzie niebywałą atrakcją dla niejednego malucha.
Zimą nietoperze zastygają na suficie skalnym – przechodzą w stan hibernacji. Kolejnym aspektem, który spowoduje dzieciom wielką radość to zaopatrzenie wszystkich zwiedzających w lampki umieszczane na głowie – tzw. czołówki. Przed wyjazdem do Jaskini Głębokiej warto wiedzieć, że ze względów bezpieczeństwa wpuszczane są do niej dzieci od 5 roku życia. Całkowity czas zwiedzania wynosi około 40 minut. W jaskini, mimo oświetlenia jest bardzo ciemno, warto przygotować dziecko na takie warunki.
Jaskinia czynna jest czynna dla zwiedzających od 15 kwietnia do 31 października. Ceny biletów są całkiem przystępne i wynoszą 12 złotych za bilet normalny i 9 złotych za ulgowy.
Jaskinia Mroźna – Tatry
Jadąc na wycieczkę w Tatry warto zajrzeć do Jaskini Mroźnej. To co może się spodobać nie tylko dzieciom, ale również rodzicom jest „podziemny deszcz” – nieczęste zjawisko, które jest wyjątkowo efektowne. Intensywność deszczu narasta zwykle wiosną, podczas topnienia śniegu – dlatego warto wybrać się na zwiedzanie w tym właśnie okresie. Jak sama nazwa wskazuje – Jaskinia Mroźna, charakteryzuje się zimnymi warunkami panującymi wewnątrz. Wahają się one w okolicach 6 stopni Celsjusza. Co ciekawe, wewnętrzne nacieki skalne jaskini pokryte są białym nalotem, przypominającym śnieg lub szron. Wewnątrz można poznać cały przekrój budowy jaskiń – stalaktyty, stalagmity, stalagnaty i draperie. To świetne miejsce na uzupełnienie lekcji geograficznej starszaka. Ceny biletów są wyjątkowo korzystne.
Dzieci do 6 lat wchodzą za darmo, a pozostali płacą jedyne 4 złote. Jaskinia otwarta jest dla zwiedzających od maja do października.
Pomóż dziecku rozbudzać ciekawość
Zabierając dziecko w niezwykłe i nieoczywiste miejsca – takie jak np. jaskinie – rozbudzamy jego ciekawość i rządzę odkrywania. Wizyta w muzeum nie musi być nudnym i przykrym obowiązkiem. Opowiadając dziecku w niebanalny sposób o ciekawostkach związanych z danym miejscem, rozwijamy w nim chęci poznawcze i pasję małego podróżnika. Wspólne weekendowe wypady, mogą nie tylko scalać rodzinę i być atrakcyjną formą spędzania czasu, ale mają też walory edukacyjne. Przyjemne z pożytecznym? To możliwe!
Autor: Katarzyna Walczyk
Dobry pomysł. Musimy się wybrać.
Jaskinie to super przygoda dla dzieciaków. Polecam również jaskinie nietoperzowa w Jerzmanowicach niedaleko Krakowa.
Wow, super pomysł! Warto skorzystać
Jaskinia Głęboka. Byłam dawno dawno temu, przepiękne miejsce!
Wybierzemy się w najbliższym czasie, świetna propozycja.
czy są jaskinie w okolicach Nowego Targu?
gdzie w Polsce są jaskinie z nietoperzami?