Zabawa z dziećmi! Nasze pomysły na udaną zabawę z maluchami

Choć dzieci lubią bawić się we własnym gronie lub same ze sobą, rodzice również powinni być ich towarzyszami zabaw. Pomoże to zbudować lepszą relację z nimi, ale będzie także dobrą formą spędzania czasu. Poza tym zabawa z dziećmi może być również przyjemna dla rodziców! Warto jednak wybrać takie formy aktywności, z których dziecko wyniesie jak najwięcej.

Zabawa z dziećmi – gdy za oknem pada deszcz

Jeśli pogoda nie sprzyja zabawom poza domem, warto zorganizować dzieciom czas. Komputer czy telewizja to jest jakaś tam opcja, lepiej jednak poszukać czegoś bardziej angażującego. W takich wypadkach znakomitym wyborem okazują się planszówki.

Nasza pociecha musi wykazać się znajomością zasad, ponadto taka zabawa z dziećmi sprzyja konwersacjom. Ponadto planszówki mogą być również znakomitym źródłem edukacji. Na rynku znajdziemy wiele gier przystosowanych do najmłodszych, które przy okazji nauczą ich czegoś o otaczającym nas świecie.

Gry planszowe uczą także strategii, taktycznego myślenia. Ponadto pokazują dziecku, że czasami ponosi się porażkę, co także ma walory edukacyjne. Przede wszystkim jest to jednak znakomity sposób na integrację dla całej rodziny.

Podobną formą spędzania czasu jest wspólne układanie puzzli. W tym wypadku nie ma elementu rywalizacji, należy za to postawić na współpracę. Taka zabawa z dziećmi pokaże im, że w życiu ważna jest cierpliwość. Maluchy będą musiały się również wykazać wyobraźnią. Wspólnie ułożone puzzle można później oprawić w ramkę i powiesić w pokoju.

Zabawa z dziećmi… w kuchni?

Zabawa może przybierać różne formy. Wielu psychologów uważa, że warto pokazywać dzieciom kuchnię i oswajać je z gotowaniem. To nie tylko sposób na wspólne spędzanie czasu, ale także dobra okazja do pokazania podstaw sztuki kulinarnej.

zabawa z dziećmi

Naturalnie powinniśmy skupić się na prostych przepisach, z którymi poradzą sobie nasze dzieci. Wspólne pieczenie pierniczków połączone z formowaniem zwierzątek czy ludzików z pewnością sprawi najmłodszym wiele przyjemności. Pozwoli także rozwinąć wyobraźnię naszych dzieci.

Warto także poprosić nasze latorośle o pomoc w przygotowaniu kolacji. Pozwólmy mu po swojemu poukładać wędliny oraz sery na talerzu. Niech czuje, że faktycznie jest nam potrzebny.


Warsztaty czekoladowe dla dzieci


Dodatkowym atutem wspólnego przebywania w kuchni jest możliwość wyjaśnienia dzieciom podstaw higieny (na przykład mycie owoców), można także wytłumaczyć im, dlaczego tak ważne jest zdrowe odżywianie.

Zabawa z dziećmi na świeżym powietrzu

Gdy słońce świeci wysoko na niebie, a nasze maluchy nudzą się w domu, grzechem byłoby nie zabranie ich na dwór. Tutaj opcji jest naprawdę wiele. Zimą można wyjść na sanki czy łyżwy, latem rower czy rolki również będą znakomitą opcją.

Zabawa z dziećmi może mieć także duże walory edukacyjne. Możemy na przykład zdecydować się na pieszą wędrówkę w miejsce, w którym nie byliśmy nigdy wcześniej. To dobra okazja do pokazania dziecku historycznego budynku lub urokliwego parku.

Dobrze już od najmłodszych lat pokazywać naszym maluchom, że warto obcować z naturą. Rodzinny weekendowy kemping to doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu oraz przeżycia chwil, do których będzie się wracać po latach. Ponadto nie ma niczego lepszego od wieczornego siedzenia przy ognisku, jedzenia kiełbasek czy pianek i opowiadania rodzinnych historii.

Zabawa z dziećmi może dać wiele radości nie tylko maluchom, ale również i rodzicom. To także dobra okazja do poznania siebie nawzajem oraz czas na wzajemne dzielenie się przeróżnymi historiami. Choć dzieci, szczególnie te trochę starsze, potrafią się sobą zająć, to mimo wszystko warto pokazać im, że również z dorosłymi mogą dobrze spędzić czas i bawić się równie dobrze.

W dzisiejszych czasach pokazanie dzieciom różnych form zabawy jest niezwykle istotne. W innym wypadku może dojść do sytuacji, gdy ich głównymi atrakcjami będzie oglądanie seriali czy granie na komputerze. Choć czas można spędzać i w taki sposób, warto jednak pokazać alternatywy, które mogą okazać się dla dzieci bardziej atrakcyjne.

Jan Strychacz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.