Zachwycające dalie: jak je sadzić i pielęgnować

Jeśli zastanawiasz się jak odmienić swój ogród, to zwróć uwagę na dalie. Ten przepiękny gatunek roślin obfituje w niemal każdy kolor rozmiar: od czarujących dalii karłowych po prawdziwe olbrzymy. Można zasadzić je na rabacie, w donicy czy na tle trawnika. Jak sobie z tym poradzić, postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Potrzeby dalii

Dalie nie wymagają przesadniej uwagi, co cieszy niejednego początkującego ogrodnika, który pragnie efektownych roślin. Nie oznacza to jednak, że można o  nich zapomnieć. Dalie to rośliny potrzebujące ciepła i słońca, chociaż w delikatnym półcieniu też sobie radzą. Przy uprawie odmian wysokich, wybieramy dla nich miejsca osłonięte od silnego wiatru, który może powodować złamania kruchych pędów. Z uwagi na wielkość niektórych odmian wskazane jest palikowanie – łodygi mogą nie dać rady ciężarowi kwiatów i się łamać.

Podłoże do uprawy tego gatunku musi cechować  się dobrą jakością. Dalie wymagają gleby bogatej w składniki pokarmowe, żyznej, bardzo dobrze przepuszczalnej. Ich rozwojowi sprzyja neutralne pH i stała, lecz umiarkowana wilgotność.  Dalii nie można sadzić w miejscach z zastojem wody, ponieważ prowadzi to do gnicia ich mięsistych korzeni. Sadzenie dalii na jednym stanowisku nie powinno trwać dłużej niż 4-5 sezonów. Po tym czasie konieczna jest zmiana lokalizacji, aby zachować zdrowie i obfitość kwitnienia.

Kiedy i jak zasadzić dalie?

Dalie to rośliny ciepłolubne, dlatego sadzenie do gruntu należy zaplanować na maj. Przy dobrej, ciepłej pogodzie może być to już pierwsza dekada miesiąca. Ostrożniejsi ogrodnicy zalecają sadzenie po 15 maja, kiedy spada zagrożenie przymrozkami. Sadzonek dalii nie należy sadzić głęboko, wystarcza 5-10 cm pod powierzchnię ziemi. Jeśli zauważalne jest lekkie pomarszczenie bulw, to przed zasadzeniem fundujemy im kąpiel w zimnej wodzie. Moczenie powinno potrwać kilka godzin. Uprawa dalii w doniczkach zaczyna się pod koniec marca, w pomieszczeniach domowych. Początkowy o pojemnik nie powinien być zbyt duży, wybieramy dopasowane do rozmiaru sadzonki. Dopiero w maju przesadzamy roślinę do większej donicy i ustawiamy w wybranym, dobrze oświetlonym miejscu.

dalie

https://sklep-nasiona.pl/karpy-dalii/

Wykopywanie na zimę.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, dalia lubi ciepło i nie jest w stanie przezimować w gruncie. Dalie wykopuje się jesienią, po pierwszych przymrozkach. Powinniśmy zrobić to dość ostrożnie, by nie narazić roślin na uszkodzenia. Po wyjęciu z podłoża, łodygę skracamy do ok, 20 cm. Oczyszczamy z ziemi i resztek części zielonych rośliny. Układamy sadzonki do góry korzeniami, co pozwoli im lepiej obeschnąć i pozbyć się wody z wnętrza łodyg. Ażurowe skrzynki lub kartony wypełniamy piaskiem, torfem lub trocinami i umieszczamy w nich nasze wykopane dalie. Tak przygotowane sadzonki przenosimy do chłodnych (5-8⁰C), suchych pomieszczeń.

dalie

Dalie to rośliny o ogromnej dekoracyjności. Ich różnorodność, wspaniała kolorystyka i długość kwitnienia wprawiają w zachwyt każdego miłośnika ogrodów. Spektakularne, a przy tym wcale nie trudne w uprawie dalie to wybór, którego nigdy nie pożałujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.