Większość ludzi uważa, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Tymczasem okazuje się, że najlepszą parą dla dziecka jest kot. Jeśli mamy już zwierzaka, zanim urodzi się nowy członek naszej rodziny, to sprawa jest już rozwiązana. Przecież nie pozbędziemy się naszego pupila. Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy dziecko już nam się urodziło, a kota chcemy dopiero zaadoptować. Jaką rasę kota wybrać, żeby zarówno nasz maluch i zwierzę dogadywali się bez problemów?
Pożądane kocie cechy
Na początku przyjrzyjmy się temu, jakie kocie cechy są najbardziej pożądane. Idealny kot dla dziecka powinien być:
- łagodny i wyrozumiały. Zwierzę nie może reagować agresywnie w przypadku prób złapania i wzięcia na rękę, a także okazjonalnego łapania za ogon (zanim nauczymy dziecko, że nie powinno tak robić, z pewnością podejmie kilka prób. Ważne, by kot nie zrobił mu wtedy krzywdy)
- pieszczochem lubiącym przytulanie i głaskanie
- odporny na hałas i ruch w jego otoczeniu. Musi umieć szybko adaptować się do nowej sytuacji i nie mieć zapędów terytorialnych. W przeciwnym wypadku, gdy uzna część pokoju za swoją, może atakować dziecko, gdy tylko wkroczy ono na „jego teren”
- przyjazny i lubiący towarzystwo człowieka.
Najlepsze rasy kotów dla dzieci
Rasa kota bardzo często warunkuje nie tylko jego wygląd, ale i charakter. Szukając kota dla dziecka, musimy przede wszystkim oglądać się za tymi, które lubią przesiadywać na kolanach, łasić się i być przytulanym. Do najlepszych ras o łagodnym usposobieniu możemy zaliczyć:
- Kot szkocki zwisłouchy – Bardzo spokojna i wyrozumiała rasa kota, podchodząca do człowieka zupełnie inaczej niż koty brytyjskie, od których się wywodzą. Koty szkockie chcą przez cały czas być jak najbliżej człowieka, są łagodne i cierpliwe. Zwierzę tej rasy to idealny kompan dla dziecka, nie drapie ani nie zachowuje się agresywnie, a w dodatku lubi zabawę.
- Ragdoll – Rasa kota znana głównie z rozluźniania mięśni po wzięciu na ręce. Wyjątkowo ufny i towarzyski kot. Nie boi się ludzi i hałasu, ale najlepiej czuje się, gdy naokoło jest cicho i spokojnie. Uwielbia człowieka i chętnie się z nim bawi. Charakteryzuje się ogromną cierpliwością, więc można go przebierać, nosić na rękach i przytulać, a on nawet nie miauknie.
- Kot abisyński – Bardzo inteligentny i żywiołowy kot. Lubi przebywać w mieszkaniu, ale trzeba mu zapewnić dużą ilość rozrywek. Dodatkowo, jest bardzo towarzyski i co chwilę domaga się pieszczot. W duecie z dzieckiem zdecydowanie odnajdą wspólny język.
- Kot tonkijski – Wyjątkowo towarzyska rasa kota. Uwielbia ludzi, chce być przez cały czas jak najbliżej swoich właścicieli. Chwile, w których musi być sam traktuje jako największą karę. Kot tej rasy bez problemu dogada się z dzieckiem i nie będzie odstępować naszego malucha na krok. Koty tonkijskie są wyjątkowo ufne, a zarazem odważne i inteligentne.
- Kot birmański – Jasnowidz wśród kotów. Zawsze wie jak aktualnie czuje się jego właściciel i na co w danej chwili ma ochotę. Z tego powodu jest to idealny kompan dla dziecka. Będą się razem bawić do utraty tchu. Kot birmański nie odstępuje człowieka nawet na krok.
- Kot burmski – Najlepszy przyjaciel człowieka. Mówi się nawet, że posiada psi charakter. Szybko przywiązuje się do człowieka i lubi przebywać w jego towarzystwie. Uwielbia zabawę i jest bardzo ruchliwy. Jego ulubionym zajęciem jest spanie razem ze swoimi właścicielami.
- Cornish Rex – Cornish Rex to wieczne dziecko. Jest wesoły, ciekawski i wszędzie go pełno. Przywiązuje się do swojego właściciela i chce przez cały czas się z nim bawić. Jest wyjątkowo ufny i łagodny.
Nie są to oczywiście wszystkie rekomendowane rasy kotów dla dzieci. Koty mogą mieć różne charaktery, więc może się zdarzyć, że przygarnięty „dachowiec” zostaje najlepszym towarzyszem zabaw.
Kocie rasy na cenzurowanym
Istnieją także rasy kotów, które raczej nie sprawdzą się zbyt dobrze jako towarzysz zabaw dla małego dziecka. W tym gronie możemy wyróżnić między innymi koty perskie, orientalne, syjamskie, egzotyczne i rosyjskie. Koty tych ras są delikatne i preferują spędzać czas w ciszy i spokoju, co jest raczej nie do osiągnięcia w domu, w którym znajduje się również małe dziecko.
Dodatkowe informacje
Dorosły kot jest dużo lepszym wyborem niż kociak, gdyż znany jest już jego charakter i dużo łatwiej można sprawdzić to czy lubi dzieci, czy reaguje na nie agresywnie. Dodatkowo, kot dla dziecka powinien przejść proces sterylizacji, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko agresywnych zachowań, w przypadku wahań nastroju u zwierzaka.
Dziecko powinno uczestniczyć w procesie wyboru kota. Jeśli zwierzę ucieka lub boi się naszego malucha, najlepiej z niego zrezygnować. Warto także sprawdzić jak kot reaguje na przytulanie i hałas.
Autor: Jakub Miśko
Witam serdecznie.
Mogę szczerze potwierdzić to co jest tu napisane. Posiadamy kota abisyńskiego i Cornish Rexa. To co te zwierzaki robią dla naszych dzieci jest wprost niesamowite. Są przyjazne, odporne na zaczepki… Parę lat temu jak dzieci były małe nasz Cornish potrafił czuwać cały dzień przy łóżeczku i informować nas miauczeniem, że dziecko się obudziło i zaczęło kręcić.
KOT to wieczny problem z sierścią – nigdy więcej
Nienormalny komentarz, miałam koty całe życie, i mieć będę. I sierścią problemu nie mam. Nic nie leci