Czy mokra karma dla kota jest lepsza niż sucha?

Na rynku produktów żywieniowych dla zwierząt znajdziemy dwa podstawowe rodzaje karm pełnoporcjowych, czyli zawierających wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia. Są to karmy suche i mokre. Suche karmy mają formę granulek. Mokra karma dla kota zawiera zdecydowanie więcej wody, przez co jest strukturalnie bardziej zbliżona do naturalnego pokarmu zwierząt mięsożernych. Czy tylko dlatego właściciele kotów częściej sięgają właśnie po karmy mokre?

Codzienne menu kota

Koty są zwierzętami mięsożernymi, które niechętnie piją wodę. W warunkach naturalnych jej źródłem są upolowane przez koty drobne zwierzęta, przede wszystkim gryzonie. Większość domowych kotów nie musi polować, a zatem naturalne źródło wody w codziennym menu zwierzęcia musi zostać zastąpione innym. Oczywiście część kotów pije wodę z miseczki, ale zdecydowana większość robi to niechętnie. Gdy dodatkowo zwierzę je wyłącznie suchą karmę, pojawia się problem odwodnienia. Mokre karmy dla kotów zawierają dużo wody, dzięki czemu zwierzę nie musi już jej pić z miski. Wystarczy, że zje karmę. Poza tym mokra karma dla kota ma mniejszą gęstość kaloryczną niż karma sucha, co oznacza, że porcja mokrej karmy ma mniej kalorii niż porcja karmy suchej. W przypadku kotów po sterylizacji i z nadwagą stosowanie mokrych karm może im pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Mokre karmy z puszki i saszetki

W sprzedaży dostępne są dwa typy opakowań z mokrą karmą dla kotów, puszki i saszetki. Pierwsze z nich mają zwykle większą objętość i mieszczą kilka porcji karmy. Drugie są zdecydowanie mniejsze i zawierają najczęściej tylko jedną porcję jedzenia dla kota. Mokra karma dla kota w saszetce jest wygodnym rozwiązaniem dla osób, które chcą podawać zwierzęciu zawsze świeży pokarm w odpowiedniej ilości. Gdy decydujemy się na puszkę z karmą, musimy za każdym razem samodzielnie odmierzyć odpowiednią porcję jedzenia. Poza tym puszki są większe i zawierają co najmniej kilka porcji karmy, przez co po otwarciu trzeba przechowywać je w lodówce. Taka karma nigdy nie jest już tak świeża, jak karma wyjęta ze świeżo otwartej saszetki. Jest również zimna, co może przeszkadzać niektórym zwierzętom.

Niewątpliwą przewagą mokrej karmy dla kota nad suchą jest jej konsystencja zbliżona do naturalnego pokarmu mięsożerców. Takie karmy najczęściej mają również intensywniejszy i przyjemniejszy dla zwierząt zapach. Poza tym zawierają wodę, co w przypadku kotów niechętnie pijących z miski, jest bardzo dużą zaletą. Jeśli kot nie chce pić wody, jej najlepszym źródłem będzie właśnie mokra karma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.