Hemoroidy, zwane także żylakami odbytu bądź guzkami krwawniczymi stanowią powszechny problem. Jest to jedna z najbardziej krępujących i wstydliwych chorób cywilizacyjnych. Według statystyk co drugą osobę w pewnym okresie życia dotyka ta choroba. Często męczymy się i próbujemy radzić sobie z nią na własną rękę, bo wstyd powstrzymuje nas przed wizytą u lekarza.
Kiedy pojawia się problem?
Hemoroidy są naturalnie występującymi strukturami odbytu. Ich rolą jest uszczelnianie kanału odbytu, co sprawia, że jesteśmy w stanie kontrolować wypróżnianie. Choroba pojawia się wówczas, gdy guzki te nadmiernie się rozciągają i wypełniają krwią. Pojawia się wtedy dyskomfort podczas wizyt w toalecie.
Co wpływa na powstawanie hemoroidów?
Przyczyn powstawania żylaków odbytu jest wiele. Nie mają one związku z wiekiem, a przede wszystkim ze stylem życia. Powstawaniu hemoroidów sprzyjają następujące czynniki:
- siedzący tryb życia;
- brak aktywności fizycznej;
- jazda konna;
- jazda na rowerze;
- częste zaparcia;
- nieodpowiednia dieta;
- ciąża;
- otyłość.
W związku z powyższym warto zadbać o aktywny tryb życia. Nawet jeśli mamy pracę siedzącą, warto co jakiś czas robić sobie przerwy, wstać z krzesła, przespacerować się. Nie należy też bagatelizować często pojawiających się zaparć. Często popełnianym błędem jest stosowanie środków przeczyszczających, zawierających w składzie np. senes. Działają one agresywnie na jelita i rozleniwiają je. Warto naturalnie pobudzać je do pracy stosując błonnik witalny, olej z ostropestu bądź ziele o nazwie Cascara Sagrada, które doskonale wpływa na pracę jelit.
W początkowym stadium choroby hemoroidy dają o sobie znać w sposób, który niekoniecznie się z nimi kojarzy. Odczuwamy dokuczliwy świąd odbytu, który często – niestety, jest bagatelizowany. Warto już na tym etapie podjąć odpowiednie działania, by nie doprowadzić do silnych stanów zapalnych i wypadania guzka.
Natura przychodzi z pomocą
Istnieją środki pochodzenia naturalnego, które mogą pomóc nam w zwalczeniu choroby. Ich stosowanie jest bezpieczne i możemy je stosować na własną rękę. W leczeniu hemoroidów najistotniejsze jest uszczelnianie ścian naczyń krwionośnych, zwiększenie napięcia żylnego, regeneracja skóry i wyhamowanie stanów zapalnych.
Naturalne środki przeciw hemoroidom do stosowania wewnętrznego
Ruszczyk kolczasty – roślina o działaniu przeciwzapalnym, która wykazuje szczególnie dobre efekty w leczeniu żylaków i pajączków. Dzięki licznym badaniom potwierdzającym jego skuteczność roślina stosowana jest nie tylko w ziołolecznictwie, lecz także w medycynie konwencjonalnej. Ruszczyk zwiększa napięcie żylne i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych , zatem może okazać się nieocenionym wsparciem w leczeniu hemoroidów. W sklepach zielarskich i aptekach można dostać ekstrakt z tej rośliny w kapsułkach, ziele ruszczyka, maści bądź czopki.
Pilex (tabletki) – jest to ziołowo-mineralny suplement diety, który wywiera korzystny wpływ na funkcjonowanie układu żylnego. Zawartość ekstraktu z Cassia Fistula wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwzapalnie.
Sok z aronii – warto stosować go regularnie, gdyż jest doskonałym źródłem rutyny, która uszczelnia naczynia krwionośne
Venobon – suplement, w którego składzie znajduje się ekstrakt z kasztanowca i miłorzębu. Substancje te wspomagają prawidłowe krążenie krwi i wzmacniają napięcie żylne, także w okolicach odbytu.
Środki do stosowania zewnętrznego
Pilex (maść) – jest to preparat na bazie naturalnych składników, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. Oddziałuje na guzki krwawnicze, zapobiegając krwawieniu i przyspieszając regenerację skóry. Przeciwdziała zapaleniom skóry i błony śluzowej. Najlepszą skuteczność przynosi stosowanie maści jednocześnie z suplementacją tabletek o tej samej nazwie, gdyż działają one synergistycznie.
Propolis – maści bądź czopki na jego bazie łagodzą stan chorobowy. Propolis wykazuje działanie przeciwzapalne, grzybobójcze, bakteriobójcze, regenerujące i dezynfekujące. Produkt ten znacząco przyspiesza proces gojenia się ran i regeneracji tkanek.
Nasiadówki – ziołowe kąpiele w letniej wodzie. Najlepiej tutaj sprawdzą się następujące zioła:
- oczar wirginijski;
- kora dębu;
- kwiat kasztanowca;
- nagietek;
- rumianek;
- zioła szwedzkie;
- rdest ptasi;
- uczep.
Zadbaj o komfort wypróżnień
Osoby, które mają hemoroidy powinny w szczególności zadbać o to, by nie dopuszczać do zbyt mocnego parcia podczas wypróżnień, gdyż nasila to objawy chorobowe i przyczynia się do powiększenia obrzęku żylnego. Warto włączyć do diety takie składniki, które przyczynią się do rozluźniania mas kałowych, np. błonnik witalny, len lub nasionka chia.
Ważne: Przy ich stosowaniu błonnika witalnego, lnu bądź nasionek chia należy pić duże ilości wody. W innym przypadku efekt działania może być odwrotny.
Przy wzmocnieniu tkanek i naczyń krwionośnych dużą rolę odgrywa także witamina C. Ciężko jest dostarczyć odpowiednią jej ilość wraz z pożywieniem, zatem warto zdecydować się na jej suplementację.
Autor: Kamila Małek
oj, ciężka sprawa z hemoroidami. Sam się z tym męczę, ale jakoś wstyd mi pójść do lekarza. Robię regularnie nasiadówki, ale tylko z kory dębu, kupię też inne wskazane tu zioła. Dzięki za rady, bo to naprawdę wstydliwy dla mnie temat