Wstydliwy problem – hemoroidy. Jak sobie pomóc?

Hemoroidy, zwane także żylakami odbytu bądź guzkami krwawniczymi stanowią powszechny problem. Jest to jedna z najbardziej krępujących i wstydliwych chorób cywilizacyjnych. Według statystyk co drugą osobę w pewnym okresie życia dotyka ta choroba. Często męczymy się i próbujemy radzić sobie z nią na własną rękę, bo wstyd powstrzymuje nas przed wizytą u lekarza.

Kiedy pojawia się problem?

Hemoroidy są naturalnie występującymi strukturami odbytu. Ich rolą jest uszczelnianie kanału odbytu, co sprawia, że jesteśmy w stanie kontrolować wypróżnianie. Choroba pojawia się wówczas, gdy guzki te nadmiernie się rozciągają i wypełniają krwią. Pojawia się wtedy dyskomfort podczas wizyt w toalecie.

Co wpływa na powstawanie hemoroidów?

Przyczyn powstawania żylaków odbytu jest wiele. Nie mają one związku z wiekiem, a przede wszystkim ze stylem życia. Powstawaniu hemoroidów sprzyjają następujące czynniki:

 • siedzący tryb życia;
 • brak aktywności fizycznej;
 • jazda konna;
 • jazda na rowerze;
 • częste zaparcia;
 • nieodpowiednia dieta;
 • ciąża;
 • otyłość.

W związku z powyższym warto zadbać o aktywny tryb życia. Nawet jeśli mamy pracę siedzącą, warto co jakiś czas robić sobie przerwy, wstać z krzesła, przespacerować się. Nie należy też bagatelizować często pojawiających się zaparć. Często popełnianym błędem jest stosowanie środków przeczyszczających, zawierających w składzie np. senes. Działają one agresywnie na jelita i rozleniwiają je. Warto naturalnie pobudzać je do pracy stosując błonnik witalny, olej z ostropestu bądź ziele o nazwie Cascara Sagrada, które doskonale wpływa na pracę jelit.

W początkowym stadium choroby hemoroidy dają o sobie znać w sposób, który niekoniecznie się z nimi kojarzy. Odczuwamy dokuczliwy świąd odbytu, który często – niestety, jest bagatelizowany. Warto już na tym etapie podjąć odpowiednie działania, by nie doprowadzić do silnych stanów zapalnych i wypadania guzka.

Natura przychodzi z pomocą

Istnieją środki pochodzenia naturalnego, które mogą pomóc nam w zwalczeniu choroby. Ich stosowanie jest bezpieczne i możemy je stosować na własną rękę. W leczeniu hemoroidów najistotniejsze jest uszczelnianie ścian naczyń krwionośnych, zwiększenie napięcia żylnego, regeneracja skóry i wyhamowanie stanów zapalnych.

Naturalne środki przeciw hemoroidom do stosowania wewnętrznego

Ruszczyk kolczasty – roślina o działaniu przeciwzapalnym, która wykazuje szczególnie dobre efekty w leczeniu żylaków i pajączków. Dzięki licznym badaniom potwierdzającym jego skuteczność roślina stosowana jest nie tylko w ziołolecznictwie, lecz także w medycynie konwencjonalnej. Ruszczyk zwiększa napięcie żylne i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych , zatem może okazać się nieocenionym wsparciem w leczeniu hemoroidów. W sklepach zielarskich i aptekach można dostać ekstrakt z tej rośliny w kapsułkach, ziele ruszczyka, maści bądź czopki.

Pilex (tabletki) – jest to ziołowo-mineralny suplement diety, który wywiera korzystny wpływ na funkcjonowanie układu żylnego. Zawartość ekstraktu z Cassia Fistula wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwzapalnie.

Sok z aronii – warto stosować go regularnie, gdyż jest doskonałym źródłem rutyny, która uszczelnia naczynia krwionośne

Venobon – suplement, w którego składzie znajduje się ekstrakt z kasztanowca i miłorzębu. Substancje te wspomagają prawidłowe krążenie krwi i wzmacniają napięcie żylne, także w okolicach odbytu.

Środki do stosowania zewnętrznego

Pilex (maść) – jest to preparat na bazie naturalnych składników, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. Oddziałuje na guzki krwawnicze, zapobiegając krwawieniu i przyspieszając regenerację skóry. Przeciwdziała zapaleniom skóry i błony śluzowej. Najlepszą skuteczność przynosi stosowanie maści jednocześnie z suplementacją tabletek o tej samej nazwie, gdyż działają one synergistycznie.

Propolis – maści bądź czopki na jego bazie łagodzą stan chorobowy. Propolis wykazuje działanie przeciwzapalne, grzybobójcze, bakteriobójcze, regenerujące i dezynfekujące. Produkt ten znacząco przyspiesza proces gojenia się ran i regeneracji tkanek.

Nasiadówki – ziołowe kąpiele w letniej wodzie. Najlepiej tutaj sprawdzą się następujące zioła:

 • oczar wirginijski;
 • kora dębu;
 • kwiat kasztanowca;
 • nagietek;
 • rumianek;
 • zioła szwedzkie;
 • rdest ptasi;
 • uczep.

Zadbaj o komfort wypróżnień

Osoby, które mają hemoroidy powinny w szczególności zadbać o to, by nie dopuszczać do zbyt mocnego parcia podczas wypróżnień, gdyż nasila to objawy chorobowe i przyczynia się do powiększenia obrzęku żylnego. Warto włączyć do diety takie składniki, które przyczynią się do rozluźniania mas kałowych, np. błonnik witalny, len lub nasionka chia.

Ważne: Przy ich stosowaniu błonnika witalnego, lnu bądź nasionek chia należy pić duże ilości wody. W innym przypadku efekt działania może być odwrotny.

Przy wzmocnieniu tkanek i naczyń krwionośnych dużą rolę odgrywa także witamina C. Ciężko jest dostarczyć odpowiednią jej ilość wraz z pożywieniem, zatem warto zdecydować się na jej suplementację.

Autor: Kamila Małek

1 komentarz

 1. Andrzej Odpowiedz

  oj, ciężka sprawa z hemoroidami. Sam się z tym męczę, ale jakoś wstyd mi pójść do lekarza. Robię regularnie nasiadówki, ale tylko z kory dębu, kupię też inne wskazane tu zioła. Dzięki za rady, bo to naprawdę wstydliwy dla mnie temat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.