Domowe sposoby na trądzik znała kiedyś każda pani domu. Z czasem jednak o wielu z nich zapomniano, skupiając się przede wszystkim na stosowaniu specjalnych kosmetyków, które można kupić w każdej drogerii czy aptece. Czy warto o nich przypominać? Bez wątpienia! Niektóre z nich naprawdę działają i pozwolą Ci nie tylko zaoszczędzić pieniądze, lecz również żyć bardziej w duchu zero waste!
Trądzik – czym właściwie jest i czy da się go zwalczyć domowymi sposobami?
Mówiąc o trądziku najczęściej mamy na myśli tzw. trądzik młodzieńczy czy też pospolity. Jest to choroba, której pierwsze objawy pojawiają się zwykle w okresie dojrzewania i są związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu dorastającego człowieka. Dziś najczęściej próbujemy sobie z nimi radzić za pomocą gotowych kosmetyków i leków dostępnych w aptekach czy drogeriach. Nierzadko jednak zaskórniki, krostki czy ropne wypryski nie znikają wcale tak szybko, jak byśmy chcieli, a terapia jest nie tylko nieskuteczna, ale też bardzo kosztowna.
Na szczęście istnieją domowe sposoby, które pozwalają skutecznie walczyć z tą uporczywą chorobą, która ma wpływ nie tylko na skórę. Każdy, kto kiedykolwiek cierpiał z powodu trądziku, zdaje sobie sprawę, jak duży wpływ ma on także na samopoczucie oraz poczucie własnej wartości chorego. Dlatego też problemu nie wolno bagatelizować, licząc na to, że po prostu w końcu minie. Sprawdźmy, jak sobie z nim poradzić, nie wydając na to średniej miesięcznej wypłaty!
Usuwanie objawów trądziku za pomocą domowych sposobów
Domowe sposoby świetnie radzą sobie z objawami trądziku. Pozwalają one bowiem oczyścić skórę i pozbyć się zaskórników, krostek czy ropnych wyprysków. Warto jednak pamiętać, że nie każdy popularny sposób jest równie dobry i skuteczny – niektóre z nich mogą wręcz zaszkodzić! Co więc robić, a czego unikać?
Odpowiednia higiena
Przede wszystkim należy dbać o higienę skóry. Aby jej nie podrażniać i nie przesuszać, warto zamiast tradycyjnych mydeł czy toników na bazie alkoholu wybierać ziołowe napary – na przykład z fiołka trójbarwnego, zwanego popularnie bratkiem, czy z pokrzywy. Bratek pomaga ograniczyć łojotok, będący jedną z przyczyn powstawania zmian na skórze, a pokrzywa ma działanie łagodzące i oczyszczające. Podrażnioną skórę można także przemywać ciepłym wywarem z rumianku, który ma właściwości łagodzące i zmniejsza zaczerwienienie zmian.
Sytuacje awaryjne
Jak szybko pozbyć się nieestetycznie wyglądającego wyprysku? Dla wielu osób najszybszym rozwiązaniem będzie po prostu wyciśnięcie go. To jednak bez wątpienia jeden z najgorszych pomysłów, na jaki możesz wpaść. Nawet odkażając najpierw skórę i dłonie możesz bowiem tylko pogorszyć sprawę, a w najgorszym przypadku doprowadzić nawet do zakażenia. Znacznie lepszym i skuteczniejszym pomysłem będzie na przykład posmarowanie zmiany czystym olejkiem eterycznym z drzewa herbacianego, który ma silne właściwości antybakteryjne i w kilka godzin wysuszy wyprysk. Nie masz olejku z drzewa herbacianego? Przetnij na pół ząbek czosnku i posmaruj nim delikatnie zmienione chorobowo miejsce. Sok z czosnku to bogate źródło cynku i siarki, które są głównymi składnikami gotowych maści na wypryski, a zawarta w nim allicyna ma silne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i odkażające. Używając czosnku musisz jednak zadbać o to, żeby nie dostał się on do oka – może bowiem silnie podrażnić jego śluzówkę. Nie należy też stosować go inaczej niż punktowo, gdyż jest naprawdę silny i może powodować także podrażnienia zdrowej skóry.
Czy domowe sposoby mogą usuwać przyczyny trądziku?
Wiemy już, że istnieją domowe sposoby, które pozwalają usunąć objawy trądziku. A co z jego przyczynami? Tu niestety wszystko zależy od tego, z jaką postacią problemu się zmagasz. U niektórych głównymi przyczynami choroby są bowiem nieodpowiednia dieta czy złe dbanie o higienę skóry. Niekiedy przyczyną nadmiernego łojotoku czy powstawania ropnych wyprysków może być nawet nadmierne przesuszenie skóry wywołane stosowaniem zbyt silnych produktów do pielęgnacji, często opartych na bazie alkoholu. Wystarczy więc zmienić kosmetyki do pielęgnacji na lekkie, oczyszczające płukanki z ziół, i odpowiednio dopasować dietę. Ogromny wpływ na skórę ma m.in. jedzenie mniejszej ilości wysoko przetworzonych produktów, tłuszczów nasyconych czy pikantnych przypraw. Ponadto wywary z ziół takich jak wspomniany powyżej bratek czy pokrzywa warto wykorzystywać nie tylko do pielęgnacji, lecz również do picia. Przyspieszą one pozbywanie się toksyn z organizmu i mogą sprawić, że cera stanie się gładsza, a zmiany będą mniej widoczne.
Jeżeli jednak po zmianie rutyny pielęgnacyjnej oraz diety nie zauważysz większych zmian, Twój problem jest najprawdopodobniej spowodowany głównie złą gospodarką hormonalną. W takim przypadku domowe sposoby pomogą Ci tylko w doraźnej walce z wypryskami. W celu całkowitego uporania się z problemem konieczna będzie wizyta u dermatologa, który zleci dodatkowe badania i na ich podstawie będzie mógł opracować plan leczenia.
Anna Nowogońska
Szare mydło to podstawa, nie dotykanie twarzy, unikanie ostrego jedzenia i kawy. Jest też ciekawostka, w sumie sensowna, mignęła mi w artykule na portalu Zdrowy Kręgosłup – Warto mieć lateksowy materac i koniecznie na niego wymienny pokrowiec, bo to pozwala utrzymać lepsze warunki higieniczne.