Herbata z hibiskusa – właściwości prozdrowotne

Herbata z hibiskusa ma głęboki, czerwony kolor i słodki, cierpki smak podobny do żurawiny. Dużą popularnością cieszy się zarówno wersja mrożona, jak i na gorąco. W medycynie naturalnej stosuje się ją przede wszystkim do obniżenia temperatury ciała, leczenia chorób serca i łagodzenia bólu gardła.

Herbata z hibiskusa: pełna przeciwutleniaczy

Herbata hibiskusowa zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy. Są to cząsteczki, które pomagają zwalczać szkodliwe związki w organizmie, zwane wolnymi rodnikami. Oprócz tego polifenole (antocyjany) wspierają układ sercowo-naczyniowy. Zmniejszają też stan zapalny.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że prawie 15-30% herbaty z hibiskusa składa się z kwasów organicznych, takich jak kwas jabłkowy, kwas winowy i kwas cytrynowy. Wspomagają układ odpornościowy i trawienny. Obniżają ciśnienie krwi i cholesterol. Wpływają pozytywnie na skórę. Łagodzi stan zapalny. Herbata z hibiskusa ma działanie moczopędne i żółciopędne, kontrolując w ten sposób lepkość krwi, obniżając ciśnienie krwi i poprawiając trawienie.

Właściwości odżywcze

Herbata hibiskusowa ma naturalnie niską kaloryczność. Co ważne, nie zawiera kofeiny. Ma bogate zasoby minerałów, w tym:

  • wapnia,
  • żelaza,
  • magnezu,
  • fosforu,
  • potasu,
  • sodu,

Zawiera także witaminy z grupy B, takie jak niacyna i kwas foliowy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest dobrym źródłem antocyjanów. Dzięki temu pomaga w leczeniu nadciśnienia, przeziębienia i infekcji dróg moczowych.

Dlaczego warto jeszcze pić herbatę hibiskusową?

Może pomóc obniżyć zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi. Nie pij jej jednak jeśli przyjmujesz hydrochlorotiazyd, czyli lek moczopędny stosowany w nadciśnieniu.

Przeciwutleniacze obecne w herbacie z hibiskusa pomagają wątrobie skutecznie funkcjonować. Niektóre badania wskazują, że ten napój bezpośrednio odfiltrowuje wolne rodniki. Poprawia funkcjonowanie narządu. Pomaga mu odfiltrować zawartość tłuszczu i uniknąć niewydolności wątroby.

Nie tylko obniża ciśnienie krwi, ale również zawartość tłuszczu we krwi oraz cholesterol. Wspomaga też w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Zmniejsza wchłanianie skrobi i glukozy, co pomaga uniknąć dalszego przyrostu masy ciała. Hamuje również produkcję amylazy, która wspomaga w absorpcji węglowodanów i skrobi.

Kojący smak i aromat herbaty hibiskusowej łagodzi skurcze i bóle menstruacyjne. Dlatego masz bolesne miesiączki, koniecznie zwróć na nią uwagę.

Herbata z hibiskusa ma także właściwości uspokajające i przeciwlękowe. Uspokaja umysł i ułatwia zasypianie.

Herbata z hibiskusa: możliwe skutki uboczne

Herbata hibiskusowa ma wiele korzyści zdrowotnych. Jest również naturalnym środkiem wspomagającym odchudzaniem. Warto jednak wspomnieć o możliwych skutkach ubocznych.

  • Ciśnienie krwi: ta herbata ziołowa obniża ciśnienie krwi. Dlatego nie jest polecana osobom, które już mają niskie ciśnienie lub niedociśnienie. Wówczas może powodować omdlenia i zawroty głowy, a nawet uszkodzić serce lub mózg.
  • Ciąża i płodność: herbata hibiskusowa nie jest zalecana dla kobiet w ciąży. Jeżeli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne lub leczysz się hormonalnie, skonsultuj się wcześniej z lekarzem.
  • Cukrzyca: hibiskus może obniżać poziom cukru we krwi. Dlatego, jeśli jesteś cukrzykiem, porozmawiaj z lekarzem.
  • Alergia: herbata hibiskusowa może prowadzić do reakcji alergicznych, takich jak swędzące, czerwone oczy, problemy z zatokami, katar sienny.
  • Inne: niektóre osoby mogą odczuwać odurzenie lub halucynacje po wypiciu tej herbaty. Dlatego bądź ostrożny, dopóki nie poznasz reakcji swojego organizmu.

 

Justyna Dereń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.