Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. W tym okresie warto pomyśleć nie tylko o wystroju domu, porządkach i świątecznym menu, lecz także o prezentach od zajączka dla najmłodszych. Ta świecka tradycja zatacza coraz szersze kręgi i stopniowo – podobnie jak Walentynki i Halloween − popularyzuje się również w Polsce. Wykorzystajmy ten zwyczaj jako pretekst, by sprawić dzieciom radość w tym szczególnym czasie.
W tym roku po raz kolejny święta upłyną pod znakiem pandemii – w okrojonym gronie, z doniesieniami o nowych zarażeniach i obostrzeniach, w nie tak radosnej atmosferze, jakbyśmy sobie życzyli. W tych trudnych okolicznościach warto szukać powodów do radości i pomysłów na odczarowanie tego, co dzieje się na zewnątrz. Jednym ze sposobów na wywołanie uśmiechu u dzieci jest sięgnięcie po zwyczaj obdarowywania ich przez zająca – świecki symbol wiosny i płodności, który obok pisanek, kurczaczków i baranków stał się stałym elementem wielkanocnej oprawy.
Forma obdarowywania pretekstem do zabawy
Sama forma obdarowywania dzieci przy okazji Wielkanocy jest wciągającą zabawą, angażującą całą rodzinę. Jeśli w ferworze przygotowań uda nam się wygospodarować trochę czasu, możemy go wykorzystać na wspólne przygotowanie koszyczka, który dziecko w sobotni wieczór zostawi, aby w nocy zajączek mógł w nim zostawić prezent. To oryginalny sposób na wspólne, twórcze zajęcia z dzieckiem, z których radość wzmaga oczekiwanie na to, co znajdzie się w koszyczku.
Można też zrezygnować z tej formy przekazania prezentu na rzecz ukrywania w różnych zakamarkach domu kilku drobiazgów, których dziecko w Wielkanoc z entuzjazmem szuka. Ta swoista zabawa w chowanego jest równie dobrym sposobem na włączenie się członków wielopokoleniowej rodziny w odnajdywanie kryjówek, w których zajączek zostawił prezenty. W niektórych domach, gdzie kultywuje się tę tradycję, zajączek zostawia dzieciom podarki pod poduszką albo w bucie.
Prezenty na Wielkanoc – ogólne wskazówki
To, jak przekażemy dziecku prezent, jest jednak sprawą drugorzędną. Podstawowe pytanie brzmi: co kupić, aby nie zrujnować świątecznego budżetu, a jednocześnie wywołać u dziecka szeroki uśmiech i podarować mu coś, co je pochłonie bez reszty? Poniżej kilka propozycji, które mogą okazać się inspiracją i ułatwić rodzicom oraz dziadkom zakupy w przedświątecznym okresie, gdy każda minuta jest na wagę złota.
Uniwersalna zasada mówi, że idealny prezent powinien być dobrany do wieku, płci i zainteresowań dziecka. Co innego ucieszy przecież pięciolatkę i ośmioletniego chłopca. Niezależnie od wieku warto wybierać zabawki, które łączą przyjemne z pożytecznym i rozwijają horyzonty dziecka. Niekiedy edukują, innym razem pozwalają odkryć jego talenty i szlifować określone umiejętności. Zawsze dobrze stawiać na kreatywne zabawki, które dają poczucie, że czas przeznaczony na zabawę nie jest stracony.
Prezenty od zajączka dla chłopców i dziewczynek
Co zatem wybrać spośród wachlarza propozycji stworzonych z myślą o naszych pociechach? W przypadku chłopców zawsze sprawdzą się klocki – dla młodszych te, które pozwalają tworzyć podstawowe konstrukcje i rozwijać wyobraźnię przestrzenną, a dla starszych te wieloelementowe, które zachęcają, by wczuć się w rolę inżyniera i złożyć skomplikowany samolot, okręt lub tor wyścigowy. Żaden młody mężczyzna nie pogardzi na pewno samochodem, choćby miał ich całą kolekcję. Najwięcej radości sprawią zwłaszcza te zdalnie sterowane.
Dziewczynki ucieszą się z lalek i akcesoriów, takich jak ubranka, domki i elementy ich wyposażenia, ale nie tylko. Doskonale sprawdzą się prezenty wymagające zdolności manualnych. Dziewczynki uwielbiają malować, kolorować i lepić. Dobrym pomysłem będą kredki, farby lub zestawy z masą plastyczną: plasteliną, modeliną lub ciastoliną. Dużą popularnością cieszą się ostatnio zestawy koralików do samodzielnego przygotowywania biżuterii.
Uniwersalnym strzałem w dziesiątkę będą puzzle, układanki i gry planszowe. Dostarczają wielu emocji i wspaniale integrują członków rodziny.
Prezent dla niemowlaka – najlepiej praktyczny
Najmniej wymagające są maluchy. Dla nich ważne jest, aby zabawka była kolorowa, miękka w dotyku i najlepiej wydająca dźwięki. Myśląc o prezencie dla niemowlaka, rodzice powinni kierować się głównie kryterium przydatności, zwłaszcza gdy prezent ma być dla dziecka znajomych lub krewnych i nie wiemy, jakie zabawki już mają. Mogą to być akcesoria do karmienia, przewijania lub kąpieli. Jeżeli chcemy podarować maluchowi coś większego, najlepiej wcześniej skonsultować to z rodzicami i zafundować im coś, czego potrzebują, np. matę sensoryczną lub bujaczek.
Prezenty na Wielkanoc to pomysł, który warto rozważyć − sprawią dzieciom wielką radość, zajmą je na czas świąt i będą zachętą do wspólnych rodzinnych zabaw, gdy przyjdzie czas na odpoczynek.
Dodaj komentarz