Cholesterol – jak go obniżyć?

Warunkiem zdrowego organizmu jest dobrze dobrana oraz zbilansowana dieta. Właściwa dieta, jak również waga to prawidłowo funkcjonujący organizm. Jeżeli w jadłospisie znajduje się nadmiar tłuszczy, głównie tych nasyconych, wtedy możemy spodziewać się zły wyników badań oraz pogorszenia stanów zdrowia. Jednym ze skutków ubocznych może być cholesterol. Co to jest i jak go obniżyć?

Cholesterol – co to jest?

Cholesterol jest to substancja, która jest obecna we wszystkich komórkach oraz krwi. Znajduje się w składnikach błon komórkowych, niektórych hormonów, witaminy D oraz kwasów żółciowych. Jest konieczny do utrzymania właściwego stanu zdrowia. Natomiast zbyt duża jego ilość może prowadzić do rozwoju serca, miażdżycy, udaru mózgu, czy też choroby wieńcowej. Obecny w organizmie cholesterol w 75% produkowany jest w wątrobie, jak również w innych tkankach i narządach. Pozostała część, czyli 25% produkowana jest z pokarmami pochodzenia zwierzęcego.

Dobry oraz zły cholesterol

Cholesterol LDL (Low Density Lipoprotein) nazywany jest złym cholesterolem. Są to lipoproteiny, które dostarczają cholesterol do komórek. Jeśli w organizmie występuje za dużo cholesterolu wtedy, odbiera on wtedy dobry cholesterol, „lipoproteiny HDL (High Density Lipoprotein),  ten który jest transportowany do wątroby, gdzie jest rozkładany i wydalany. W momencie kiedy w organizmie jest za dużo cholesterolu LDL, natomiast dobrego cholesterolu HDL za mało, następuje sytuacja polegająca na tym, że cholesterol odkłada się w naczyniach krwionośnych. Dzieje się tak, ponieważ cholesterol HDL nie daje rady usunąć wszystkich nadwyżek.

Odpowiedni poziom cholesterolu – kiedy mamy z nim do czynienia?

Należy pamiętać, że norma cholesterolu w organizmie, do której powinno się dążyć nie zawsze jest taka sama u każdego człowieka. Nie należy się tym sugerować w swoich codziennych działaniach oraz nawykach, na przykład żywieniowych. Norma ta zależy od wieku czynników takich jak, między innymi: trybu życia, stanu zdrowia, aktywności fizycznej, przebytych chorób, spożywania tytoniu, itp.

Według ogólnie przyjętych badań całkowite, dopuszczalne stężenie cholesterolu w organizmie to <190 mg/dl. Jeśli podczas badań kontrolnych, które należy wykonywać regularnie, okaże się, że ta norma jest przekroczona, wówczas lekarz może poprosić o wykonanie dodatkowych, bardziej szczegółowych badań. Wtedy bada się zawartość w organizmie dobrego oraz złego cholesterolu.  Decyzja odnośnie podjęcia takiej diagnostyki zawsze spowodowana jest zaleceniami specjalisty.

Co jeść, a czego nie?

W trosce o odpowiedni poziom cholesterolu w organizmie zaleca się ograniczenie z diety: tłustych przetworów mięsnych oraz mlecznych, białego pieczywa, ryżu, makaronów, produktów zawierających tłuszcze trans, chipsy, słone przekąski, słodycze i ciastka kupowane, pączki, fast foody, margaryny. Nie należy pić również słodzonych, jak również gazowanych napojów. Z kolei powinno się zadbać o dostarczenie do organizmu między innymi: ryby, chude przetwory mleczne, rośliny strączkowe, świeże owoce i warzywa, czosnek, cynamon, orzechy, nasiona, drób, olej rzepakowy.

Sport a cholesterol

Należy pamiętać, że odpowiednia dieta w walce z cholesterolem powinna być połączona z odpowiednią aktywnością fizyczną. Właściwie dobrane ćwiczenia mogą pomóc zachować, lub też przywrócić korzystną proporcję między poziomem HDL a LDL. Jest to więc bardzo ważny element w walce z niewłaściwych cholesterolem. Warto podkreślić, iż ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie i być dostosowane do każdej jednostki. Warto dodatkowo również: chodzić na basen, jeździć na rowerze, wchodzić po schodach, czy też chodzić na spacery. Wszystko po to, by dodatkowo wspomagać regularne ćwiczenia. Wszystkie te czynniki powinny przyczynić się do obniżenia cholesterolu w organizmie. Nie należy bagatelizować tej choroby, ponieważ nieleczona może doprowadzić do bardzo groźnych dla zdrowia powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.