Każdy, kto uzależnił się od palenia papierosów, powinien jak najszybciej zdobyć informacje na temat tego, jakie zagrożenie niesie ze sobą wieloletnie palenie fajek. Tylko w momencie, gdy człowiek jest świadomy tego, znacznie łatwiej rzucić ten paskudny nałóg.
Według badań przeprowadzonych przez Global Adult Tobacco Survey Poland zostało stwierdzone, że w naszym kraju każdego dnia pali ponad 5 milionów dorosłych mężczyzn oraz 3,5 miliony dorosłych kobiet. Jest to więc łącznie aż 28% naszych rodaków.
Palenie tytoniu wiąże się z zachorowaniem na różnego rodzaju nowotwory, w tym złośliwego raka płuc. Według światowej organizacji zdrowia palenie papierosów jest czwartą plagą ludzkości, zaraz po AIDS, głodzie i wybuchu spowodowanym bombą atomową. Papierosy zabijają znacznie więcej ludzi niż jakakolwiek inna chemiczna substancja. Warto więc to sobie uświadomić i zdecydować się na rzucenie palenia.
Jakie są zalety rzucenia papierosów?
Istnieje wiele korzyści z rzucenia palenia papierosów. Poniżej znajdują się korzyści, jakie człowiek osiąga w konkretnej przestrzeni czasowej.
- Już po kilku dniach zmysły węchu i smaku wracają do normalności, dzięki czemu znacznie lepiej smakują nam potrawy i możemy cieszyć się ulubionym zapachem owoców, kwiatów czy perfum. Wzrasta również poziom tlenu we krwi, a maleje tlenek węgla. Dzięki temu poprawia się wydolność organizmu i mamy znacznie lepszą kondycję fizyczną. W tym właśnie czasie warto rozpocząć regularne treningi, takie jak jazda na rowerze, bieganie czy jakakolwiek inna aktywność.
- Po kilku tygodniach wzmacnia się nasz układ krążenia, a my możemy odczuwać, że czubki palców u rąk i nóg są znacznie cieplejsze i na dłużej zachowują ciepło. Skutecznie pozbywamy się również nieprzyjemnego zapachu dymu tytoniowego, który pozostawał nie tylko na naszych ubraniach, ale również we włosach. Zęby odzyskują naturalny odcień, a nasz oddech staje się świeży. Co istotne dla kobiet, cera odzyskuje swój piękny odcień, ponieważ wolna jest od wszelkich zanieczyszczeń, które były wchłaniane wraz z dymem tytoniowym.
- Po kilku miesiącach mamy znacznie lepszą wydolność układu oddechowego i nie mamy problemów z kaszlem czy dusznościami. Wzmocniony zostaje układ odpornościowy, dzięki czemu szybciej regenerujemy się przy na przykład przeziębieniach.
- Już po roku zmalało o połowę ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego. Zauważamy także pierwsze korzyści finansowe, ponieważ zaoszczędziliśmy bardzo dużą sumę pieniędzy, którą można przeznaczyć na wakacje albo inne przyjemności.
- Po kilku latach zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, przełyku albo krtani. Natomiast po 10 latach ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie takie samo jak u osoby, która nigdy nie sięgała po papierosy.
Co może pomóc w rzuceniu palenia papierosów?
Decydując się na rzucenie palenia, warto skorzystać z profesjonalnych metod farmakologicznych. Pomagają one złagodzić objawy głodu nikotynowego i skutecznie walczyć z nałogiem.
Na rynku dostępne są produkty w postaci syropów, tabletek do ssania albo gum. W leczeniu uzależnienia od nikotyny skuteczny jest również lek Recigar.
Dodaj komentarz