Jakie są największe korzyści z rzucenia palenia papierosów?

Każdy, kto uzależnił się od palenia papierosów, powinien jak najszybciej zdobyć informacje na temat tego, jakie zagrożenie niesie ze sobą wieloletnie palenie fajek. Tylko w momencie, gdy człowiek jest świadomy tego, znacznie łatwiej rzucić ten paskudny nałóg.

Według badań przeprowadzonych przez Global Adult Tobacco Survey Poland zostało stwierdzone, że w naszym kraju każdego dnia pali ponad 5 milionów dorosłych mężczyzn oraz 3,5 miliony dorosłych kobiet. Jest to więc łącznie aż 28% naszych rodaków.

Palenie tytoniu wiąże się z zachorowaniem na różnego rodzaju nowotwory, w tym złośliwego raka płuc. Według światowej organizacji zdrowia palenie papierosów jest czwartą plagą ludzkości, zaraz po AIDS, głodzie i wybuchu spowodowanym bombą atomową. Papierosy zabijają znacznie więcej ludzi niż jakakolwiek inna chemiczna substancja. Warto więc to sobie uświadomić i zdecydować się na rzucenie palenia.

Jakie są zalety rzucenia papierosów?

Istnieje wiele korzyści z rzucenia palenia papierosów. Poniżej znajdują się korzyści, jakie człowiek osiąga w konkretnej przestrzeni czasowej.

  1. Już po kilku dniach zmysły węchu i smaku wracają do normalności, dzięki czemu znacznie lepiej smakują nam potrawy i możemy cieszyć się ulubionym zapachem owoców, kwiatów czy perfum. Wzrasta również poziom tlenu we krwi, a maleje tlenek węgla. Dzięki temu poprawia się wydolność organizmu i mamy znacznie lepszą kondycję fizyczną. W tym właśnie czasie warto rozpocząć regularne treningi, takie jak jazda na rowerze, bieganie czy jakakolwiek inna aktywność.
  2. Po kilku tygodniach wzmacnia się nasz układ krążenia, a my możemy odczuwać, że czubki palców u rąk i nóg są znacznie cieplejsze i na dłużej zachowują ciepło. Skutecznie pozbywamy się również nieprzyjemnego zapachu dymu tytoniowego, który pozostawał nie tylko na naszych ubraniach, ale również we włosach. Zęby odzyskują naturalny odcień, a nasz oddech staje się świeży. Co istotne dla kobiet, cera odzyskuje swój piękny odcień, ponieważ wolna jest od wszelkich zanieczyszczeń, które były wchłaniane wraz z dymem tytoniowym.
  3. Po kilku miesiącach mamy znacznie lepszą wydolność układu oddechowego i nie mamy problemów z kaszlem czy dusznościami. Wzmocniony zostaje układ odpornościowy, dzięki czemu szybciej regenerujemy się przy na przykład przeziębieniach.
  4. Już po roku zmalało o połowę ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego. Zauważamy także pierwsze korzyści finansowe, ponieważ zaoszczędziliśmy bardzo dużą sumę pieniędzy, którą można przeznaczyć na wakacje albo inne przyjemności.
  5. Po kilku latach zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, przełyku albo krtani. Natomiast po 10 latach ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie takie samo jak u osoby, która nigdy nie sięgała po papierosy.

Co może pomóc w rzuceniu palenia papierosów?

Decydując się na rzucenie palenia, warto skorzystać z profesjonalnych metod farmakologicznych. Pomagają one złagodzić objawy głodu nikotynowego i skutecznie walczyć z nałogiem.

Na rynku dostępne są produkty w postaci syropów, tabletek do ssania albo gum. W leczeniu uzależnienia od nikotyny skuteczny jest również lek Recigar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.