Alergia – jak z nią walczyć

Alergia występuje obecnie co u czwartego Polaka. Zazwyczaj zaczyna się nasilać już wiosną. W momencie kiedy wszystko budzi się do życia. Istnieje kilka sposobów na to, aby złagodzić objawy tej uciążliwej dolegliwości. Jak to zrobić? W jaki sposób skutecznie walczyć z alergią?

Mechanizm powstawania alergii

Proces ten polega na tym, że w momencie kiedy alergen dostaje się do organizmu, wówczas w układzie odpornościowym dochodzi do powstania przeciwciał IgE. Warto podkreślić, iż najważniejszym czynnikiem wywołującym alergię jest histamina. Zazwyczaj podczas pierwszego zetknięcia z alergenami nie odczuwamy silnych objawów. Katar, duszności, wysypki, czy też łzawienia występują w momencie kiedy do organizmu dostanie się znacznie większa część alergenu. Dzieje się tak w skutek połączenia się przeciwciał IgE oraz alergenów. Dochodzi wtedy do naruszenia błony komórek, z ich środka wydostają się substancje o właściwościach prozapalnych. Alergia nazywana jest chorobą zapalną dlatego, że reakcja alergiczna wywołuje stan zapalny w organizmie.

Przyczyny alergii

Jako przyczynę powstawania alergii uznaje się między innymi: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, sierść zwierząt, pyły, wełnę, zarodniki pleśni, dymy, spaliny, wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Do alergenów zalicza się także pokarmy. Do tych najczęściej wywołujących alergię należą: mleko, orzechy, jaja, ryby, skorupiaki, truskawki, itp. Alergię u niektórych osób wywołują również środki chemiczne, takie jak: tlenek etylenu, chloramina czy też formaldehyd.

Domowe sposoby a alergia

Wielu specjalistów zaleca unikanie w miarę możliwości kontaktu z występującymi alergenami. W zależności od tego, czy mamy objawy alergii pokarmowej, zwierzęcej czy też najbardziej popularnej wziewnej. W zależności od rodzaju alergii powinniśmy podjąć konkretne działania w celu jej skutecznej eliminacji. Możemy zastosować na przykład dietę eliminacyjną, która polega na wykluczeniu alergenów pokarmowych. Usunięcie z pomieszczenia, które użytkujemy niklu czy lateksu to również kolejny ze sposobów walki z chorobą. W celu usunięcia źródeł wewnątrzpochodnej alergii wziewnej należy zrezygnować z posiadania dywanów, zasłon, koców, narzut, rolet jak również wszelkich innych przedmiotów, które trudno oczyścić z pyłków i roztoczy. Zaleca się także unikanie kontaktu z bezpośrednimi nosicielami alergenów jakimi są zwierzęta.

Dieta przeciwhistaminowa i ziołolecznictwo

Ważnym aspektem jest również unikanie produktów zawierających duże ilości histaminy, czyli głównego mediatora alergicznej reakcji zapalnej. Do wydzielania histaminy w organizmie przyczyniają się między innymi: pomidory, ostre przyprawy, kiszone warzywa, cytrusy, truskawki, wino oraz ostre przyprawy. Z kolei suplementy a także wszelkiego rodzaju herbaty ziołowe hamują wydzielanie jej w organizmie. Zaliczają się do nich: dziurawiec, rumianek, skrzyp polny. Zioła mogą być stosowane w formie naparów, płukanek lub też gotowych preparatów dedykowanych alergikom. Działają przeciwbakteryjnie i łagodzą objawy, zmniejszają obrzęki, redukują podrażnienie błon śluzowych, łagodzą objawy bólowe. Bardzo ważne jest to, że hamują przede wszystkim wydzielanie histaminy w organizmie.

Działanie doraźne i regularna higiena

Osoby skłonne do alergii powinny utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach oraz stosować specjalne filtry do jego oczyszczania. Zalicza się do nich na przykład dyfuzory. Regularne sprzątanie pomieszczeń, w których przebywa alergik, odkurzanie, zmywanie na mokro, to również jedne z doraźnych sposobów na zapobieganie alergii. Mycie twarzy, dłoni, przedramion, mycie włosów, częsty prysznic również pomagają zmyć z ciała substancje alergiczne. Wszelkie domowe sposoby nie wyleczą całkowicie alergii, ale pomogą ją zredukować i ukoić nieprzyjemne swędzenia, pieczenia, katar, łzawienie, wysypki, itp. W połączeniu z odpowiednio dobranymi lekarstwami pomogą przetrwać okres największego nasilenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.