Ból pleców? Może najwyższy czas coś z nim zrobić?

Ból pleców to przypadłość naszych czasów. Praca przy laptopie, granie w gry, sprawdzanie social mediów, oglądanie filmów na platformach streamingowych. Nasze plecy często przez długi czas ułożone są w złej pozycji, przez to z czasem zaczynają nam dawać o sobie znać. Na szczęście przeważnie są to dolegliwości, z którymi możemy uporać się bez wydawania fortuny.

Ból pleców – powszechny problem XXI wieku

Według statystyk z silnym bólem pleców zetknęło się aż 80 procent Polaków. Przeważnie były to jednak problemy, które z czasem ustępowały. Co jednak ciekawe, aż 85% przyczyn bólu pleców wynika z przeciążenia mięśni. Przeważająca większość przypadków dotyczy więc sytuacji, które nie wymagają pogłębionej diagnostyki. Problemem jest więc nasz tryb życia, często siedzący.

Siedzący tryb życia, przyjmowanie przez dłuższy czas nienaturalnej, wymuszonej postawy ciała, siedzenie zbyt długo w jednej pozycji, brak regularnego wysiłku fizycznego, chodzenie w butach na wysokim obcasie, źle dobrany materac w czasie snu, nagły wysiłek bez wcześniejszego przygotowania – to wszystko może w rezultacie doprowadzić do przeciążeń, które są najczęstszym powodem bólów, zwłaszcza w dolnej lędźwiowej części pleców – mówi lek. med. Agnieszka Motyl.

Pewnym problemem jest także to, że bagatelizujemy pierwsze objawy. Lekki ból uznajemy za przejściowy. Tymczasem nasze ciało sygnalizuje nam w ten sposób, że w ciągu dnia przeciążyliśmy mięśnie pleców. Jeśli będziemy robić to notorycznie, wówczas problem tylko się nasili, a ból będzie coraz większy i bardziej dokuczliwy.

Ból pleców – warto odwiedzić specjalistę

Jeśli ból pojawia się regularnie, należy pomyśleć o odwiedzeniu specjalisty. Ortopeda może przeprowadzić serię badań, które wykażą, gdzie leży problem. Sęk w tym, że jeżeli dalej będziemy żyć nie przejmując się stanem naszych pleców, ból może powrócić ze zdwojoną siłą.

Z tego powodu niektórzy co jakiś czas odwiedzają fizjoterapeutów. Ci nie tylko dają nam poczucie ulgi, ale również mogą wyjaśnić, z jakich powodów ból pleców u nas występuje. Wiedza w tym wypadku jest kluczowa. Często możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że w trakcie pracy przyjmujemy postawę, która nadmiernie obciąża nasze mięśnie.

W skrajnych przypadkach może okazać się, że nie pomoże nam nawet fizjoterapeuta. Wówczas potrzebna będzie nam pomoc w formie leczenia farmakologicznego czy interwencji neurochirurgicznej. To pokazuje jak ważne jest dbanie o nasze zdrowie. Z pozoru niewinne sytuacje mogą doprowadzić do przewlekłego i bolesnego problemu.

Ból pleców? Zainwestuj w porządny fotel!

Jeśli przy komputerze spędzamy wiele godzin każdego dnia, jednym z obowiązkowych zakupów powinien być porządny fotel. Dawniej w szkołach uczono, że nie ma to jak twarde krzesło, o które jesteśmy oparci w pozycji 90 stopni. W praktyce podczas wielogodzinnej pracy w biurze czy w domu nasze plecy mogą mieć dość. Dlatego powinniśmy zapewnić sobie nieco komfortu.

Dużą wadą tradycyjnych krzeseł jest brak możliwości regulacji ich wysokości czy odchylenia oparcia. To może prowadzić do bólu pleców, zwłaszcza w sytuacji, gdy w pozycji siedzącej spędzamy dużą część dnia.

Pamiętajmy o tym, że dobry fotel biurowy to taki, który wyposażony jest w:

 • mechanizm regulujący wysokość siedziska,
 • podłokietniki z możliwością regulacji szerokości i wysokości ich rozstawu,
 • mechanizm regulujący stopień odchylenia oparcia (najlepiej sprężynowy, taki który dostosowuje się do ruchów użytkownika),
 • zagłówek,
 • pięcioramienna podstawę,
 • kółka wykonane z dobrej, jakości materiału (na przykład kauczuku),
 • szerokie siedzisko,
 • oraz wysokie i wyprofilowane oparcie.

Dobrej jakości fotele swoje kosztują, z drugiej jednak strony na naszym zdrowiu nie warto oszczędzać. Porządny fotel wystarczy nam na wiele lat. Poza tym szybko przekonamy się, że płynący z jego korzystania komfort wart był wydanych pieniędzy. Naturalnie będzie tak jedynie w sytuacji, gdy dobierzemy model pasujący do naszej postury. Warto przyjrzeć się różnym modelom i wybrać ten, który uznamy za najwygodniejszy. Wówczas o bólu pleców podczas pracy będziemy mogli zapomnieć!

Jan Strychacz

1 komentarz

 1. krewetka Odpowiedz

  Polecam zmianę materaca na piankowy, najlepiej na taki z medycznego sklepu. Dobre są na materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.