Problemy z uzębieniem i próchnica to coraz powszechniejsza przypadłość, która dotyczy nie tylko dorosłych, ale nawet kilkuletnich dzieci. Eksperci szacują, że połowa trzylatków boryka się z tym problemem. Regularne szczotkowanie zębów to punkt wyjściowy, który pomoże ustrzec się przed częstymi wizytami u dentysty. Poza właściwą higienizacją zębów ważna jest również profilaktyka.. Fluoryzacja zębów stanowi przykład jednej z najbardziej popularnych metod. Na czym polega? Czy jest bezpieczna?
Fluor – jak działa na zęby?
Fluor cechuje się wysokim stopniem aktywności chemicznej – w praktyce znaczy to tyle, że wprowadzany w dużych ilościach do organizmu może być szkodliwy. Niemniej – jego niedobory prowadzą do zaburzeń objawiających się w postaci chorób zębów i kości.
Jest dostarczany wraz z wodą i pożywieniem, zwłaszcza podczas przyjmowania orzechów, ryb, nabiału i roślin strączkowych.
Oto jak działa na zęby:
- pomaga w uodpornieniu szkliwa na niekorzystne działanie bakterii i kwasów,
- w tych miejscach, gdzie na zębach pojawiają się drobne ubytki pomaga w odbudowie i remineralizacji szkliwa,
- otacza zęby barierą, która ogranicza przywieranie osadu i powstawanie kamienia nazębnego,
- utrudnia namnażanie się bakterii, które prowadzą do pojawienia się próchnicy.
Fluoryzacja zębów: co to, na czym polega? Tak czy nie?
Fluoryzacja polega na naniesieniu na zęby dedykowanego żelu z dużym stężeniem fluoru. Cały proces przebiega bez bólu dla pacjenta, jest też zabiegiem bezpiecznym. Przeprowadzenie zabiegu odbywa się w gabinecie stomatologicznym.
Pierwszy krok fluoryzacji polega na precyzyjnym oczyszczeniu zębów z resztek jedzenia i wszelkich znajdujących się na nich zanieczyszczeń. Wykorzystuje się do tego obrotową szczoteczkę. Wówczas zęby są gotowe do przyjęcia preparatu z fluorem. Kilka godzin bezpośrednio po zabiegu zęby mogą sprawiać wrażenie brudnych – wynika to z tego, że fluor przykleja się do zębów. Mija to jednak wkrótce po zabiegu i nie świadczy o źle wykonanej fluoryzacji.
Innym, rzadszym sposobem przeprowadzenia zabiegu jest naniesienie pianki z pomocą dedykowanych łyżek. Środek ma pozostać na zębach przez kilka minut – nadmiar preparatu ma być wypluty przez pacjenta.
Trzecia metoda fluoryzacji opiera się na wykorzystaniu jonofrezy fluorkowej – fluor jest umieszczany w szkliwie zębów z wykorzystaniem prądu.
Fluoryzacja zębów w szkole
Większość z nas zapewne pamięta, kiedy higienistka szkolna przeprowadzała zabieg fluoryzacji. Po naniesieniu na szczoteczkę do zębów płynu z fluorem, uczniowie musieli czyścić w ten sposób zęby. Może nie należało to wtedy najprzyjemniejszych doświadczeń, pozwalało jednak ochronić zęby przed próchnicą.
Obecne przepisy określają, że przeprowadzenie fluoryzacji wśród uczniów klas I-VI powinno odbywać się tam, gdzie poziom fluorków w wodzie przeznaczonej do picia przekracza 1 mg/1 l wody. Niemniej jednak – zaostrzenie przepisów doprowadziło do tego, że rodzic musi uprzednio wydać pisemną zgodę na wykonanie takiego zabiegu u swojego dziecka.
Dlaczego rodzice nie wyrażają zgody na wykonanie fluoryzacji?
Okazuje się, że coraz wyższy odsetek opiekunów nie zgadza się na to, aby ich pociecha miała przeprowadzany zabieg fluoryzacji. Obawiają się niekorzystnego działania fluoru oraz wskazują, że sami lepiej zadbają o stan uzębienia swoich dzieci.
Niestety okazuje się to być tylko odzwierciedleniem myślenia życzeniowego – według statystyk problem próchnicy dotyczy około 90% współczesnych nastolatków, a bezpośrednią przyczyną jest właśnie niedbała higiena jamy ustnej oraz brak jakiejkolwiek profilaktyki.
Finasowanie zabiegów fluoryzacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia ma za zadanie ograniczyć ten problem wśród dzieci – jak się okazuje, nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z wagi problemu. Co więcej – odmawiając uczestnictwa w tym programie nie zapewniają żadnej alternatywy, co skutkuje pogorszeniem stanu uzębienia swoich dzieci.
Czego się wystrzegać po przeprowadzeniu zabiegu fluoryzacji?
Aby zmaksymalizować uzyskane efekty, przez minimum dwie godziny należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Jeśli chodzi o mycie zębów – zaleca się to dopiero po upływie 12 godzin po zabiegu.
Zadbanie o zdrowie zęby Twojego dziecka to Twój priorytet
Właściwe przeprowadzenie fluoryzacji jest w pełni bezpieczne dla pacjenta. Jeżeli jednak zabieg zostanie przeprowadzony np. w domu przez osoby nieprzeszkolone – wówczas do organizmu może zostać wprowadzona zbyt duża dawka fluoru – może to skutkować zatruciem i pojawieniem się takich skutków ubocznych jak np.:
- bóle brzucha i nudności, a nawet wymioty,
- bóle głowy,
- intensywne ślinienie się,
- ogólne osłabienie organizmu.
W przypadku zaobserwowania tych objawów należy w pierwszej kolejności sięgnąć po szklankę mleka – pozwoli ono zneutralizować działanie fluoru. Późniejszy etap powinno stanowić skontaktowanie się z lekarzem.
Jesteś rodzicem kilkulatka? Nie dopuść do dostania się nadmiaru fluoru do układu pokarmowego Twojego dziecka!
Twoja zgoda na fluoryzację to inwestycja w zdrowy uśmiech Twojego dziecka
Jeśli wahasz się nad przeprowadzeniem takiego zabiegu – sięgnij pamięcią wstecz i spróbuj przypomnieć sobie, ile Twoich koleżanek czy kolegów z klasy cierpiało z powodu powyższych dolegliwości? Nie dostrzegasz takich przypadków? Jeśli to prawda – nie powinieneś pozbawiać swojego dziecka szansy na uniknięcie problemów z próchnicą!
Dodaj komentarz