Czym się kierować wybierając łóżko dla dziecka?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Dorośli bardzo starannie urządzają swoją sypialnię. A jak to jest w przypadku dzieci? Czy z należytą uwagą urządzamy miejsce, gdzie będą oni m.in. odpoczywać? Tak również powinno być. Jedną z ważniejszych rzeczy jest łóżko. Jakie powinny być łóżka drewniane dla dzieci? Na co należy zwracać uwagę?

Odpowiednie wymiary łóżka

Dziecko musi mieć łóżko dopasowane do swojego wieku, jak również wzrostu. Pociecha nigdy nie może mieć zbyt małego łóżka, ponieważ nie będzie mogła odpocząć, a co za tym dalej idzie – nie będzie miała tyle sił. Przyjmuje się, że łóżka drewniane dla dzieci do lat trzech, powinny mieć ok. 120 cm długości.

Najmłodsze pociechy śpią w łóżkach ze szczebelkami, które zapewniają im odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Tylko że najczęściej ok. 1 roku, dwóch lat następuje zmiana łóżka. Po trzecim roku łóżka długość łóżka powinna wynosić 140 cm. Jeżeli chodzi o szerokość łóżka, to powinna wynosić ona 70 cm.

Dzieci, które idą już do pierwszej klasy, mogą mieć nieco większe łóżka, jak chociażby 160 cm (długość) i szerokość 90 cm. Tak, jeżeli ktoś ma taką możliwość, to może zrezygnować z łóżka o długości 140 cm i od razu zdecydować się na większy model, który starczy dziecku na dłuższy czas.

Funkcjonalne

Łóżka drewniane dla dzieci nie tylko muszą być wygodne, ale przede wszystkim muszą być funkcjonalne. Ważne są, chociażby pojemniki na pościel. To, pod czym dziecko śpi, nie powinno leżeć przez cały dzień na wierzchu, ponieważ w bardzo szybki sposób się pobrudzi. Pojemnik na pościel to obowiązek. Chociaż może on zostać zastąpiony przez specjalną szufladę, gdzie takie rzeczy się zmieszczą.

Na rynku dostępne są modele łóżek dla dzieci, które nie tylko posiadają pojemnik na pościel, ale również miejsce na przechowywanie zabawek. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu można w łatwy sposób zapanować nad bałaganem w pokoju. W przypadku małego pokoju można wybrać model łóżka ze spaniem na górze, a przykładowo z biurkiem pod spodem, dzięki czemu uda się zaoszczędzić miejsca. Może to być łóżko podwójne, piętrowe, jeżeli w jednym pokoju mieszka więcej niż jedno dziecko.

Mebel dla dziecka

Łóżka drewniane dla dzieci, jak sama nazwa wskazuje, są dla pociech. To przede wszystkim ma być coś, co spodoba się dziecku, więc należy wziąć pod uwagę jego zdanie. Tak, na zakupy można wziąć już kilkulatka, który na pewno poczuje się doceniony, jeżeli ktoś będzie chciał wziąć jego zdanie pod uwagę. Może nie do końca spodoba się ono rodzicom, ale przeanalizujmy dostępne opcje.

Może, nie musi to być od razu łóżko w kształcie bajkowego domu dla księżniczek, ale przecież może coś podobnego stylem. Niekoniecznie trzeba zdecydować się na łóżko w kształcie kosmicznej rakiety, ale może uda się znaleźć jakąś ciekawą alternatywę, która przypadnie do gustu dziecku i rodzicom. Rynek meblowy oferuje wiele ciekawych propozycji, dzięki czemu każdy rodzic na pewno znajdzie dla swojej pociechy odpowiednie posłanie do spania.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.