Daleka podróż samochodem – praktyczny poradnik nie tylko dla kierowców

Wakacje to najlepszy czas na dalekie podróże samochodem, nierzadko nawet zagraniczne. Przed każdym z takich wyjazdów należy dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu, aby po drodze nie przytrafiła się żadna przykra niespodzianka. Warto również zadbać o to, aby podróż nie była zbyt męcząca, zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów. W tym celu niezwykle przydatne będą przerwy, w czasie których można wysiąść z pojazdu. Poniżej prezentujemy kilka porad, które mogą okazać się przydatne nie tylko w sezonie urlopowym.

Bezpieczeństwo to podstawa

Każda podróż powinna zakończyć się bezpiecznym dotarciem do celu. Najważniejszy nie jest więc czas przejazdu na danej trasie. Należy bowiem pamiętać o konieczności robienia przerw regeneracyjnych, ponieważ zmęczenie jest wrogiem każdego kierowcy. Wpływa ono negatywnie na koncentrację, opóźnia również czas reakcji oraz pogarsza prawidłową ocenę sytuacji na drodze.

Zmęczenie może przybierać różne objawy. Mogą to być na przykład napięte mięśnie karku, rąk, ramion, a także zaburzenia widzenia. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z nimi jest zrobienie sobie przerwy w podróży. Jeżeli jest to możliwe, warto nawet zjechać na parking i uciąć sobie krótką drzemkę. Czasami wystarczy zaledwie 15 minut snu, aby poczuć się zdecydowanie lepiej.

Daleka podróż samochodem – troska o pasażerów

Daleka podróż samochodem może być bardzo męcząca, szczególnie jeżeli ktoś cierpi na chorobę lokomocyjną. Dolegliwość ta najczęściej dotyka dzieci. W takim przypadku należy zabrać ze sobą lekarstwa. Co ważne, można je kupić w każdej aptece bez recepty. Na nudności, które może wywoływać jazda samochodem, może na chwilę pomóc przerwa w podróży. Najlepiej będzie wysiąść z pojazdu i odetchnąć świeżym powietrzem.

Wybierając się w daleką podróż samochodem, warto pomyśleć o zabraniu ze sobą zdrowych przekąsek. Najlepiej w tej roli sprawdzą się świeże i suszone owoce czy też batoniki zbożowe. Mogą okazać się one bardzo potrzebne w razie ewentualnej awarii albo przymusowego postoju w korku. Warto jest także zaplanować podczas podróży dłuższy postój przeznaczony na zjedzenie posiłku. Przy wielu głównych drogach znajdują się rozmaite lokale gastronomiczne, z oferty których zawsze można skorzystać. Nie można również zapominać o napojach. Najlepiej sięgnąć po coś, co doskonale gasi pragnienie w gorący dzień. Może to być na przykład herbata na zimno. Z kolei, jeśli podróż odbywa się zimą, dobrze zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą lub kawą.

Podróż z dziećmi

Bezpieczeństwo dzieci jest niezwykle istotne podczas dalekiej podróży samochodem. Otóż powinny one przede wszystkim być zapięte w odpowiednio dobranym foteliku. Warto pomyśleć o specjalnej osłonie na szybę, która zmniejszy ilość promieni słonecznych wpadających do środka auta. Dzięki niej dziecku będzie po prostu chłodniej. Ochłodę mogą zapewnić również przewiewne ubrania, a także korzystanie z klimatyzacji, jeżeli pojazd jest w nią wyposażony.

Nie należy zapominać o przerwach w podróży. Dzieci, podobnie zresztą, jak i dorośli, także potrzebują wyjść na świeże powietrze, aby rozprostować kości.

Podróżując z dziećmi, warto również pomyśleć o zapewnieniu im rozrywki. Przedłużająca się podróż może bowiem sprawić, że poczują się one znużone i zmęczone. Dobrze jest mieć zatem w samochodzie niewielkie zabawki, a także książeczki, kolorowanki, kredki i papier. Rozrywkę mogą zapewnić także gry wideo czy też audiobooki. Nie jest to jednak rozwiązanie na całą długą trasę, ponieważ korzystanie z ekranów po prostu męczy oczy.

Paweł Stasiuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.