Depresja poporodowa u mężczyzn – na czym polega i jak jej przeciwdziałać?

Depresja poporodowa u mężczyzn jest zjawiskiem odnośnie którego świadomość społeczna jest bardzo niska. Wiele osób nie zdaje sobie w ogóle sprawy z jego istnienia. Tymczasem na depresję poporodową cierpi nawet co dziesiąty ojciec.

Jak objawia się depresja poporodowa u mężczyzn

Ze względu na to, że ludzie często nie wiedzą jak objawia się depresja poporodowa u mężczyzn, w wielu przypadkach pozostaje ona nierozpoznana.

Objawy mogą różnić się w konkretnym przypadku, lecz o depresji mogą świadczyć m.in.:

  • unikanie kontaktu z ludźmi,
  • nieuzasadnione lęki,
  • myśli samobójcze,
  • problemy ze snem (zarówno bezsenność jak i znacznie wydłużony czas snu),
  • celowe unikanie opieki nad dzieckiem,
  • zmiany apetytu (możliwe zwiększenie lub zmniejszenie),
  • spadek libido.

Do objawów męskiej depresji poporodowej należą również impulsywność, wybuchowość oraz drażliwość. Rzadziej natomiast występuje tradycyjnie kojarzone z dolegliwościami tego typu uczucie smutku lub przygnębienia.

Jak pokonać depresję poporodową u mężczyzn?

Istnieją różne metody przeciwdziałania męskiej depresji poporodowej. Wiele zależy przede wszystkim od nasilenia objawów i związanej z tym ogólnej kondycji psychicznej.

Jeżeli depresja jest w stadium początkowym, a związane z nią dolegliwości są stosunkowo niewielkie bardzo pomocna może okazać się szczera rozmowa z partnerką. Niestety wielu mężczyzn ma trudności związane z wyrażaniem swoich uczuć. Tymczasem zamknięcie się w sobie i niedopuszczanie innych do problemu może tylko pogorszyć sprawę.

Jeżeli objawy są nasilone, utrzymują się przez dłuższy czas, a zwłaszcza jeśli pojawiają się myśli samobójcze – konieczna jest wizyta u specjalisty. Po indywidualnej ocenie konkretnego przypadku, lekarz zdecyduje o tym jaka terapia będzie najlepsza. Do najczęściej stosowanych metod należą psychoterapia i leczenie farmakologiczne.

Nieleczona depresja poporodowa u mężczyzn może prowadzić w skrajnych przypadkach nawet do samobójstwa – dlatego niezwykle ważne jest jej odpowiednio wczesne wykrycie i właściwe przeciwdziałanie.

Przyczyny depresji poporodowej

Zmiany hormonalne

Na pytanie co powoduje depresję poporodową u mężczyzn nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Podłoża jej powstania często upatruje się w zmianach hormonalnych, związanych ze spadkiem poziomu testosteronu.

Po narodzinach dziecka produkcja tego hormonu u mężczyzn ulega naturalnemu zmniejszeniu. Ma to na celu m.in. sprzyjać nawiązaniu relacji z dzieckiem oraz zmniejszać agresję.

Niestety jednak ubocznym skutkiem spadku poziomu testosteronu w niektórych przypadkach, może okazać się wystąpienie depresji poporodowej.

Depresja poporodowa u matki

Inną przyczyną zaburzeń może być pojawienie się depresji poporodowej u matki dziecka. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, w takim przypadku ryzyko zachorowania u ojca wzrasta nawet o połowę.

Zmiany trybu życia po narodzinach dziecka

Narodziny dziecka wiążą się z bardzo wieloma zmianami we wszystkich dziedzinach życia. Depresja może wywiązać się na skutek przewlekłego stresu, związanego z wyczerpaniem, niedoborem snu oraz nadmiarem obowiązków.

Wielu mężczyzn czuje się również opuszczonych przez partnerki, które po porodzie przeznaczają uwagę przede wszystkim dziecku.

Doświadczenia z dzieciństwa

Przyczyną depresji poporodowej u mężczyzn mogą być również własne doświadczenia z pierwszych lat życia. Jeżeli młody ojciec w przeszłości doświadczył braku troski ze strony własnego rodzica, może obawiać się że powtórzy te same błędy. Stosunkowo częste jest poczucie przytłoczenia, połączone z lękiem przed niesprostaniem roli ojca.

Jak widać istnieją bardzo różne przyczyny wystąpienia depresji poporodowej u mężczyzn. Jednocześnie ich pojawienie się nie w każdym przypadku prowadzi do rozwoju choroby. Depresja jest uwarunkowana indywidualnie – to czy i w jakiej postaci wystąpi zależy od konkretnej osoby.

Medycyna wciąż nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co sprawia, że dane osoby są bardziej niż inne podatne na pojawienie się zaburzeń depresyjnych.

Depresji nie wolno lekceważyć

Niestety wciąż popularne jest przekonanie, że depresja poporodowa u mężczyzn nie jest „prawdziwą” chorobą. Wiele osób uważa, że jeśli kogoś dotkną zaburzenia tego rodzaju powinien po prostu „wziąć się w garść” i „nie robić scen”.

Tego typu twierdzenia są nie tylko błędne – mogą również okazać się niebezpieczne. Zaawansowane i nieleczone zaburzenia depresyjne prowadzić mogą nawet do samobójstwa.

Mężczyźnie z depresją poporodową potrzebne jest przede wszystkim wsparcie ze strony partnerki oraz osób najbliższych, jednak w poważniejszych przypadkach konieczne może okazać się leczenie.

Pojawienie się dziecka, zwłaszcza pierwszego, to bardzo trudny i stresujący czas dla obojga rodziców. Szczególnie ważne w tym okresie jest, żeby partnerzy pamiętali o dzieleniu się swoimi problemami i okazywaniu sobie nawzajem wsparcia.

Dzięki temu, jeśli u któregokolwiek z rodziców wystąpią objawy depresji poporodowej, pozwoli to na jej szybkie wykrycie i wyleczenie.

Autor: Magdalena Korbel

3 komentarze

  1. żona poniżona Odpowiedz

    Jak się jest piz()ą to i depresja się pojawi wcześniej czy później. Dziś coraz częściej faceci wolą mieć ,,DEPRESJĘ” niż wziąć odpowiedzialność za rodzinę – znam to z autopsji. Co za czasy. Często to wina nadopiekuńczych mam tych dzisiejszych ,,samców alfa,,.

  2. Marta Odpowiedz

    Depresja poporodowa u mężczyzn ma płeć, ofiarami sią mężczyźni a sprawcami kobiety. Depresja ma płeć. To kobieta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.