Dziecko nie chce się rano ubrać? Sprawdź, jak można to zmienić

Wybór ubrań dla dzieci jest bardzo różny. Można przebierać w wielu kolorach i fasonach, więc chciałoby się dziecku kupić praktycznie wszystko. Jednak zdarzają się sytuacje, że maluch wstaje rano i w ogóle nie chce się ubrać. Wtedy pojawia się krzyk, płacz i stres z tym związany. Jak zaradzić takiej sytuacji?

Niech dziecko dokonuje własnych wyborów

Wieczorem wspólnie z dzieckiem można wybierać odpowiednie ubranie do przedszkola. Niech dziecko w ten sposób nauczy się, że jest to przyjemna czynność. Jeśli przedszkolak sam dokona wyboru, to poczuje, że może sam podejmować decyzje i będzie wiedział, że rodzice biorą pod uwagę jego zdanie.

Zawsze można pozwolić na zdrową rywalizację

Dzieci po prostu uwielbiają rywalizować i to nie tylko pomiędzy sobą, ale również z czasem. W związku z tym warto tutaj wykorzystać minutnik i nastawić go na odpowiedni czas, a potem zapytać przedszkolaka: jestem ciekawa/y, czy zdążysz się ubrać, zanim zadzwoni dzwonek? Maluch z pewnością zacznie się ubierać.

Wygodne ubranie ważna rzecz

Czasami problem z zakładaniem ubrań może wynikać z tego, że parę razy zdarzyła się sytuacja, że dziecko czuło się niewygodnie w jakichś butach albo w wybranym stroju. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić, czy kupowana odzież lub buty będą dla niego wygodne, ale też, czy są zrobione z dobrej jakości materiałów. Poza tym nie powinny one mieć metek, aby nie podrażniać jego skóry. Natomiast buty powinny być dobrze dopasowane.

Ubieranie lalki albo misia

Czasami dziecko nie chce się ubierać, gdyż nie umie zapinać guzików albo zasuwać suwaków. W związku z tym takie czynności można poćwiczyć na misiach albo lalkach. Dzięki temu przedszkolak zaspokoi swoją potrzebę związaną z zakładaniem różnych rzeczy, a także ich zapinania.

Gdy dziecko ciągle się rozbiera

Niekiedy zdarza się, że dziecko zaczyna się rozbierać. W związku z tym można wtedy wytłumaczyć mu, dlaczego ludzie chodzą w ubraniach, a także warto spróbować odwrócić uwagę. Ponadto można spróbować założyć mu takie ubrania, które potem będzie mu trudniej zdjąć samemu, czyli na przykład zapinane z tyłu.

Warto znaleźć przyczynę niechęci do ubierania się

Jeśli wyżej opisane metody nie działają, to być może przyczyna jest bardziej poważna niż sama niechęć. Takie działanie dziecka może wynikać z niskiego poziomu jego sprawności w zakresie motoryki małej albo z zaburzeń integracji sensorycznej.

Reina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.