Wychowanie dziecka nie jest łatwe. To prawdziwe wyzwanie dla każdego, nawet dla osób, które na co dzień pracują z dziećmi. Przy wychowaniu maluchów rodzice bardzo często popełniają błędy, jednak nie jest do wstyd. Warto pracować nad sobą i poprawiać błędy, by zagwarantować dziecku jak najlepsze warunki do życia i rozwoju. Jak dbać o relacje z dziećmi i jak z nimi rozmawiać? Naucz się metod, które pomogą Ci poprawić relację z Twoim dzieckiem i zagwarantuj szczęście w rodzinie!
Traktuj dziecko z szacunkiem
Dzieci bez względu na wiek mają prawo mieć swoje zdanie i wrażać swoje opinie. Dorośli natomiast nie powinni tego bagatelizować, ponieważ może to być tragiczne w skutkach. Wyśmiewanie poglądów dziecka lub protekcjonalne traktowanie w czasie rozmowy sprawia, że dziecko traci poczucie bezpieczeństwa, czuje się upokorzone i traci chęć do rozmowy. Słowa takie, jak „ Nic nie wiesz o życiu”, „Nie mądrzyj się”, lub „zrozumiesz, gdy dorośniesz” to znak dla dziecka, że rodzic nie traktuje go poważnie, a o szacunku w trakcie takiej rozmowy lepiej nie wspominać. Może się wydawać, że takie słowa są naturalne i nic nie znaczą, a jednak w psychice dziecka zmieniają naprawdę wiele. Starajcie się więc podchodzić do poglądów i problemów dziecka z należytym szacunkiem i powagą. Problemy, które przedstawia dziecko dla dorosłych mogą wydawać się błahe, jednak dla malucha są powodem do rozpaczy.
Sztuka rozmawiania z dzieckiem
Wielu rodziców popełnia karygodne błędy podczas rozmowy z dzieckiem. Powodować mogą one niechęć dziecka do rozmowy lub niegrzeczne zachowanie. Jeśli chcecie zachować dobre relacje ze swoim maluchem koniecznie pamiętajcie o sztuce równego rozmawiania. To oznacza, że w czasie wymiany zdań należy traktować dziecko, jak równego sobie. To jednak nie znaczy, że możecie pozwolić dziecku wejść sobie na głowę. Trzeba zachować równowagę, dzięki której dziecko będzie wiedziało, że możesz szczerze porozmawiać z rodzicem, a jednocześnie musi się go słuchać. W czasie rozmowy zachowacie spokój i cierpliwość. Nie dajcie się sprowokować nawet jeśli dziecko jest niegrzeczne. Podczas wymiany zdań pamiętajcie o:
- Zachowaniu odpowiedniego tonu głosu (spokojny, lecz stanowczy)
- Głośność podczas rozmowy ( krzyczenie nie jest dobrym rozwiązaniem. Powoduje rozdrażnienie dziecka, które również zacznie podnosić głos. Lepiej utrzymać stałą głośność i mówić wyraźnie, spokojnie i cicho, by dziecko nauczyło się słuchać.
Rodzice bardzo często zapominają o tym, że rozmawiają z człowiekiem, tylko że młodszym. Stosowanie praktyk, w których zdanie dziecka jest bagatelizowane i odsuwane na dalszy plan sprawia, że maluch staje się zirytowany, a to zachęcać może do wszczęcia kłótni. Przypomnijcie sobie rozmowę z kimś innym, w której zostaliście potraktowani niepoważnie? Czy czuliście się dobrze? Jakie emocje towarzyszyły Wam podczas takiej rozmowy? Teraz postawcie się na miejscu dziecka, a przekonacie się, jak ważne jest rozmawianie z dzieckiem dbając o dobre warunki komunikacji.
System nagród i kar
Bardzo często w domach z dziećmi stosowane są kary za złe zachowanie. Karcenie i krytykowanie dziecka za coś, co zrobiło źle jest normą niemal w każdym domu. Jednak pochwał i nagród jest o wiele mniej. Przyczyną tego jednak nie jest to, że dzieci są częściej niegrzeczne, niż grzeczne, ale to, że rodzice zapominają o nagradzaniu za dobre zachowanie. Chwalenie i nagradzanie dzieci działa jednak bardziej motywująco, niż stosowanie kar. Jeśli dziecko jest karcone, za wszystko, co robi źle, a jednocześnie nie zostaje pochwalone za coś, co zrobiło dobrze w jego głowie pojawia się komunikat, że złe zachowanie przyciąga uwagę rodziców.
Dzieci uwielbiają być w centrum uwagi, więc jeśli rodzice poświęcają więcej uwagi swojemu maluchowi w momentach nieodpowiedniego zachowania, to to motywuje dziecko do popełnienia kolejnych domowych wykroczeń. Lepiej jest więc stosować nagrody, by dziecko zostało zmotywowane do dobrego zachowania. Oczywiście kary są potrzebne, jednak przed ich zastosowaniem warto uświadomić dziecko, dlaczego zostało ukarane. Dzięki temu maluch zrozumie, co zrobił źle i łatwiej mu będzie się poprawić.
Zapewniaj wsparcie duchowe i emocjonalne
Kiedy dziecko przychodzi z problemem należy je wysłuchać i okazać zrozumienie. Wsparcie emocjonalne i duchowe jest dla dzieci bardzo ważnym aspektem, który ma wpływ na rozwój, a także relacje międzyludzkie. Okazując wsparcie w trudnych chwilach, dziecko czuje, że może liczyć na rodziców w każdej sytuacji i nie będzie się bało przyjść bez względu na to, jaki problem pojawi się w jego życiu.
Wszystkie wymienione zasady komunikacji z dzieckiem obowiązują nie tylko wtedy, gdy dziecko jest małe, ale również w relacjach z nastolatkiem i dorosłymi dziećmi, które potrzebują wsparcia rodziców tak samo bardzo, jak na początku swojego życia.
Dodaj komentarz