Jak odchudzić sześciolatka?

Otyłość u dzieci w zdecydowanej większości przypadków, bo aż w 95 procentach, spowodowana jest nieprawidłowym odżywianiem. Najczęściej popełniane błędy opiekunów to podawanie niepełnowartościowych posiłków i przekarmianie. Co więcej, duży problem stanowić może również zbyt mała aktywność fizyczna u dziecka.

Co jednak zrobić w przypadku, gdy maluch jest ruchliwy, ale wciąż tyje? Otyłość u dzieci może być niebezpieczna, szczególnie w kolejnych latach życia. Dlatego też należy reagować odpowiednio wcześnie i zmienić nieco przyzwyczajenia żywieniowe malucha. Im wcześniej, tym lepiej.

Odchudzanie dziecka: Czy należy stosować diety odchudzające?

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym nie powinniśmy wprowadzać diet. Tym samym nie poleca się również podawania suplementów diety, które zmniejszają masę ciała. Zdrowie malucha jest najważniejsze. Toteż właśnie z tego powodu decydujemy się na odchudzanie dziecka. Należy jednak pamiętać, że żywienie dzieci do 7 roku życia jest szczególnie ważne i nie chodzi tu o kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

Posiłki powinny być pełnowartościowe ze względu na rozwój dziecka, który w tych latach osiąga niemalże maksimum wydajności. Co z tego wynika? Jeśli chcemy zapewnić dziecku prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy, musimy dostarczać mu pokarm bogaty w różne składniki odżywcze. Jeśli chodzi o odchudzanie dzieci, zarówno dietetycy jak i lekarze zalecają jedynie ograniczenie cukru i tłuszczu.

Dieta dla dziecka, czyli jak powinno wyglądać właściwe żywienie.

Dzieci do siódmego roku życia potrzebują kalorycznych posiłków, których nie powinniśmy im odmawiać. Niemniej, duże znaczenie ma jakość pożywienia. Wspomniane wcześniej ograniczenie cukru i tłuszczu w dziecięcym menu sprawią, że dziecko przestanie przyswajać tzw. puste kalorie. Oprócz tego, należy zadbać i być może zmodyfikować ilość posiłków w ciągu doby.

Dieta dla dziecka powinna opierać się na ustaleniu pięciu pór żywieniowych z czego najważniejsze jest oczywiście śniadanie. Warto więc zacząć podawać również drugie śniadanie, a między obiadem i kolacją – podwieczorek. Wówczas porcje powinny być nieco mniejsze, a dziecko przez cały dzień będzie miało wystarczająco dużo energii. Nie można zapominać także o świeżych owocach i warzywach, które powinny znaleźć się w każdym posiłku.

Dlaczego dziecko tyje? Czyli jak zapobiegać otyłości.

Odchudzanie dziecka powinno sprowadzać się do poznania powodów tycia i zapobieganiu im. Tych zaś może być wiele. Najczęstsze z nich to oczywiście zbyt kaloryczne posiłki, spożywanie za dużej ilości cukru i oglądanie telewizji podczas jedzenia. Ostatni czynnik może być zaskakujący, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że gdy dziecko ogląda telewizję, jest bardzo pochłonięte bajką. W efekcie najada się aż do przesytu, ponieważ nie zwraca na to uwagi. W tym wypadku powinno się oczywiście odwieść dziecko od oglądania telewizji podczas spożywania posiłku.

Oprócz tego, warto zachęcać je do powolnego jedzenia i dokładnego przeżuwania. Tym bardziej, że mózg dopiero po 20 minutach otrzymuje informację, iż organizm został w pełni nasycony. Dodatkowo, gdy zauważymy, że dziecko zjada zbyt dużo słodkości, powinniśmy podsuwać mu zdrowe przekąski. Niech będą to surowe warzywa jak marchew lub obrane i pokrojone owoce. Z czasem powinny całkowicie zastąpić słodycze.

Jak zachęcić dziecko do odchudzania?

Największym wyzwaniem może okazać się przekonanie malucha do odchudzania. Jak zrobić to w sposób właściwy i bez obniżania jego samooceny? Otóż w pierwszej kolejności nie powinniśmy wprowadzać zdrowych posiłków dla dziecka, gdy cała rodzina je inaczej. Wówczas będzie czuło się odrzucone, a nawet gorsze. Zatem zdrowe posiłki powinny dotyczyć wszystkich członków rodziny. Co więcej, wspólne spożywanie pełnowartościowych dań i świeżych warzyw, będzie dla dziecka ogromną zachętą.


Wybierz hotel z aquaparkiem i zapewnij dziecku aktywność!


Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy zachęcać go w inny sposób. Warto rozmawiać z dzieckiem i przekonywać, że dieta to nic złego. Podczas takich rozmów należy zachwalać najróżniejsze efekty odchudzania, takie jak ładna sylwetka, lepsze zdrowie, piękne włosy i tak dalej. Niemniej należy wystrzegać się mówienia o otyłości w sposób obraźliwy i taki, który może być dla dziecka dotkliwy. Nie można naśmiewać się z malucha, ponieważ to może wpłynąć negatywnie na jego samoocenę. Odchudzanie dziecka to duże wyzwanie dla całej rodziny. W tej kwestii niezbędne jest wsparcie najbliższych i szczera rozmowa.

5 komentarze

  1. Zozpaczona mama dwunastolatka Odpowiedz

    Czy dajecie swoimi dziecią Nutellę? Mój syn jest od niej uzależniony. Rano kanapka z Nutellą wieczorem to samo. Ostatnio zauważyłam że podjada łyżką prosto ze słoika. Co zrobić? Jak zabroniłam to dostał napadu złości. Ma problem z nadwagą.

    1. zakazać sprzedaży nutelli Odpowiedz

      Natychmiast odstawić. 1/3 cukier, 5 orzechów laskowych i 3/4 jako wypełnienie tłuszcz palmowy – bardzo szkodliwy.

  2. lekarz samoistny Odpowiedz

    To coraz większy problem – brak ruchu, złe tłuszcze nasycone w słodyczach i przekąskach, brak naturalnych witamin.

  3. K Odpowiedz

    Prosze o pomoc jak pomoc dziecku schudnac? Syn ma 9 lat, wazy prawie 50 kg, na szczescie jest wysoki, uprawia sporty, chodzi na pilke nozna i basen, ktore uwielbia, specjalnie kupilismy psa by byly jeszcze preteksty do spacerow, jemy nieregularnie, najwiecej popoludniami, duze porcje, wszyscy w domu staramy sie oduczyc i nabrac nowych, zdrowych nawykow. Co ieszcze mozemy zrobic? Dodam ze jemy w miare zdrowo, nie pijemy kolorowych wod, ale duzo pieczywa i ciast – jak to zmienic by pomoc synowi i nam. Starszy syn je z nami ale mniejsze porcje bo szybko czuje sytosc i jest szczuply.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.