Jak pozbyć się kreta? – Nieproszonego gościa pogoń czosnkiem

Zmora właścicieli ogrodów i działek – nie ma nic wspólnego z sympatycznym bohaterem kreskówki dla dzieci. Krecik potrafi zniszczyć piękny trawnik w kilka godzin. Jak się go pozbyć? Sposobów jest wiele: domowe, profesjonalne. Ważne, żeby nie zabijać zwierzęcia, bo grożą za to kary a nawet areszt! Poza tym, to niehumanitarne. Według wierzeń, czosnkiem przeganiało się wampiry, ale można i kreta! To jeden ze sposobów na tego ssaka.

Kret podlega częściowej ochronie. Można go przenieść lub płoszyć, jeśli zadomowił się na prywatnej posesji, ale za zabicie, grozi kara do 5 tys. zł lub areszt. Ochroną objęte są krety żyjące poza terenem upraw ogrodniczych, obiektów sportowych, trawiastych lotnisk.

Jak się pozbyć kreta z ogrodu?

Jednym z dość skutecznych sposobów jest położenie siatki na podłożu, przysypanie jej ziemią i wysianie na tym trawy. Kret nie pokona takiej zapory. Trzeba pamiętać, że przy tej metodzie, warto podczas ogradzania posesji, wybudować dość wysoką podmurówkę, która zniechęci nieproszonego gościa do wchodzenia na nasz teren.

W sklepach dostępna jest także cała gama profesjonalnych urządzeń do odstraszania kreta: sejsmiczny odstraszacz z czujnikiem ruchu, solarny – generujący dźwięki o zmiennej częstotliwości, są oczywiście też miny na krety i ładunki pirotechniczne – ale zgodnie z prawem, nie można ich używać w ogrodzie, bo zabijają zwierzę.

Kret jest bardzo wrażliwy na różne odgłosy. Dlatego można mu utrudnić życie, wkopując w ziemię plastikowe butelki. Gwiżdżący w nich wiatr, przeszkadza kretom, butelki można też wieszać na metalowych prętach – będą wydawać nielubiane przez zwierzę odgłosy.

Krety nie lubią także niektórych zapachów: bazylii, czosnku, aksamitki. Można te rośliny posadzić na rabacie, między tymi, które chcemy chronić przed kretami. W krecich korytarzach umieszcza się także rozgniecione ząbki czosnku lub wlewa gnojówkę z liści czarnego bzu. Kiedy zwierzę wyjdzie z norki, trzeba je złapać i wynieść daleko od posesji.

Na rynku są także gotowe preparaty, oparte na bazie czosnku czy lawendy, skutecznie odstraszają krety i nornice.

Niektórzy w walce z kretem posypują ziemię pieprzem lub wlewają do ich korytarzy wodę, w której moczyły się niedopałki papierosów. Zwierzaka można także wykopać łopatą i wynieść z ogrodu, ale to zadanie dla cierpliwych. Krety są najaktywniejsze rano, wtedy też należy próbować je schwytać.

Autor: Anna Twardowska

3 komentarze

    1. Mysza Odpowiedz

      Siatka jest rewelacyjna,ale w pierwszym roku.Potem można usiąść i płakać.Krety nadal ryją, ale pod siatką, zapada się trawnik, nornice poradzą sobie i z siatką,po roku małe dziurki ,a po 3 kopce kretów.W czosnku ( trzy rzędy) kopce kretów pod całością tunele.Juz nie wierzę w żadne ekologiczne rozwiązania.Przy brzeczyku kopiec kreta.Nie pomogła gnojówka z bzu czarnego,nie pomógł rącznik, aksamitka też się nie sprawdziła.Coo do nornic liczę na zaskrońce, pełzają w korytarzach widziałam.Nie wiem kto to pisze ,ale metody niestety nie sprawdzają się ,a ile artykułów w każdym to samo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.