Budowa własnego domu to zawsze poważna inwestycja, na którą przeznaczone są oszczędności całego życie. Warto więc wszystko dokładnie zaplanować, aby później prace przebiegały bez niepotrzebnych i nieprzewidzianych opóźnień oraz innych problemów. Jak zatem prawidłowo zaprojektować dom?
Projektowanie nowych domów
Wiele osób, które podejmują się budowy wymarzonego domu, przeznacza na ten cel oszczędności całego życia. Z tego względu pragną, aby nieruchomość ta spełniała ich wszystkie oczekiwania, a wszelkie prace przebiegły bez opóźnień. W tym celu warto zadbać o dobrze przygotowany projekt.
Pracownie architektoniczne posiadają w swojej ofercie gotowe projekty domów. Można zapoznać się z nimi, przeglądając tradycyjne katalogi lub wizualizacje komputerowe. Projekty te są rozwiązaniem tańszym niż te, które są przygotowywane na indywidualne zamówienie, a co ważne, składają się na nie sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne.
Etap wyboru projektu jest niezwykle istotną fazą każdej inwestycji. W związku z tym wszelkie decyzje powinny być przemyślane, aby jak najlepiej zaspokajać potrzeby osób, które następnie będą mieszkać w danym budynku.
Potrzeby przyszłych mieszkańców
Decydując się na konkretny projekt domu, warto wziąć pod uwagę to, w jaki sposób żyją osoby, które mają na stałe zamieszkiwać w danym obiekcie. Ważne, aby uwzględnić potrzeby wszystkich domowników, aby nikt nie poczuł się pominięty.
Istotnymi kwestiami są między innymi miejsce pracy, przygotowywanie posiłków, przechowywanie narzędzi i mebli ogrodowych, liczbę osób przypadających na łazienkę, liczbę potrzebnych pokoi, sposób robienia zakupów, a także przyzwyczajenia i pasje domowników. Nikt bowiem nie lubi na przykład czekać przesadnie długo na wieczorny prysznic.
Oczekiwania domowników należy następnie zestawić z realnymi możliwościami. Chodzi tutaj nie tylko o aspekt finansowy, ale i na przykład konstrukcyjny. Nie na każdej działce można wznieść duży dom o na przykład sześciu pokojach. Stąd każdy powinien zastanowić się nad tym, na jakie ustępstwa ze swoich oczekiwań jest gotowy do pójścia.
Najpierw działka, potem projekt
Eksperci jednoznacznie wskazują, że zastanawiając się nad projektem, należy być już w posiadaniu działki. Co więcej, należy również wcześniej sprawdzić zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy. Dzięki nim można dowiedzieć się, czy wszystkie założenia projektu uda się zrealizować w praktyce, czy też z jakichś względów będzie trzeba z czegoś zrezygnować. Zapoznanie się ze wskazaną powyżej dokumentacją ma jeszcze jeden niezwykle istotny wymiar. Otóż w projekcie domu zawsze można dokonać zmian, aczkolwiek wiążą się one z dodatkowymi kosztami, a tych każdy inwestor chciałby uniknąć.
Warto również dodać, że projekt domu powinien być dopasowany do kształtu i metrażu działki. Nie każdy obiekt można bowiem wznieść na każdym gruncie.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz